Subiektywnie o 2016

Adam Kielar    2016-12-31 16:47:44

Mija kolejny rok i jak zwykle jest to pora podsumowań. Pod wieloma względami był to czas przełomowy, także dla Warszawy. Działo się wiele, zarówno dobrego jak i złego dla miasta i jego mieszkańców. Oto krótki, subiektywny przegląd tego, co Warszawa przeżyła w 2016 roku.

Reprywatyzacja

Reprywatyzacja to zdecydowanie najgłośniejsza sprawa, która z Warszawy trafiła do medialnego obiegu w całym kraju. Kolejne nieprawidłowości przy odzyskiwaniu nieruchomości, opisywane przez media, zmiany w Ratuszu, „kopernikański przewrót”, jakim zdaniem Hanny Gronkiewicz-Waltz jest tzw. „mała ustawa reprywatyzacyjna”, rządowa komisja weryfikacyjna czy też zwrot w sprawie śledztwa dotyczącego śmierci działaczki lokatorskiej, Jolanty Brzeskiej, to tylko niektóre z epizodów, które mogliśmy śledzić zwłaszcza w okresie wakacyjnym. Pod koniec roku sprawa nieco przycichła, jednak wydaje się, że bez kompleksowego rozwiązania poprzez „dużą” ustawę cały czas problem nie zostanie rozwiązany. Oby wkrótce udało się tego wreszcie dokonać i to w porozumieniu wszystkich sił politycznych. Będzie to jednak dość trudne, gdyż…

 

Coraz silniejsza polaryzacja

… gdyż podział polityczny w Polsce staje się coraz głębszy i nie widać specjalnie możliwości jego zasypania. Co prawda nawet w samej Warszawie i okolicach udało się stworzyć kilka zarządów, gdzie PO i PiS potrafią współpracować, jednak zwłaszcza po ostatnich wydarzeniach w Sejmie i wokół niego na poziomie krajowym, szanse na jakiekolwiek porozumienie wydają się bardzo nikłe. Wzajemne przerzucanie się oskarżeniami i niezbyt merytorycznymi argumentami raczej nie służy poprawie wizerunku polityków, który przecież i tak leży na dnie. Nie chcę rozstrzygać, kto tu jest winny, kto ma rację, a kto nie. Nie ma to większego znaczenia w tym momencie. Ważne jest to, czy uda się choć trochę zmniejszyć napięcie między głównymi siłami politycznymi i wyjść ze swoistego impasu.

Fot. Twitter Borysa Budki

Warszawa maszeruje

Dawno nie było roku tak bogatego w rozmaite manifestacje. Prym zdecydowanie wiedzie tu Komitet Obrony Demokracji, który zwłaszcza na początku tego roku regularnie organizował demonstracje w centrum Warszawy. Uczestnicy protestował między innymi przeciwko zmianom w mediach, oskarżeniom wobec Lecha Wałęsy czy też umniejszaniu roli Polski w Unii Europejskiej. Oczywiście coroczne manifestacje, takie jak Pochód 1 Maja, Marsz Niepodległości, Marsz Wolności i Suwerenności czy też Marsz Powstania Warszawskiego także miały miejsce. Wydaje się, że Polacy coraz chętniej demonstrują swoje poglądy na ulicach, czego dowodem są właśnie tak liczne manifestacje.

Fot. Polityka Warszawska

Nieudana akcja referendalna

Organizatorzy referendum zakładali, że afera reprywatyzacyjna miała być punktem zwrotnym i spowodować, że głosami warszawiaków uda się odwołać Hannę Gronkiewicz-Waltz ze stanowiska. Tymczasem „cała para poszła w gwizdek” i ekipie na czele z Piotrem Guziałem nie udało się nawet zebrać wystarczającej liczby podpisów, by referendum w ogóle się odbyło. Organizatorzy za taki stan rzeczy obwinili partie polityczne, zwłaszcza PiS, przyrównując je do… Armii Czerwonej stojącej w 1944 na brzegu Wisły i patrzącej na wykrwawiające się Powstanie Warszawskie. I może na tym już zakończmy ten wątek…

Zdjęcie: FB Piotr Guział

Liga Mistrzów po 21 latach w Warszawie

W 2014 roku była na wyciągniecie ręki. Wystarczyło dokładnie sprawdzić, kto może grać, a kto nie. Nie udało się, rok później Lech Poznań walczył bezskutecznie o LM, aż przyszedł 2016. Nowy trener, nowe nadzieje, nowi zawodnicy. Mimo katastrofalnej postawy w rodzimej ekstraklasie, Legii udało się doczłapać (w niewiele lepszym stylu) do upragnionej Ligi Mistrzów. Początek nie zapowiadał się dobrze, bolesne 0:6 od Borussii plus awantury na stadionie na pewno nie były dobrymi widokami na przyszłość. Przy Łazienkowskiej zmieniono trenera i od razu się poprawiło. Legioniści prawie pokonali u siebie Real Madryt i to przy pustych trybunach (!), zaprezentowali radosny futbol w Dortmundzie oraz zwyciężyli ze Sportingiem, uzyskując przepustkę do dalszej gry na wiosnę. Jednocześnie znacznie poprawili sytuację w lidze. Legia na końcówkę roku 2016 nie może narzekać.

Zdjęcie: Oprawa na meczu Legia-Borussia/Youtube

***

Oczywiście, to tylko wycinek tego, co działo się w Warszawie w tym roku. Oby w przyszłym nie brakowało ciekawych zdarzeń. Tego, oraz wszystkiego najlepszego w Nowym Roku życzę naszym czytelnikom w imieniu redakcji portalu Polityka Warszawska.

Adam Kielar

Zdjęcie główne: Pixabay.com

 

 

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...