Rząd chce powołać Komisję Weryfikacyjną ds. reprywatyzacji

Polityka Warszawska    2016-10-18 16:56:08

Ministerstwo Sprawiedliwości stworzyło projekt ustawy powołującej Komisję Weryfikacyjną, która ma zbadać nieprawidłowości przy reprywatyzacji nieruchomości w Warszawie. Pomysł przedstawili na konferencji prasowej prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński, Minister Sprawiedliwości Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro oraz Sekretarz Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości Patryk Jaki.

Zdaniem prezesa PiS, projekt ten „pozwoli rozwiązać problemy, które powstały w związku z ogromną niesprawiedliwością, jaka zdarzyła się w Warszawie, na skutek nadużyć i afer”. Jak dodał Kaczyński, w tym przypadku nie chodzi o kwestie odpowiedzialności karnej, gdyż nimi zajmuje się wymiar sprawiedliwości, lecz spraw związanych z własnością. – Z tym wszystkim, co nastąpiło poprzez nieuzasadnione, oparte na nadużyciach przemiany własnościowe. Trzeba je cofnąć, a poszkodowanym wyrównać krzywdy – mówił prezes partii rządzącej.

Minister Sprawiedliwości Zbigniew Ziobro podkreślił, że rządzący pracują nad „dobrą zmianą, by polskie państwo działało praktycznie, a nie teoretycznie”. – Wyrazem tego jest przygotowywany w Ministerstwie Sprawiedliwości projekt dotyczący patologicznej reprywatyzacji w Warszawie – mówił szef resortu. Jak podkreślił, zmierza on do tego, by przywracać sprawiedliwość. – Pokazać, że państwo działa i nie jest słabe wobec silnych, a silne wobec słabych i biednych. Tych wyrzucanych na bruk z kamienic warszawskich, gdy bonzowie w białych kołnierzykach, którzy działają bez kija bejsbolowego, ale równie brutalnie jak prymitywni przestępcy, nabijają sobie konta milionami złotych kosztem krzywdy tysięcy ludzi tracących mieszkania – mówił Ziobro.

Wiceminister Patryk Jaki przedstawił z kolei założenia tego, jak Komisja ma pracować. Ma ona zostać wyposażona w „wyjątkowe uprawnienia”.  –  Nie tylko będzie pracowała jawnie, mogąc przesłuchać każdego, ale także uzyska prawo nakładania milionowych rekompensat w związku z bezpodstawnym wzbogaceniem się w wyniku nieprawidłowych decyzji administracyjnych, stosowania wpisów w księdze wieczystej, wnioskowania o wznowienie postępowania o przyznanie prawa do kamienic. Stawić się przed komisją będzie musiał każdy wezwany, pod rygorem kary – mówił Jaki.

Zgodnie z projektem, Komisja Weryfikacyjna ma zająć się usunięciem skutków prawnych decyzji reprywatyzacyjnych dotyczących nieruchomości warszawskich, wydanych z naruszeniem prawa. Będzie się składać z przewodniczącego, powoływanego przez Ministra Sprawiedliwości, oraz ośmiu członków wyłonionych przez Sejm.

Stwierdzając wydanie decyzji reprywatyzacyjnej z naruszeniem prawa, Komisja będzie nakładała na osobę, na rzecz której decyzja reprywatyzacyjna została wydana, obowiązek zapłaty rekompensaty na rzecz specjalnie powołanego Funduszu Rekompensat Reprywatyzacyjnych. Jak informuje resort, „zgromadzone na nim środki będą przeznaczane na pomoc dla osób pokrzywdzonych decyzjami reprywatyzacyjnymi wydanymi z naruszeniem prawa”.

Ministerstwo podkreśla także, iż „projekt nie przewiduje ingerencji w orzeczenia sądów cywilnych o odszkodowaniach. Jego celem ma być natomiast uchylenie decyzji o zwrocie nieruchomości.

AKTUALIZACJA:

Jak informuje portal 300polityka.pl Ministerstwo najprawdopodobniej zaproponuje Janowi Śpiewakowi ze Stowarzyszenia Miasto jest Nasze, by ten został szefem powołanej przy reprywatyzacyjnej Komisji Weryfikacyjnej Społecznej Radzie Przysięgłych. Rada ta ma być ciałem doradczym przy komisji i składać się ma z przedstawicieli organizacji społecznych, lokatorskich, które zaangażowane są w rozwiązywanie problemów związanych reprywatyzacji w Warszawie.

AK/ms.gov.pl, 300polityka.pl

Zobacz także:

Rusza konkurs na projekt Muzeum Żołnierzy Wyklętych

Będzie wznowienie śledztwa ws. śmierci Jolanty Brzeskiej

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...