Muzeum Techniki i Przemysłu: IP apeluje, Ministerstwo odpowiada, NOT zwalnia

Adam Kielar    2017-01-19 07:26:49

Inicjatywa Polska apeluje do Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Piotra Glińskiego o wsparcie dla będącego w długach Muzeum Techniki i Przemysłu Naczelnej Organizacji Technicznej. Resort odpowiada, że na chce stworzyć nową instytucję kultury na bazie dotychczasowej placówki. Tymczasem NOT rozpoczęła proces zwolnień grupowych.

O problemach Muzeum Techniki słychać od dłuższego czasu. Zaczęły się one w 2012 roku, kiedy to zmieniono zasady finansowania placówki. Prowadząca muzeum NOT dotychczas otrzymywała stałe dotacje, po zmianach musiała aplikować o granty na poszczególne projekty. Muzeum utrzymywało się ze wsparcia sponsorów oraz sprzedanych biletów, jednak wciąż brakowało pieniędzy, zaczęły rosnąć długi. W czerwcu Pałac Kultury i Nauki, w którym znajduje się placówka, wypowiedział umowę najmu, jednak mimo terminu wymówienia, który minął na koniec września, muzeum dalej zajmuje pomieszczenia w PKiN. Długi wzrosły do ponad 4 milionów złotych, brakuje pieniędzy na pensje. – Mamy 4 mln zł długów i nikogo, kto by nam pomógł. Wymieniliśmy tysiące pism, a po kilkunastu miesiącach negocjacji jesteśmy w punkcie wyjścia – mówił „Gazecie Wyborczej” Mariusz Płaczkiewicz, dyrektor biura NOT-u.

Petycja na razie w internecie

Inicjatywa Polska wzywa w internetowej petycji Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego i wicepremiera prof. Piotra Glińskiego, by ten zainterweniował w sprawie Muzeum Techniki. – Zwracamy się do Pana Premiera, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, o podjęcie pilnych działań mających na celu ochronę Muzeum Techniki i Przemysłu NOT z siedzibą w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie. Szczególnie apelujemy o pilne dofinansowanie Muzeum, umożliwiające dalsze jego funkcjonowanie, oraz o stworzenie rozwiązania systemowego poprzez objęcie placówki ochroną i zapewnienie jej stabilnych warunków do rozwoju – czytamy w petycji.

Działacze IP wskazują, jakie mogą być konsekwencje obecnej sytuacji muzeum. – Obecny dług placówki przekroczył 4 mln zł, a dalszy brak wsparcia finansowego doprowadzi do jej zamknięcia i zwolnienia ponad 70 pracowników, wśród których nie brakuje pasjonatów techniki i historii polskiej myśli technicznej. Jesteśmy przekonani, że tę trudną sytuację w Muzeum da się szybko rozwiązać, co Pan Premier zapowiadał jeszcze w listopadzie 2016 roku, proponując powołanie Narodowego Centrum Nauki i Techniki – piszą. Krytykują jednocześnie resort za wydanie 500 milionów zł na kolekcję dzieł sztuki. – Obecne długi i roczne koszty utrzymania Muzeum Techniki i Przemysłu stanowią zaledwie jedną setną tej kwoty – czytamy. Grzegorz Gruchalski, rzecznik IP, mówi „Polityce Warszawskiej”, że Inicjatywa nie chce ograniczać się tylko do internetowej petycji. – Rozważamy zwykłą zbiórkę podpisów, jak również działanie poprzez Radę Warszawy – powiedział.

Sala Astronautyki w Muzeum Techniki i Przemysłu NOT - fot. Adrian Grycuk/Wikimedia Commons CC-BY-SA-3.0-PL

Narodowe Muzeum Techniki

Co na to Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego? Jeszcze 23 listopada ubiegłego roku, minister Gliński ogłosił, że muzeum będą prowadzić trzy resorty – kultury, nauki i rozwoju. Rzecznik MKiDN, Radosław Różycki, potwierdził „Polityce Warszawskiej” wolę stworzenia nowej instytucji w miejsce dotychczasowej. – Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego podtrzymuje wolę utworzenia na bazie zbiorów Muzeum Techniki i Przemysłu NOT nowej instytucji kultury – Narodowego Muzeum Techniki w Warszawie, wraz z Ministerstwem Rozwoju, Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Naczelną Organizacja Techniczną jako jednym z założycieli – informuje.

Ministerstwo podkreśla także, iż złożyło propozycję współprowadzenia muzeum władzom Warszawy. MKiDN chce także zatrudnić obecnych pracowników placówki. – Resort kultury od początku deklarował zatrudnienie pracowników obecnego Muzeum Techniki i Przemysłu NOT w nowej placówce - Narodowym Muzeum Techniki – podkreśla Różycki. Pojawia się jednak pewien problem. Resort nie zamierza przejąć zobowiązań NOT-u wobec pracowników. – Normą jest, że każda osoba prawna odpowiada za swoje zobowiązania, w tym długi. O takim stanowisku MKiDN NOT była wielokrotnie informowana – zaznacza resort.

NOT zwalnia

We wtorek 10 stycznia NOT ogłosił, że rozpoczyna proces zwolnień grupowych, gdyż „nie może dalej zwodzić ludzi”. Podjęta decyzja oznacza nie tylko likwidację muzeum, ale powiększenie zadłużenia, gdyż pracownikom należą się odprawy. Skąd wziąć na to pieniądze? NOT jest właścicielem wielu nieruchomości w całym kraju, jednak tu na przeszkodzie staje fakt, iż nie jest to jedno stowarzyszenie, a lokalni działacze Organizacji nie palą się do sprzedaży. Innym pomysłem byłą sprzedaż części kolekcji Muzeum, jednak o tym nie chciał słyszeć resort  kultury. Wiceminister Jarosław Sellin złożył wręcz wniosek o wpisanie eksponatów do Rejestru Zabytków, co potwierdziła wojewódzka konserwator zabytków, Barbara Jezierska. Jak przekonywała, jest zdziwiona, że do tej pory nikt o to nie zadbał. – Są w niej niezwykle cenne egzemplarze, m.in. maszyna Enigmy. Nie wiem, jak doszło do tego, że do tej pory nikt o to nie zadbał. To część naszego dziedzictwa – mówiła „GW”.

***

Petycję Inicjatywy Polskiej w sieci podpisały do tej pory 133 osoby (wszystkie za) - stan na 18 stycznia, godz. 21.50.

Zdjęcie główne: Polityka Warszawska

Źródła: Polityka Warszawska, Gazeta Wyborcza

Napisz do autora: akielar@politykawarszawska.pl | Twitter: @AdamKielar

Zobacz także:

Skwer „Gryfa” czy „Gwary Warszawskiej”?

Skwer im. Janusza „Gryfa” Brochowicz-Lewińskiego na Woli?

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...