11 listopada – marsze, zgromadzenia, pikiety

Adam Kielar    2016-11-10 20:01:07

Tradycyjnie już w Święto Niepodległości w Warszawie odbędzie się wiele zgromadzeń, imprez i uroczystości. Oficjalne obchody będą miały miejsce na Placu Piłsudskiego, jak co roku warszawiacy pobiegną w Biegu Niepodległości. Z wydarzeń bardziej politycznych zobaczymy Marsz Niepodległości, demonstrację Komitetu Obrony Demokracji oraz Protest Przeciwko Nacjonalizmowi. W sumie w Warszawie odbędzie się aż 15 zgromadzeń.

Uroczystości państwowe

Oficjalne obchody 98. Święta Niepodległości odbędą się przed Grobem Nieznanego Żołnierza o godzinie 12. Wtedy nastąpi uroczysta odprawa wart, a przedstawiciele najwyższych władz kraju złożą wieńce. Wcześniej, bo już o 9 w Świątyni Opatrzności Bożej odprawiona zostanie Msza święta za Ojczyznę, w której udział mają wziąć między innymi prezydent Andrzej Duda i premier Beata Szydło. Po godzinie 13 wyruszy przemarsz pododdziałów oraz grup rekonstrukcyjnych do Muzeum Wojska Polskiego. Prezydent z kolei o 14 spotka się z zaproszonymi gośćmi, natomiast o 19 w Filharmonii Narodowej rozpocznie się koncert z okazji Święta Niepodległości.

Bieg Niepodległości

Fani aktywnego świętowania 98. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości pobiegną w XXVIII „Biegu Niepodległości”. Będzie on miał miejsce w godzinach 11-14. Biegacze pokonają 10 kilometrów, będzie także dystans dla osób uprawiających Nordic Walking oraz osób na zwykłych wózkach aktywnych (6,5 km), jak również bieg dla gimnazjalistów Mila Niepodległości o puchar Ministerstwa Sportu i Turystyki, na dystansie 1918 metrów. rasa będzie przebiegać ulicami: Al. Jana Pawła II, wiaduktem nad Alejami Jerozolimskimi, ul. Chałubińskiego do Alei Niepodległości. Biegacze - nawrót w prawo na wysokości ul. Rakowieckiej, zawodnicy Nordic Walking oraz zawodnicy na zwykłych wózkach aktywnych – nawrót na wysokości ul. Koszykowej, powrót drugą stroną w/w ulic. Trasa przebiega ulicami asfaltowymi, w żadnym miejscu trasa biegu nie wiedzie chodnikami. Szczegóły na mapce:

Fot. http://aktywnawarszawa.waw.pl/bieg-niepodleglosci

Marsz Niepodległości

Środowiska narodowe i patriotyczne po raz kolejny zjadą do Warszawy, by wziąć udział w Marszu Niepodległości. Tym razem hasło przewodnie manifestacji brzmi „Polska bastionem Europy”. – Europa, pogrążona w kryzysie, nie jest już tym samym miejscem, które wydawało wielkich świętych i bohaterów. Cywilizacja europejska niszczona jest przez liberalne ideologie i napływ radykalnego islamu, a jej fundament – chrześcijaństwo – traci na rzecz postępującej laicyzacji. Państwa zachodniej Europy, niegdyś niosące wartości cywilizacji łacińskiej po krańce ziemi, zapominają o swoich korzeniach. Jako Polacy nie możemy bezczynnie patrzeć, jak nasz dom obracany jest w gruzy. Naszym obowiązkiem jest dać dobry przykład narodom, które tracą swoją tożsamość – piszą organizatorzy.

W tym roku wiele kontrowersji wzbudziło z prawej strony (choć nie tylko) działanie portalu społecznościowego Facebook, który usuwał profile, udostępniające oficjalny plakat Marszu. Tłumaczono to pojawieniem się na nim znaku falangi, który zdaniem przedstawicieli Facebooka „promuje mowę nienawiści”. Sprawą zainteresowała się Minister Cyfryzacji Anna Streżyńska. W końcu narodowcom udało się wywalczyć przywrócenie fanpage’ów zarówno Stowarzyszenia Marsz Niepodległości, polityków Ruchu Narodowego jak i strony wydarzenia. Oto budzący kontrowersje plakat Marszu:

Rok temu udało się po raz pierwszy przeprowadzić Marsz Niepodległości bez żadnych większych awantur. Czy w tym roku będzie podobnie? Przekonamy się już w piątek po południu. Manifestacja sił narodowych rozpocznie się o godzinie 14 na Rondzie Romana Dmowskiego, skąd ruszy Alejami Jerozolimskimi, Mostem Poniatowskiego, Wybrzeżem Szczecińskim oraz ul. Ryszarda Siwca na błonia Stadionu Narodowego.

