Komisja Weryfikacyjna projektem rządowym

Adam Kielar    2016-10-25 17:46:51

Premier Beata Szydło oraz Minister Sprawiedliwości Zbigniew Ziobro poinformowali na wspólnej konferencji prasowej, że projekt dotyczący powołania tzw. Komisji Weryfikacyjnej będzie projektem rządowym.

Zdaniem szefowej rządu, sytuacja, w której „praktycznie codziennie” opinia publiczna dowiaduje się o nowych „skandalicznych” faktach dotyczących reprywatyzacji, wymaga podjęcia nadzwyczajnych kroków. – Niezbędne jest narzędzie, które pozwoli wyjaśnić i doprowadzić do sprawiedliwości, która należy się wszystkim oszukanym Polakom – mówiła premier Szydło.

Takim narzędziem ma być właśnie Komisja Weryfikacyjna. – Będzie miała ona za zadanie wyjaśnić te bulwersujące informacje i fakty, dojść prawdy, dać sprawiedliwość ludziom – podkreśliła, dodając, że „państwo rządzone przez PiS stoi i będzie stać po stronie zwykłych obywateli”.  – Nie może być tak, że politycy którzy dotychczas rządzili Polską i Warszawą umywają ręce i mówią, że ta sprawa ich nie dotyczy – uważa szefowa rządu.

Minister Zbigniew Ziobro podkreślił z kolei, że będzie to nowy organ administracji publicznej. Ma on mieć podobne uprawnienia, jak sejmowe komisje śledcze. Ponadto, ma otrzymać uprawnienia władcze. Decyzje komisji mają być podejmowane na drodze uchwały, w trybie przewidywanym przez Kodeks Postępowania Administracyjnego. – Chcemy by państwo faktycznie działało, a nie było państwem teoretycznym – mówił minister.

Ziobro podziękował dziennikarzom za ujawnianie nieprawidłowości związanych z reprywatyzacją. – To dzięki państwu znamy bardzo smutny obraz funkcjonowania miasta Warszawy – zwrócił się do przedstawicieli mediów. Podkreślił, że władze stolicy „sankcjonowały działanie rożnej maści oszustów”. – Często dostawali oni ogromne odszkodowania, do których nie mieli żadnego tytułu – mówił minister. Skrytykował też Hannę Gronkiewicz-Waltz za, jego zdaniem, desperacką decyzję o wznowieniu postępowania w sprawie zwrotu kamiennicy przy Noakowskiego 16.

Szef resortu sprawiedliwości podkreślił także, iż Komisja ma na cel nie tylko wyjaśnienie nieprawidłowości, ale również naprawę szkód, wyrządzonym lokatorom. – Chcemy stanąć w obronie tych ludzi – powiedział Ziobro. – Uważamy, że prawo własności jest święte, ale nie dotyczy ono ludzi, którzy wyłudzili uprawnienia do nieruchomości – mówił minister. Jak zaznaczył, ta komisja ma właśnie chronić prawo własności. – Własności tych, którym ona się należy, a nie tym, którzy ją wyłudzili – pokreślił Ziobro.

Źródła: własne, TVP Parlament

Zdjęcie: Flickr KPRM

Napisz do autora: akielar@politykawarszawska.pl | Twitter: @AdamKielar

Zobacz także:

Andrzej Waltz o Noakowskiego 16, Nowoczesna o komisji weryfikacyjnej

Rząd chce powołać Komisję Weryfikacyjną ds. reprywatyzacji

Biuro Spraw Dekretowych oraz Pełnomocnik ds. lokatorów w Ratuszu

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...