Promocja w PKiN? KOD płaci najmniej

Jan Kunert    2016-10-26 15:03:46

10 organizacji pozarządowych wynajmuje lokale w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie. Najwięcej za metr kwadratowy płaci stowarzyszenie Związek Powiatów Polskich. Cztery razy mniej płaci Komitet Obrony Demokracji. Dlaczego? Władze Pałacu tłumaczą, że wszystko odbywa się zgodnie z przepisami.

„Fakt” jako pierwszy napisał o tym, że KOD, który formalnie jest stowarzyszeniem, wynajmuje tam biuro. W tekście pojawiła się stawka 200 zł, którą dziennikarzom podał anonimowy informator. 

Po publikacji o wyjaśnienia do władz Warszawy zwróciła się radna Prawa i Sprawiedliwości Agnieszka Soin. Ówczesny wiceprezydent Jarosław Jóźwiak potwierdził doniesienia medialne o najmie. Podał jednak inną stawkę. Jak poinformował, KOD od 14 czerwca br. wynajmuje w PKiN łącznie 27,24 mkw. za które płaci 837,63 zł brutto (25 zł netto za mkw.). Jest to najniższa możliwa stawka skalkulowana na podstawie obowiązującego od początku roku cennika dla jednostek nauki, fundacji, stowarzyszeń prowadzących działalność non profit, oraz podmiotów użyteczności publicznej.

Zarząd negocjuje

Pałac Kultury i Nauki to jednostka miejska. Zarządza nią trzyosobowy zarząd. Gdy KOD podpisywał umowę z PKIN, na czele Pałacu stała Renata Kaznowska. W zarządzie byli jeszcze Sebastian Wierzbicki, szef stołecznego Sojuszu Lewicy Demokratycznej, oraz Andrzej Siezieniewski, były polskiego radia. To właśnie do zadań zarządu należy m.in. negocjowanie z najemcami stawek najmu i to on ostatecznie je zatwierdza.

KOD płaci najmniej

W swojej odpowiedzi Jarosław Jóźwiak podkreślił, że są jeszcze dwie inne organizacje, które w PKiN mają swoje siedziby i dzierżawią powierzchnię za podobną stawkę jak KOD. Jako przykład podał Fundację Belle Epoque (34 zł za mkw.) i Fundację Movementum (35 zł za mkw.). 

Zaznaczył, że stawka dla KOD jest 40% wyższa od stawek, które płacą organizacje w budynkach komunalnych w Śródmieściu (tam rządzi Prawo i Sprawiedliwość).

Tyle, że jak udało się ustalić „Polityce Warszawskiej” KOD w PKiN płaci najmniej za metr kwadratowy wśród wszystkich organizacji, których jest w sumie dziesięć m.in. UNESCO, Instytut Kultury Wizualnej, czy CWKS Legia Sekcja Strzelecka. 

Najwięcej płaci Związek Powiatów Polskich, który formalnie jest stowarzyszeniem wynajmuje prawie 120 mkw. Jego stawka to 104 zł za mkw, czyli cztery razy więcej niż w przypadku KOD. Skąd taka różnica?

– Naszym celem jako spółki jest maksymalizacja przychodów dla miasta. Stawki zostały określone zgodnie z prawem - uważa wiceprezes PKiN Sebastian Wierzbicki. – Nikt nie może mieć tutaj żadnych zarzutów. Każdorazowo zarząd negocjuje z chętnymi na najem podmiotami i zawsze zaczyna od najwyższych stawek – mówi „Polityce Warszawskiej”. Podkreśla, że lepiej dla spółki jest wydzierżawić powierzchnię taniej, niż gdyby najemca się nie w ogóle nie znalazł.

Opozycja krytykuje

– Ostatnio cała działalność Ratusza polega na tym, żeby nas prowokować do ataków – stwierdza Cezary Jurkiewicz, przewodniczący opozyjnego w Radzie Miasta klubu Prawa i Sprawiedliwości. – Oni są teraz na językach wszystkich. Niech miasto dba o rzetelność swoich działań i kontroluje podległe mu jednostki – mówi „Polityce Warszawskiej”. Przypomina, że Mateusz Kijowski był na posiedzeniu Radzie Miasta, kiedy dyskutowano sprawę nadania jednemu ze skwerów imienia Władysława Bartoszewskiego. – Czy to w nagrodę za najniższą stawkę najmu? – pyta Jurkiewicz.

​Podkreśla, że kiedy KOD podpisywał umowę najmu, szefem PKiN była obecna wiceprezydent Warszawy Renata Kaznowska.

– Przypadek? Nie sądzę – podsumowuje Jurkiewicz. 

 

Zdjęcie: fot. Tadek Kurpaski/Flickr/CC-BY-SA-2.0

Napisz do autora: jan.kunert@politykawarszawska.pl | Twitter: @Jan_Kunert

Zobacz także:

Były szef Polskiego Radia wiceprezesem PKiN

PKiN w „Wiadomościach” bez licencji

Pałac Kultury i Nauki. To już 60 lat!

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...