Chmielna 11 wróci do miasta? Jest decyzja SKO

Jan Kunert    2016-11-18 13:18:35

Jak ustaliła "Polityka Warszawska" Samorządowe Kolegium Odwoławcze wszczęło z urzędu postępowanie w sprawie zwrotu kamienicy przy ulicy Chmielnej 11. Budynek zwrócił w 1998 roku ówczesny prezydent Warszawy, Marcin Święcicki. SKO podejrzewa, że mógł to zrobić z "rażącym naruszeniem prawa".

Ustalenia "Polityki Warszawskiej" potwierdza rzecznik warszawskiego magistratu Bartosz Milczarczyk. – Szczególnie ważna będzie finalna decyzja kolegium – mówi.

Reprywatyzacja Chmielnej 11

Nieruchomość przejęło Państwo za czasów PRL. W latach dziewięćdziesiątych, ówczesny minister gospodarki przestrzennej i budownictwa unieważnił niekorzystną dla spadkobierców dawnych właścicieli decyzję władz komunistycznych. Dlatego sprawa trafiła na biurko prezydenta Warszawy. Pełniący wówczas urząd Marcin Święcicki zdecydował, że kamienica zostanie zwrócona na podstawie tzw. dekretu Bieruta, a przedwojenny właściciel złożył w terminie odpowiedni wniosek. 

MJN ujawnia

19 października 2016 roku na specjalnie zorganizowanej konferencji prasowej, swoje stanowisko w tej sprawie przedstawiło stowarzyszenie "Miasto jest Nasze". Nagłośnili to, o czym mieszkańcy informują od lat urzędników.

Zdaniem aktywistów do zwrotu nieruchomości nigdy nie powinno dojść. Powołując się na dokumenty twierdzili, że przedwojenny właściciel spóźnił się z odpowiednim wnioskiem, a budynek w chwili wejścia w życie dekretu Bieruta nie istniał, tylko został odbudowany po wojnie. A to jest istotne przy wydawaniu decyzji czy kamienica ma zostać zwrócona czy nie. Jeśli nie stał w momecie wejścia w życie dekretu BIeruta zwrot się nie należy.

SKO jednak sprawdzi

Jak ustaliła "Polityka Warszawska" już tydzień po konferencji MJN Samorządowe Kolegium Odwoławcze, wszczęło z urzędu postępowanie w sprawie unieważnienia decyzji zwrotowej. Podejrzewa "rażące naruszenie prawa". Chodzi o ewentualne złamanie art. 7 dekretu, który mówi o sześciomiesięcznym terminie na złożenie odpowiedniego wniosku, żeby móc zachować nieruchomość. Przedwojenny właściciel miał go nie dotrzymać. 

Wcześniej do SKO wnioski o wszczęcie postępowania pisali urzędnicy stołecznego Ratusza (w 2005 roku), a także poszkodowani mieszkańcy oraz MJN. Za każdym razem SKO odmawiało.

Nie udało się nam spytać w SKO, dlaczego dopiero teraz wszczęto to postępowanie z urzędu, choć wcześniej były informacje o nieprawidłowościach. Prawie wszyscy urzędnicy byli dzisiaj na szkoleniu.

– SKO to dziwna i nieprzejrzysta instytucja. Za mało jej czasu poświęcamy mówiąc o aferze reprywatyzacyjnej – komentuje szef MJN Jan Śpiewak. – Nie chcę przeceniać tego, że nagłośniliśmy tę sprawę, ale pokazaliśmy, że nie przeszliśmy obok niej obojętnie – mówi "Polityce Warszawskiej".

Ratusz "ułoży układankę"

Podczas czwartkowej sesji Rady Warszawy, w imieniu nieobecnego wiceprezydenta Witolda Pahla, informację w tej sprawie przedstawiał dyrektor biura spraw dekretowych, Piotr Rotkiewicz. Powiedział, że SKO odmówiło wszczęcia postępowania na wniosek poszkodowanych mieszkańców oraz MJN. Dopytywany przez radnych Prawa i Sprawiedliwości, czy SKO wszczęło, ale z urzędu to postępowanie, powiedział, że nic o tym nie wie.

Na koniec stwierdził, że Ratusz przeanalizuje jeszcze raz wszelkie dokumenty dotyczące tej sprawy. – Jeszcze raz poukładamy te układankę – poinformował radnych.

– Jeśli jakieś dokukumenty zginęły, jestem w każdej chwili je udostępnić – odpowiedziała na to Grażyna Majewska, poszkodowana mieszkanka, która o nieprawidłowościach przy tej reprywatyzacji informuje od kilkunastu lat. Straciła sklep w tym budynku, który założyła jeszcze w 1935 roku jej babcia.

Sprawę zwrotu kamienicy przy ul. Chmielnej 11 bada też prokuratura, oraz Centralne Biuro Antykorupcyjne.

Zdjęcie: Wikimedia Commons/Jaan-Cornelius Kibelka

Napisz do autora: jan.kunert@politykawarszawska.pl | Twitter: @Jan_Kunert

Zobacz także:

Chmielna 70 wróci do Skarbu państwa

Przetarg na audyt ws. reprywatyzacji unieważniony

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...