Andrzej Waltz o Noakowskiego 16, Nowoczesna o komisji weryfikacyjnej

Adam Kielar    2016-10-24 17:39:53

Andrzej Waltz, mąż Prezydent Warszawy wydał oświadczenie, w którym odnosi się do kontrowersji wokół reprywatyzacji kamienicy przy ul. Noakowskiego 16 w Śródmieściu, którą odzyskała jego rodzina. Zamieścił też dokumenty dotyczże tej sprawy. Z kolei Nowoczesna odniosła się do pomysłu komisji weryfikacyjnej dotyczącej zwrotów nieruchomości w Warszawie

„Działania były zgodne z prawem”

Jak pisze na swojej stronie internetowej Andrzej Waltz, o postępowaniu w sprawie kamienicy dowiedział się w 2002 roku. – Jestem jednym ze spadkobierców po mojej ciotce Halinie Kępskiej, zmarłej w 2002 r.. Zgodnie z przepisami prawa, przypadająca mi część spadku po Halinie Kępskiej weszła do mojego majątku osobistego. O prowadzonym postępowaniu administracyjnym dotyczącym zwrotu nieruchomości przy ul. Noakowskiego 16 dowiedziałem się pod koniec 2002 r. i jako strona, wraz z pozostałymi spadkobiercami, wstąpiłem do postępowania – oświadczył. Jak dodaje, dokumenty o użytkowaniu wieczystym na okres 99 lat, zostały wydane w sierpniu 2003 troku przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego – Mój udział w ustanowionym prawie wynosił 0.0684 – podkreśla.

Waltz przypomina także, iż „pod koniec 2006 r. przedstawiciele M.st. Warszawy i spadkobierców podpisali protokół przekazania-przejęcia nieruchomości oraz umowę notarialną o oddanie gruntu w użytkowanie wieczyste”. Jak zaznacza, Śródmieściem rządzili wówczas politycy Prawa i Sprawiedliwości. – Powyższe decyzje podejmowane były w czasie, gdy funkcje burmistrzów Dzielnicy Śródmieście pełnili działacze PiS, tacy jak Jarosław Zieliński, Mariusz Błaszczak czy Jacek Sasin. Ten ostatni był odpowiedzialny za koordynację współpracy z Delegaturą Biura Gospodarki Nieruchomościami w Dzielnicy Śródmieście – podkreśla mąż prezydent Warszawy.

Przewodnią rolę polityków PiS podkreśla jeszcze raz. – Należy zaznaczyć, że w czasie, gdy zapadały kluczowe decyzje związane z trwającym 9 lat postępowaniem administracyjnym, wszystkie najważniejsze stanowiska w państwie – począwszy od premiera Jarosława Kaczyńskiego i prezydenta Lecha Kaczyńskiego, przez ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobrę i szefa CBA Mariusza Kamińskiego, aż po powołanego przez szefa rządu stołecznego komisarza Kazimierza Marcinkiewicza – pełnili politycy Prawa i Sprawiedliwości – pisze Waltz. Przypomina, że liderzy tego ugrupowania podkreślali, iż „zwroty nieruchomości w Warszawie będą dokonywane tylko w przypadkach całkowitej pewności, że są zgodne z prawem”. – Nigdy żaden z wymienionych urzędników nie wskazywał w tamtym czasie na jakiekolwiek nieprawidłowości związane ze zwrotem nieruchomości. Co więcej, po 2006 r. legalność wydanej decyzji kilkukrotnie sprawdzało i potwierdzało Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Warszawie – podkreśla Andrzej Waltz, dodając iż pozostaje „w przekonaniu, że działania na każdym etapie postępowania zwrotowego były prawidłowe i zgodne z prawem”. Pod oświadczeniem znaleźć można pełną dokumentację tej sprawy.

AKT: Jak informuje Radio ZET, Hanna Gronkiewicz-Waltz złożyła wniosek do Samorządowego Kolegium Odwoławczego o wznowienie postępowania w sprawie zwrotu kamiennicy. Prezydent Warszawy przyznaje, że decyzje dotyczące zwrotu kamiennicy z 22 sierpnia 2003 roku mogły zostać podjęte na podstawie fałszywych dokumentów.

Nowoczesna o komisji weryfikacyjnej

W poniedziałek na konferencji prasowej w Sejmie, głos na temat planowej przez PiS komisji weryfikacyjnej zabrał Paweł Rabiej z Nowoczesnej. – Zdaniem ministra Jakiego jest to test dla całej klasy politycznej, kto broni tych co się dorobili na reprywatyzacji. Naszym zdaniem to nie jest na to kto broni złodziei, a kto nie, tylko na to czy pan Jaki umie przygotować dobrą ustawę – mówił polityk Nowoczesnej. – Rzeczywistość naszym zdaniem jest taka, że Patryk Jaki nie jest w stanie przygotować dobrej ustawy a rozwiązanie, które proponuje czyli Komisję Weryfikacyjną jest złe i uderza w państwo – powiedział. – Zresztą pan Minister Jaki nie ukrywa, że ma to służyć temu, by w świetle kamer pokazać ludzi, którzy się tych nieprawidłowości dopuścili, a więc igrzyska są tutaj motywem, a nie rzeczywista chęć rozwiązania problemu – przekonywał

Zdaniem Rabieja, problem reprywatyzacji da się rozwiązać, ale pod czterema warunkami. – Po pierwsze, połączyć ustawę reprywatyzacyjną z Komisją Weryfikacyjną. Komisja tak, ale w połączeniu z „dużą” ustawą reprywatyzacyjną – zaznaczył polityk Nowoczesnej, przypominając jednocześnie, że wiceminister Jaki wstrzymał się od głosu podczas głosowania w sprawie tzw. małej ustawy. – Czyli de facto przyłożył rękę do obrony złodziei – uważa Rabiej. – Komisja musi działać w ramach konstytucji i w ramach prawa. Trzecia, niezwykle istotna kwestia to fachowcy, którzy mieliby zasiąść w tej komisji. Tylko oni mogą ustalić, jak zadośćuczynić lokatorom oraz dawnym właścicielom – uważa działacz Nowoczesnej. – Ostatnią kwestią jest zadośćuczynienie dla lokatorów. Skoro chcemy rozwiązać problem reprywatyzacji, to pomóżmy tym, którzy ucierpieli najbardziej – wezwał Rabiej polityków PiS. Skrytykował on też, jak to określił, „eksmisję plus”, czyli rozwiązania, które w Ramach Narodowego Programu Mieszkaniowego, mogą pozbawić praw lokatorskich kobiety w ciąży, osoby niepełnosprawne czy emerytów i rencistów. – Mamy poważne obawy, czy chodzi tu o rozwiązanie problemu reprywatyzacji, czy też o igrzyska polityczne – podsumował Rabiej.

Zdjęcie: dziedziniec kamienicy przy Noakowskiego 16 wikimedia commons/Adam Kuryło

Napisz do autora: akielar@politykawarszawska.pl | Twitter: @AdamKielar

Zobacz także:

Rząd chce powołać Komisję Weryfikacyjną ds. reprywatyzacji

Biuro Spraw Dekretowych oraz Pełnomocnik ds. lokatorów w Ratuszu

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...