Sesja bez niespodzianek

Paweł Krulikowski    2013-09-13 09:14:25

Zaczęło się z półgodzinnym opóźnieniem. Ale za to z przytupem. Od radosnej rocznicy. Na mównicy pojawił się Ludwik Rakowski, Burmistrz Dzielnicy Wilanów, przypominający radnym 330 rocznicę odsieczy wiedeńskiej. Po krótkiej okolicznościowej mowie Burmistrza w asyście wojsk pancernych Jana Sobieskiego, mogliśmy powrócić do codziennych politycznych przepychanek. Witajcie na LXIV Sesji Rady m. st. Warszawy.

Źródło zdjęcia: Polityka Warszawska

Najciekawszym punktem jak zwykle stało się zaakceptowanie porządku obrad. Po raz kolejny, tak jak przed tygodniem, radni Prawa i Sprawiedliwości próbowali wprowadzić do dyskusji wniosek o postawienie pomnika Rotmistrza Witolda Pileckiego. Jak to się skończyło – przeczytajcie w tekście Daniela Nowaka. Oczywiście nie obyło się bez słownych utarczek – Macie kontrakt polityczny, który nie pozwala wam wprowadzić tych zmian – grzmiał Przewodniczący klubu radnych PiS Maciej Wąsik. Z porządku obrad po raz drugi wypadł również projekt zmian w Statucie Rady Warszawy. Niestety, żaden z radnych nie chce się przyznać, czy to z powodu zapowiadanych zmian, dotyczących ograniczenia czasu ich wystąpień do 8 minut. Bohaterem dnia miał zostać jednak znany fighter warszawskiej Rady, Wiceprezydent Jarosław Dąbrowski. Jeszcze w ramach przegłosowywania porządku obrad starł się z radnym Maciejem Maciejowskim (bez którego, uczciwie przyznajemy, posiedzenia są znacznie nudniejsze). Radny Maciejowski, dla którego jednak Wiceprezydent jest przeciwnikiem małego kalibru, domagał się obecności Hanny Gronkiewicz-Waltz – Tylko rozdawanie kanapek związkowcom podczas protestu usprawiedliwia nieobecność Pani Prezydent. - komentował. Niestety, Pani Prezydent się nie doczekał, a jak prostował radny PiS, Andrzej Kropiwnicki – według jego najlepszej wiedzy, Hanna Gronkiewicz-Waltz kanapek nie rozdaje.

Gwoździem programu i główną polityczną batalią stał się projekt zmian w Wieloletniej Prognozie Finansowej oraz w Budżecie Miasta. Wśród poprawek znalazło się między innymi osławione referendum, na które z bólem serca Ratusz musi wyasygnować 2 miliony złotych. Ale, co optymistyczne, jak zapowiadał Jarosław Dąbrowski, wzrastają dochody, spadają wydatki, zmniejszamy deficyt. Podobno poprawnie działa również pomostowy system śmieciowy, który w porównaniu z lipcem przyniósł 2 miliony złotych więcej do kasy miasta niż w sierpniu. Wiceprezydent z uśmiechem prosił więc radnych o więcej zaufania do działań władz miasta. Wywołało to rzęsiste salwy śmiechu w ławach Prawa i Sprawiedliwości. Po czym do kontrataku przeszli radni Wąsik i Dariusz Figura. Wytknęli włodarzom stolicy żelazną logikę, punktując dodatkowy milion wydatków na promocję miasta przy jednoczesnej likwidacji Biura Promocji Miasta. Pytali również o 10 milionów złotych na dodatkowe zajęcia w przedszkolach, które tydzień temu z wielką pompą Ratusz przedstawiał jako swój oświatowy sukces. Niestety, wśród proponowanych poprawek do budżetu nie ma śladu po tych zajęciach. Mają być w budżetach konkretnych dzielnic. Wąsik podsumował więc – Dawno nie widziałem na tej sali osoby tak lejącej wodę, jak Prezydent Dąbrowski.

Warto na koniec wspomnieć o dwóch chwalebnych decyzjach dzisiejszej Rady, które pokazują, że w sprawach ważnych można czasami wznieść się ponad polityczne podziały. Po pierwsze, stanowisko grupy radnych z inicjatywy Andrzeja Melaka z PiS, upamiętniające 74 rocznicę ataku ZSRR na Polskę 17 września 1939 roku zostało przyjęte. Niepokojący jest tylko stosunek głosów. 49 radnych było za. 1 się wstrzymał. 1 był przeciw. Tej bohaterskiej dwójce Polityka Warszawska serdecznie gratuluje wrażliwości historycznej, zaś czytelników namawiamy do sprawdzenia kim są owi wybitni historycy. Drugą kwestią, będącą dużym ukłonem dla fanów polskiej muzyki, w tym dla niżej podpisanego, jest przyznanie legendarnemu liderowi zespołu Republika Grzegorzowi Ciechowskiemu własnego skweru w Warszawie. U zbiegu ulic Kondratowicza i Św. Wincentego na Targówku, z inicjatywy mieszkańców, muzyk i kompozytor otrzymał swoje miejsce artystycznego hołdu.

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...