I ty możesz zostać członkiem komisji referendalnej!

Karol Szyszko    2013-09-12 21:05:04

Prawie 6,5 tysiąca osób zasiadać będzie w obwodowych komisjach referendalnych, które mają za zadanie sprawnie przeprowadzić głosowanie i prawidłowo policzyć oddane głosy. Rekrutacja trwa do 13 października.

Źródło zdjęcia: www.wws.org.pl

Zgodnie z postanowieniem Komisarza Wyborczego w Warszawie w skład OKR będzie wchodziło osiem osób. Podmiotami uprawnionymi do zgłaszania kandydatów na członków są tylko i wyłącznie Prezydent m. st. Warszawy oraz inicjator referendum, czyli WWS. Mogą oni zaproponować po czterech członków w każdej komisji. Kryteria, które muszą spełnić kandydaci nie są wygórowane, trzeba być zameldowanym w Warszawie i mieć skończone 18 lat.

Za udział w pracach komisji referendalnej każdemu członkowi przysługuje zryczałtowana dieta. Przewodniczący komisji zainkasuje 165 złotych, jego zastępca 150 złotych, a pozostali członkowie po 135 złotych. Diety nie są opodatkowane. Z informacji uzyskanych od Zastępcy Urzędnika Wyborczego m.st. Warszawy dowiedzieliśmy się, że w celu przeprowadzenia referendum, powołanych zostanie 810 obwodowych komisji. Będzie w nich zasiadało łącznie prawie 6 tys. 500 osób. Ich diety pochłoną ponad 900 tysięcy złotych.

Znalezienie takiej liczby chętnych nie jest łatwym zadaniem dla WWS-u. By zagospodarować wszystkie przypisane inicjatorowi miejsca w komisjach, Wspólnota działa dwutorowo. Zorganizowano otwarty nabór na członków. Rekrutacja trwa przede wszystkim przez Internet. Zgłoszenie można wysłać e-mailem lub tradycyjnie przesłać pocztą na adres WWS-u. By sprawdzić jak w praktyce przebiega proces rekrutacji, postanowiłem osobiście wysłać zgłoszenie. Ku mojej radości odpowiedź już na drugi dzień pojawiła się na mojej skrzynce mailowej: - Dziękujemy za zgłoszenie. Przedstawiciel WWS w dzielnicy skontaktuje się w celu ustalenia szczegółów - napisał Grzegorz Wysocki ze sztabu referendalnego. Początkowa radość przerodziła się jednak w zwątpienie i ostatecznie rezygnację. Od 29 sierpnia, kiedy to otrzymałem wiadomość zwrotną, nie doczekałem się żadnego kontaktu ze strony dzielnicowego koordynatora.

WWS szuka kandydatów również wśród zaprzyjaźnionych organizacji społecznych i partii politycznych. W ramach współpracy i w podziękowaniu za wsparcie udzielone podczas zbiórki podpisów inicjatorzy „podarowali” warszawskiemu PiS-owi jedno miejsce w każdej komisji referendalnej. Dzielnicowi działacze i sympatycy partii wypełnili już większość z tej puli (nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że mają ochotę nawet na więcej, gdyż WWS-owi zostało jeszcze sporo wolnych miejsc).

Nie tylko Wspólnota może mieć problem, by samemu zrekrutować wymaganą liczbę członków komisji referendalnych. Prezydent m.st. Warszawy również musi znaleźć ponad 3 tys. chętnych do pracy. – (…) Osobami, które, jako osoby bezstronne i niezwiązane z polityką, powinny zasiadać w tego typu komisjach, są urzędnicy miejscy. – mówił w sierpniu na łamach naszego portalu Bartosz Milczarczyk, rzecznik stołecznego Ratusza. W praktyce oznacza to, że jeśli w każdej komisji miałoby zasiadać czworo urzędników, to Pani Prezydent wydelegowałaby do tego zadania ponad 40% swoich podwładnych (w lutym 2013 roku zatrudnionych w UM było ponad 7 tys. 600 osób). Dlatego też, urzędnicy również szukają chętnych wśród mieszkańców stolicy. Wystarczy zgłosić się do właściwego dla danej dzielnicy Urzędnika Wyborczego i zapytać o wolne miejsce w komisji.

Partie polityczne i inne organizacje przy okazji wyborów chętnie delegują swoich członków i sympatyków do zasiadania w komisjach wyborczych. W ten sposób odwdzięczają się za zaangażowanie w trakcie kampanii wyborczej. Możliwość zarobku (nawet niewielkiego) jest dodatkowym atutem. W przypadku WWS-u dochodzi jeszcze jeden powód. Szukając członków do komisji referendalnych, budują zarazem struktury dzielnicowe i rekrutują potencjalnych sympatyków i działaczy. Gdyby, choć niewielki procent z tych kilku tysięcy zaangażował się w działalność Wspólnoty, byłby to wymierny sukces WWS-u.

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...