Drodzy politycy, opamiętajcie się!

Adam Kielar    2016-12-20 18:42:22

Idzie Boże Narodzenie, wydawać by się mogło, że to czas spokoju i wyciszenia. Niestety, wiele wskazuje na to, że temperatura sporu politycznego wzrosła tak bardzo, że nawet okres świąteczny jej nie złagodzi. Wydarzenia poza granicami Polski tym bardziej nie napawają optymizmem.

Obserwując to, co w ostatnich dniach dzieje się w Sejmie i wokół niego, można zauważyć, jak niewiele potrzeba do wywołania potężnej burzy. Zmiany wokół dostępu mediów do parlamentu nie są przecież (z pozoru) tematem dotyczącym całego narodu, nie wpływają na jakość życia, wydają się kolejnym sporem władzy z grupą zawodową (i to nie całą jak się okazuje). Jednak nie jest tak. Prawo do informacji o tym, jak funkcjonuje organ władzy, w tym przypadku legislacyjnej, to bardzo ważna sprawa. Faktem jest, że wiele osób nie jest zainteresowanych bieżącą polityką, ponadto długie dysputy parlamentarne potrafią po prostu nudzić, jednak nie oznacza to, że Polacy nie mają prawa wiedzieć, jak wygląda praca parlamentu.

Sam miałem okazję wykonywać dziennikarską pracę w Sejmie ledwie przez miesiąc. Mimo to, ta otwartość Sejmu, którą chce ograniczyć PiS wydała mnie się wówczas ogromną zaletą tego miejsca. Taka sztuczna potrzeba regulowania wszystkiego nigdy do niczego dobrego nie prowadziła. Nie kupuję także argumentu, że podobne rozwiązania, do tych, które proponuje ekipa rządzącą są w innych krajach. Niejednokrotnie przecież słyszeliśmy, że Polska nie powinna kopiować wprost rozwiązań z innych państw (niejednokrotnie słusznie). Zmiana frontu? Nie sądzę, politykom często się wydaje, że ludzie zapominają, co mówili jeszcze parę lat wcześniej. Dziś jednak, w dobie social mediów, powinni oni pamiętać, że „screeny nie płoną” i koniunkturalne zmiany zdania bardzo szybko zostaną odnotowane i wyciągnięte.

Działając w ten sposób, PiS dał części opozycji prezent w postaci paliwa politycznego. Wyciągając na sztandary walkę o wolność mediów, złapała wiatr w żagle i może wciąż powtarzać swoją mantrę o „końcu demokracji”, „nowym stanie wojennym” itp. itd. Dotychczasowy napęd Komitetu Obrony Demokracji et consortes, czyli obrona Trybunału Konstytucyjnego powoli się wypalał, a teraz nie dość, że wraca po podpisaniu ostatniej (?) nowelizacji przez Prezydenta, to jeszcze w towarzystwie zarzutów o atak na niezależne media.

Ciężko jednak traktować w jakikolwiek poważny sposób swoisty strajk okupacyjny, jaki część parlamentarzystów prowadzi w Sejmie. Blokowanie mównicy kojarzy się niechybnie z czasami, gdy w ławach parlamentarnych zasiadali przedstawiciele Samoobrony. PO i Nowoczesnej raczej nie powinno zależeć na porównaniach z tamtą ekipą.

Czy znajdzie się rozwiązanie? Jakieś szanse są, jednak gdy popatrzymy, co się działo we wtorek, kiedy to sam Prezydent Andrzej Duda najpierw ogłosił, że media będą miały dostęp do Sejmu na dotychczasowych zasadach...

... a następnie dziennikarz Paweł Reszka poinformował na Facebooku, że nie można otrzymać jednodniowych przepustek i trzeba „kombinować” z pomocą Kancelarii Senatu, to można mieć poważne wątpliwości.

Jednak obrazkami, które znacznie bardziej działają na wyobraźnie i budzą niedobre skojarzenia są te spod Sejmu, nie tylko z wtorku. Oczywiście, protesty przeciw władzy to nic złego, każdy ma prawo nie zgadzać się z polityką rządzących, jednak takie „akcje” jak słynne położenie się na ulicy w celu rzekomego zablokowania jakichś samochodów czy też faktyczne blokowanie wyjazdu politykom PiS, nie mówiąc o ataku na jedną z posłanek (który spodobał się byłemu prezydentowi…) nie przynoszą chwały protestującym. Z drugiej strony ustawienie barierek wokół Sejmu i otoczenie go kordonem policji, jak również wysłanie patroli żandarmerii wojskowej sprawia wrażenie syndromu oblężonej twierdzy.

Fot. Twitter Borysa Budki

Internet oczywiście nie pozostaje obojętny na ten kryzys, spór polityczny, zwany przez wielu „wojną polsko-polską” przybiera wręcz na sile. Dyskusje internautów rzadko mają cokolwiek wspólnego z merytorycznymi argumentami, sprowadzają się głównie do bardzo wyszukanych epitetów typu „PiSlamiści”, „ubecy”, „ciemnogród”, „lemingi” itp. (by nie przytaczać mocniejszych). Wystarczy zajrzeć na portal któregokolwiek z mediów, zwłaszcza tych jasno opowiadających się po jednej ze stron i poczytać komentarze.

I gdy tak Polacy wzajemnie obrzucają się błotem, na świecie giną ludzie. Atak w Berlinie zabójstwo rosyjskiego ambasadora w Turcji, strzelanina w Zurychu – to tylko bilans poniedziałku, ponadto cały czas dochodzą do nas dramatyczne informacje z Syrii. Nasze problemy są dla nas ważne, to zrozumiałe, mimo wszystko jednak bledną wokół tego co się dzieje za granicą.

Zbliża się Święta Bożego Narodzenia, więc apeluję do naszych polityków z obydwu stron sporu – drodzy Państwo, opamiętajcie się i choć przez ten czas trochę opanujcie emocje. Spory są normalną rzeczą w polityce, ale niech one nie wyglądają one tak, jakby w Polsce miało zaraz dojść do wojny domowej. A przynajmniej nie przez Święta, bo szkoda tak pięknego czasu na tego typu kłótnie.

Adam Kielar

Napisz do autora: akielar@politykawarszawska.pl | Twitter: @AdamKielar

Zdjęcie Główne: Wikimedia commons CC-BY-SA-3.0/Mateusz Kudła

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...