Skwer „Gryfa” czy „Gwary Warszawskiej”?

Adam Kielar    2017-01-18 16:37:05

W środę rano informowaliśmy o inicjatywie radnych Platformy Obywatelskiej, którzy chcą nazwania skweru między Wolską, Młynarską oraz Lesznem imieniem Generała Janusza Brochwicz-Lewińskiego ps. Gryf. Pomysł ten budzi jednak opór części społeczników z Woli, którzy zabiegają o uhonorowanie w tym miejscu warszawskiej gwary.

Społeczny Komitet Obchodów Przyłączenia Woli do Warszawy wydał w tej sprawie oświadczenie. – Pragniemy wyrazić głębokie zaniepokojenie postawą klubu Platformy Obywatelskiej w Radzie Dzielnicy Wola ze względu na podjętą przez nich inicjatywę, która koliduje z inicjatywą zgłoszoną przez nas dzień wcześniej w imieniu ok. 600 Mieszkańców Woli – czytamy. Społecznicy chcą uhonorować w tym miejscu nie konkretną osobę, a warszawską gwarę. – To tu, w tyglu „Kercelaka” rozbrzmiewała gwara warszawska. Tuż obok mieścił się „Teatr Popularny” prowadzony przez Stefana „Wiecha” Wiecheckiego, sam mistrz i piewca gwary mieszkał zaś nieopodal. Dziś zaś zdaje się być zapomniany przez dzielnicę w której się urodził, mieszkał i pracował – przekonują.

Komitet podkreśla, że akcję promocyjną w tej sprawie już od pół roku. – Zebraliśmy ok. 600 podpisów mieszkańców, uzyskaliśmy też listy od organizacji popierających tą inicjatywę. W sierpniu ub. roku zorganizowaliśmy tu koncert „Grupy Teatralnej Warszawiaki” i spektakl "Cafe pod Minogą". Pod koniec października natomiast, wzięliśmy udział w warsztatach poświęconych przyszłemu zagospodarowaniu przestrzeni skweru, współorganizowanych przez Urząd Dzielnicy Wola – czytamy w oświadczeniu.

Społecznicy dodają również, iż chcą, by skwer między Wolską, Młynarską oraz Lesznem był miejscem tętniącym kulturą. – Starszym mieszkańcom Woli miejsce to kojarzy się z przedwojennym parkiem Wenecja i powojenną restauracją, zabawą, tańcem, handlem i piwem. Dziś często odbywają się w tym miejscu libacje alkoholowe. Stąd też uważamy, że dla przywrócenia tej przestrzeni mieszkańcom potrzebne jest nie tylko nadanie nazwy czy zagospodarowanie zieleni. Konieczna jest bogata, atrakcyjna oferta kulturalna. A na stworzenie takiej oferty, spójnej z nazwą skweru sprawiłoby, że miejsce byłoby jedną z wizytówek Woli – przekonują.

Jednocześnie Komitet jasno zaznacza, że chce upamiętnić postać „Gryfa”. Proponują, by postawić w tym miejscu na przykład pomnik bohatera. – Zwracamy się do Komisji ds. Nazewnictwa Miejskiego w Radzie m.st. Warszawy o zmianę lokalizacji dla skweru „Gryfa”, upamiętnienie bohatera poprzez pomnik, nadanie imienia dla ulicy lub też w innej formie. Jesteśmy przekonani, iż zarówno „Gwara Warszawska”, jak i generał Janusz Brochowicz-Lewiński, ps. „Gryf” mogą i powinni zostać na Woli należycie upamiętnieni – piszą członkowie komitetu.

Z tą opinią zgadza się także niezależna radna z Woli, Aneta Skubida. – Takim upamiętnieniem mógłby być pomnik, spoglądający na ul. Wolską - np. przy skrzyżowaniu ul. Młynarskiej i Wolskiej, blisko Pałacyku Michlera, którego dzielnie bronił. Nie zasłużył zaś na to, by być instrumentalnie wykorzystanym przez polityków wolskiej PO do zdeptania inicjatywy wolskich społeczników - w tym p. Janusza Dziano, odznaczonego niedawno przez Urząd Dzielnicy jako "Człowiek Dobrej Woli" – mówi „Polityce Warszawskiej”. Jak dodała, jest jej przykro, że „radni PO tak potraktowali tę inicjatywę”.

Społecznicy liczą, że uda się doprowadzić do dialogu w tej sprawie. – W przeciwnym razie, w czasach, gdy w dyskursie publicznym coraz częściej pojawiają się hasła takie jak partycypacja i dialog z mieszkańcami, pospieszne zgłaszanie inicjatyw, blokujących wcześniejsze inicjatywy mieszkańców bez podjęcia próby jakiegokolwiek dialogu pozostawi niesmak. Same zaś hasła partycypacji i dialogu z mieszkańcami okażą się tylko wyświechtanymi sloganami – podsumowują.

Zdjęcie: wola.waw.pl

Napisz do autora: akielar@politykawarszawska.pl | Twitter: @AdamKielar

Zobacz także:

Skwer im. Janusza „Gryfa” Brochowicz-Lewińskiego na Woli?

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...