KOD Niepodległości

Swoją manifestację zapowiada także Komitet Obrony Demokracji. Organizacja ta zaprasza sympatyków na Plac Narutowicza, na godzinę 12.30. – 11 Listopada to nasze święto. Święto wszystkich Polaków. Pokażemy światu, jak powinien wyglądać nowoczesny patriotyzm, w wolnym i demokratycznym państwie. 98 lat temu, po latach zaborów, Polacy pokazali, że tu jest Polska. Siłami całego społeczeństwa. Dziś - nasza kolej. Nie dajmy zawłaszczyć biało-czerwonej. Nie dajmy odebrać sobie naszego święta. Jeszcze Polska nie zginęła.. – piszą organizatorzy – Komitet Obrony Demokracji, Platforma Obywatelska, Sojusz Lewicy Demokratycznej, Nowoczesna, Inicjatywa Polska, Partia Zieloni, Partia Demokratyczna praz Koalicja "Wolność, Równość, Demokracja".

Uczestnicy tego zgromadzenia przejdą z Placu Narutowicza na Pole Mokotowskie (ulicami Grójecką oraz Banacha). Tam głos zabiorą przedstawiciele organizatorów, a potem odbędzie się koncert.

Fot. Facebook

Przy okazji tego marszu także nie obyło się bez kontrowersji. Jedno z haseł, które zachęcało do wzięcia udziału w manifestacji brzmiało „idę, bo nie każdy, kto ma inne zdanie, musi być lewakiem”. Slogan ten nie spodobał się wielu osobom, które poczuwają się do bycia po lewej stronie. Drugą kontrowersją, jaką wzbudził KOD było udostępnienie przez jego lidera, Mateusza Kijowskiego, portretu Romana Dmowskiego. Zdaniem wielu komentatorów, lider Narodowej Demokracji miał swój udział w odzyskaniu przez Polskę Niepodległości, jednak późniejsze działania jego obozu dla wielu są dyskwalifikujące. Dmowskiemu wytykano antysemityzm czy też polityczną odpowiedzialność za zamordowanie Gabriela Narutowicza.

Fot. Facebook

„Sprzeciw się nacjonalizmowi – za wolność naszą i waszą”

Z kolei o godzinie 15 na placu Zamkowym rozpocznie się manifestacja środowisk lewicowych i antyfaszystowskich „Sprzeciw się nacjonalizmowi – za wolność naszą i waszą”. – Przez ostatnie lata obserwujemy wzrost skrajnie prawicowych tendencji w społeczeństwie. Nacjonaliści zawłaszczyli święto niepodległości, wykorzystując je do organizacji największej faszystowskiej demonstracji w Europie. Pojawiają się i organizują spotkania w szkołach, decydują, kto może uczestniczyć w uroczystościach państwowych, a kto nie. Dotychczas nacjonaliści kojarzeni byli z chuligańskimi incydentami z Marszu Niepodległości. Obecnie to już nie tylko prymitywni zadymiarze, wykrzykujący hasła o „białej Polsce” – teraz przywdziali garnitury i otwarcie współpracują z państwem. Spotkajmy się 11 listopada na Placu Zamkowym w Warszawie o 15:00 i pokażmy, że nie ma naszej zgody na zawłaszczanie przestrzeni publicznej przez rasistowskie, seksistowskie i ksenofobiczne bojówki, a tym bardziej na dawanie przyzwolenia przez rząd na rozwój i promocję nacjonalistycznych ugrupowań! – zapraszają organizatorzy z Porozumienia 11 listopada, Kolektywu Syrena, Partii Razem, Antyfaszystowskiej Warszawy oraz Inicjatywy Pracowniczej.

Uczestnicy tego zgromadzenia również pójdą w przemarszu. Wyruszą z placu Zamkowego w kierunku Placu Powstańców Warszawy. Przejdą Krakowskim Przedmieściem, przez pl. Piłsudskiego, pl. Małachowskiego, Królewską, ponownie Krakowskim Przedmieściem, Nowym Światem i Świętorzyską.

Prezydent Warszawy apeluje o bezpieczne świętowanie

Prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz wystosowała specjalny list do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusza Błaszczaka, w którym podkreśla, że władze samorządowe przekazały policji wszelkie informacje, niezbędne do zabezpieczenia planowanych manifestacji i zwraca się o „udzielenie wszelkiego wsparcia, które pozwoli w trym dniu czuć się warszawiakom i gościom stolicy bezpiecznie”. Oto cała treść listu:

Fot. Twitter Hanny Gronkiewicz-Waltz

***

O wszelkich utrudnieniach i zmianach tras komunikacji miejskiej informacje znaleźć można na stronach Urzędu Miasta i Zarządu Transportu Miejskiego.

Napisz do autora: akielar@politykawarszawska.pl | Twitter: @AdamKielar

Zobacz także:

Partia KORWiN „budzi Europę”

„Jedna Polska – dość podziałów”

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...