Marsz Niepodległości znów spokojny

Adam Kielar    2016-11-12 15:44:08

Jak co roku, ulicami Warszawy przeszedł Marsz Niepodległości. Tym razem środowiska narodowe, konserwatywne i patriotyczne przeszły przez Warszawę. Podobnie jak w ubiegłym roku, tak i w tym nie doszło do żadnych zamieszek. Według Ratusza, w Marszu wzięło udział 60 tysięcy osób, wg MSWiA – 75 tysięcy, natomiast organizatorzy mówią o 100 tysiącach.

Początek manifestacji zaplanowano na godzinę 14 na Rondzie Dmowskiego. Uczestnicy Marszu zjeżdżali z całego kraju, tradycyjnie wielu z nich byli to kibice różnych klubów sportowych, co można było zauważyć po kurtkach, szalikach czy czapkach. Na Marsz Niepodległości przyjechali także goście z zagranicy, reprezentujący rozmaite organizacje nacjonalistyczne. Hasłem tegorocznego Marszu brzmiało „Polska Bastionem Europy”.

Gdy manifestacja się rozpoczęła, minister w kancelarii Prezydenta Andrzeja Dudy, Wojciech Kolarski, odczytał list głowy państwa, skierowany do uczestników Marszu Niepodległości. –  Dzisiaj ze szczególną wdzięcznością i podziwem myślimy o pokoleniach, które na ten sukces zapracowały, które go wywalczyły. O męstwie, wiedzy, ofiarności i determinacji tych, dzięki którym wolna Polska powróciła na mapę Europy – pisał Prezydent. – Bardzo pragnę – i wiem, że oczekiwanie to podziela wielu Polaków – aby te dobre uczucia i przesłanie dzisiejszego święta towarzyszyły nam wszystkim każdego dnia. Głęboko wierzę, że sięgając do doświadczeń ojców polskiej niepodległości zapiszemy nowe, piękne karty w historii suwerennej Rzeczypospolitej – czytamy w liście. Całość znaleźć można na stronie kancelarii głowy państwa.

Głos zabierali także organizatorzy oraz goście z zagranicy, między innymi lider włoskiej partii Forza Nuova, Roberto Fiore. Po kilku przemówieniach marsz wyruszył. Trasa wiodła tak samo jak w ubiegłym roku – Alejami Jerozolimskimi, Mostem Poniatowskiego, Wybrzeżem Szczecińskim oraz ulicą Ryszarda Siwca na błonia stadionu narodowego.

Na Marszu obecna też była duża reprezentacja ruchów pro life

Przez całą trasę marszu słychać było strzelające petardy oraz można było zauważyć płonące race, mimo, że organizatorzy przypominali o zakazie odpalania pirotechniki. Uczestnicy wznosili różne narodowe, patriotyczne , a także antyimigranckie i antylewicowe okrzyki – „Nadchodzą, nadchodzą nacjonaliści”, „cześć i chwała bohaterom”, „Roman Dmowski, wyzwoliciel Polski” czy też „raz sierpem, raz młotem, czerwoną hołotę”.

Przy rondzie de Gaulle’a miała miejsce swoista kontrmanifestacja. Organizacja Obywatele RP  zorganizowała pikietę, wywiesili transparent o treści: „Polscy bohaterowie nie ginęli za Polskę dla Polaków. Walczyli za wolność naszą i waszą. Wolny jest kraj, którego obywatele są wolni, prawa człowieka są szanowane, wolność jednostki jest źródłem wszystkich praw państwa i stoi ponad wolą większości”. Straż Marszu Niepodległości zasłoniła tę manifestację czarnymi płachtami. Uczestnicy tego zgromadzenia wykrzykiwali w stronę Marszu „Wolność, równość, demokracja”.

Fot. Twitter

Marsz bez większych przeszkód szedł dalej i dotarła błonia stadionu. Tam miały miejsce kolejne przemówienia, głos zabrał między innymi Witold Tumanowicz z Ruchu Narodowego, Zuzanna Wiewiórka z ruchów pro-life czy też Jerzy Nowicki ze Światowego Związku Żołnierzy AK. Po przemówieniach odśpiewano hymn i rozpoczął się koncert.

Początkowo Zarówno Biuro Bezpieczeństwa miasta, jak i Policja nie chciały podawać liczby uczestników Marszu Niepodległości, z racji swoistego dwugłosu przy okazji dużych zgromadzeń. Ostatecznie jednak Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusz Błaszczak podał, że  w Marszu wzięło udział 75 tysięcy osób, z kolei prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz napisała na Twitterze, iż uczestników było ok. 60 tysięcy. Organizatorzy z kolei mówią o 100 tysiącach.

Zdjęcia: Polityka Warszawska

Źródła: własne, tvnwarszawa24.pl, metrocafe.pl

Napisz do autora: akielar@politykawarszawska.pl | Twitter: @AdamKielar

Zobacz także:

Spokojny Marsz Niepodległości

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...