Partia KORWiN „budzi Europę”

Adam Kielar    2016-10-08 15:36:59

Kilkaset osób zgromadziło się w sobotę na Nowym Świecie, by wziąć udział w Marszu Wolności i Suwerenności, zorganizowanym przez Partię KORWiN. Uczestnicy przeszli na plac Zamkowy. W mocnych słowach atakowali Unię Europejską, obecne władze, jak również wyrazili sprzeciw wobec przyjmowania przez Polskę imigrantów.

Członkowie i sympatycy partii Janusza Korwin-Mikkego, jak również przedstawiciele innych środowisk konserwatywno-liberalnych (jak posłowie Kukiz’15 Jacek Wilk i Jakub Kulesza) zaczęli się gromadzić przy skrzyżowaniu Nowego Światu oraz Chmielnej już od godziny 11. Wielu miało ze sobą budziki, którymi chcieli symbolicznie „obudzić Europę”. Uczestnicy mieli także transparenty z miejscami w całej Europie, gdzie doszło do zamachów terrorystycznych. Jak co roku, partia uczciła w marszu kolejną (tym razem 98.)  rocznicę przekazania władzy w Polsce na rzecz Rady Regencyjnej.

– Spotkali się tu ludzie, którzy chcą wolności i ją kochają. Ludzie, którzy chcą powrotu Europy do wartości, które dały jej siłę i dobrobyt i sprawiły, że Europa zdominowała świat – mówił do zgromadzonych Przemysław Wipler, były poseł i wiceprezes partii KORWiN. W podobnym tonie wypowiadał się lider ugrupowania. – Europa musi się obudzić, tak jak obudziła się Polska pod zaborami i potrafiła przeciwstawić się zaborcom, a potem bolszewickiej armii – mówił Janusz Korwin-Mikke. Dodał, że jeśli Unia Europejska się nie obudzi, to „musimy z niej wyjść”. – Musimy to zrobić zanim ona nas zniszczy – mówił europoseł.

Zdaniem Konrada Berkowicza, wiceprezesa partii, zamachy terrorystyczne w Europie to „triumf lewicy”. – W Europie panuje lewicowo rozumiana tolerancja, toleruje się wszystko, nawet terroryzm. Jeden z włodarzy Europy powiedział nawet, że Europa musi się nauczyć żyć z terroryzmem (chodzi o premiera Francja Manuella Valls’a, który mówił o swoim kraju – przyp AK). My odpowiadamy – od terroryzmu się umiera – mówił Berkowicz.

Po przemowach uczestnicy symbolicznie włączyli budziki, by „obudzić Europę”, a następnie marsz ruszył.

Trasa wiodła prosto Nowym Światem oraz  Krakowskim Przedmieściem. Na czele jechał samochód z ekranem i nagłośnieniem. Organizatorzy wyświetlali spoty partii KORWiN oraz fragmenty przemówień jej  liderów. Z samochodu „zarzucano” także okrzyki, które wznosili manifestujący, takie jak: „wolność, własność, sprawiedliwość”, „Wake up Europe!” czy „wczoraj Moskwa dziś Bruksela, suwerenność nam odbiera”.

Na trasie nie było żadnych incydentów, manifestacja bez problemów doszła na plac Zamkowy. Tam ponownie głos zabrali liderzy ugrupowania, oprócz Korwin-Mikkego i Wiplera, wypowiadali się także dwaj inni wiceprezesi Robert Anacki i Dawid Lewicki oraz drugi euro poseł partii KORWiN, Jarosław Iwaszkiewicz. Janusz Korwin-Mikke wezwał uczestników do większej aktywności. – Spotkajmy się tu za rok z przekonaniem, że każdy z nas coś zrobił – zachęcił znajomych czy zaangażował się bardziej – mówił.

Po tych przemówieniach, manifestacja się skończyła, a członkowie partii KORWiN udali się na kongres swojej formacji.

Zdjęcia: Polityka Warszawska

Napisz do autora: akielar@politykawarszawska.pl | Twitter: @AdamKielar

Zobacz także:

"Niskie podatki, zero imigrantów" - Marsz Wolności i Suwerenności

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...