„Jedna Polska – dość podziałów”

Adam Kielar    2016-09-24 20:42:09

Kolejna manifestacja Komitetu Obrony Demokracji przeszła ulicami Warszawy. Opozycyjne siły protestowały przeciwko działaniom rządzącej ekipy Prawa i Sprawiedliwości, jak również chciała upamiętnić 40-lecie powstania Komitetu Obrony Robotników.

Początek zgromadzenia wyznaczono na godzinę 15. Uczestnicy, tak jak podczas kilku poprzednich manifestacji, zbierali się w al. Szucha, pod siedzibą Trybunału Konstytucyjnego. Hasłem marszu była „Jedna Polska – dość podziałów”.

Liderzy PO

Wśród osób które zabierały głos na początku zgromadzenia, był między innymi Adam Michnik, naczelny „Gazety Wyborczej”. Odniósł się on do 40 rocznicy powołania KOR-u. –  Komitet Obrony Demokracji, tak samo jak KOR, chce Polski dla wszystkich – mówił. Mateusz Kijowski, lider KOD z kolei mocno skrytykował rządzące PiS. – Jesteśmy dzieleni na lepszych i gorszych. Dzielą nas w Polsce i chcą nas oddzielić od Europy – przekonywał. Głos zabrała także opozycjonistka z czasów PRL i współpracowniczka KOR-u, Ludwika Wujec.

Wielu z uczestników protestowało w sobotę także przeciwko zaostrzeniu przepisów aborcyjnych. Partia Zielonych zapraszała na tzw. Czarny Protest na Marszu KOD, zauważyć można było transparenty odnoszące się do tej kwestii, a niektórzy z przemawiających zabierali głos także w tej sprawie, w tym znana piosenkarka Kayah. – Czas zrozumieć, że prawo do legalnej aborcji nie jest zaproszeniem na bal, na który idzie się z nudów – mówiła. Z drugiej strony, jeden z liderów KOD, Jarosław Marciniak przekonywał w swoim przemówieniu, że rolą Komitetu nie jest wprowadzenie aborcji na życzenie – Nie będziemy jako KOD walczyć o wprowadzenie aborcji na życzenie. To nie nasza rola. Ale nigdy, przenigdy nie zgodzimy się na wprowadzenie takiego prawa, jakie Sejm przegłosował – mówił.

Po przemowach pochód się uformował i wyruszył w stronę Krakowskiego Przedmieścia. Na czele jechała grupa motocyklistów (MotoKOD) oraz rowerzyści. Za nimi szła KOD-Kapela, wykonująca znane z poprzednich manifestacji piosenki. W marszu szli także liderzy opozycyjnych partii – Platformy Obywatelskiej oraz Nowoczesnej. Pojawili się także Europejscy Demokraci czyli posłowie Jacek Protasiewicz, Michał Kamiński i Stefan Niesiołowski, którzy odeszli lub zostali usunięci z PO, jak również między innymi Jacek Rostowski, ks. Wojciech Lemański czy Ryszard Kalisz.

Trasa Przemarszu wiodła Al. Ujazdowskimi, Nowym Światem oraz Krakowskim Przedmieściem. Na drodze ustawiono kilka punktów, z których organizatorzy zachęcali do włączania się do manifestacji oraz przedstawiali poglądy KOD na różne działania rządu PiS.

Uczestnicy wznosili znane również z poprzednich manifestacji hasła, takie jak „Wolność, Równość, Demokracja”, „Drukuj ten wyrok, Beata drukuj ten Wyrok”, „Podła zmiana”, „Andrzej Duda pod Trybunał”. Uczestnicy nieśli też rozmaite transparenty, z symbolami KOD, Nowoczesnej, PO, jak również z hasłami antyrządowymi. Niektóre z nich jednak niespecjalnie chyba mieściły się w pojęciu „Polski bez podziałów”…

Swoisty „performance” miała także Klaudia Jachira, kandydatka Nowoczesnej do Sejmu  (z Wrocławia), znana z (delikatnie mówiąc) kontrowersyjnych wystąpień, publikowanych i nagrywanych w internecie. Tym razem miął ze sobą kukłę Jarosława Kaczyńskiego, którego parodiowała.

Na ulicy Tokarzewskiego-Karaszewicza przy placu Piłsudskiego ustawiono scenę, na której miały miejsce kolejne przemowy oraz koncert. Jak zwykle pojawiły się rozbieżności w szacowanej liczbie uczestników. Według policji było to ok. 12 tysięcy osób, natomiast Ratusz mówi o 25-30 tysiącach.

Na trasie można też było zauważyć „Wolny Balkon” w alejach Ujazdowskich…

… oraz małą kontrmanifestację przy kościele pw. Świętego Krzyża.

Zdjęcia: Polityka Warszawska

Napisz do autora: akielar@politykawarszawska.pl | Twitter: @AdamKielar

Zobacz także:

KOD pod Pałacem Prezydenckim w rocznicę zaprzysiężenia prezydenta

Komitet Obrony Demokracji upamiętnił Martina Luthera Kinga

Manifestacja w obronie ładu konstytucyjnego

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...