Happening antysmogowy pod Ratuszem

Adam Kielar    2017-01-24 13:39:00

We wtorkowy poranek, Akcja Demokracja oraz Warszawski Alarm Smogowy zaprosiły pod stołeczny ratusz na happening, podczas którego organizacje te domagały się przyjęcia uchwały antysmogowej przez Sejmik Województwa Mazowieckiego. Marszałek Adam Struzik zapowiedział, że do końca roku będzie ona uchwalona.

Początek zgromadzenia miał miejsce o godzinie 10. Przedstawiciele organizatorów mówili o tym, jak wygląda problem smogu w Warszawie, jak wygląda ich walka z tym zjawiskiem oraz jakie są skutki zanieczyszczonego powietrza dla mieszkańców. Zwracano także uwagę na problem tak zwanego ubóstwa energetycznego. – 3 tysiące osób rocznie umiera w Warszawie z powodu smogu – przypominali. Rozdawano ulotki oraz maski. Manifestujący mieli transparenty, jeden był także przebrany za śmierć.

– Akcja Demokracja oraz Warszawski Apel Smogowy do dwie organizacje, które wystosowały apel do Sejmiku Mazowieckiego w sprawie uchwały antysmogowej i podjęcie realnych działań na rzecz walki ze smogiem – mówił Bogumił Kolmasiak z „Akcji Demokracja”. Jak dodał, data manifestacji jest nieprzypadkowa. – Jesteśmy tu dziś w związku z posiedzeniem Sejmiku i zaapelujemy o uchwałę i o udostępnienie harmonogramu prac – mówił.

Piotr Trzaskowski, dyrektor Akcji Demokracja zapowiedział także złożenie petycji. – Złożymy na ręce Marszałka Adama Struzika petycję, pod którą podpisało się 12 tysięcy osób. Żądamy w niej pilnych prac nad uchwałą antysmogową. Nasz nacisk ma już pierwsze efekty, Marszałek zapowiedział, że do końca roku będzie taka uchwała – mówił. Jak dodał, zapowiedź Struzika znalazła się w odpowiedziach na listy, które skierowali do niego podpisujący petycję. – To jest bardzo ważna informacja, ale to nie koniec walki, a dopiero początek – zaznaczył Trzaskowski. – Będziemy trzymali Marszałka za słowo – zapowiedział. Spytany przez „Politykę Warszawską” o to, czy ma sygnały o tym, jak radni zapatrują się na tę uchwałę, Trzaskowski powiedział, że „skandalem jest, iż radni do tej pory nie zajęli jasnego stanowiska w tej sprawie”.

„Nie wystarczy przestać jeść pizzę”

Konrad Marczyński z Warszawskiego Alarmu Smogowego mówił o założeniach uchwały. – Wzorujemy się na tym, co uchwalone w Krakowie a ostatnio w całej Małopolsce. Oczekujemy od Marszałka, by zaczął prace mające na celu zdefiniowanie problemu w Warszawie i znalezienie najlepszych rozwiązań – podkreślił. Przypominał, że Kraków przegłosował całkowity zakaz palenia węglem i drewnem. – Nie wiemy, czy takie rozwiązanie jest dla Warszawy najlepsze oraz czy powinniśmy je przyjąć także dla aglomeracji – mówi Marczyński. – Chcemy, by Marszałek przeprowadził analizę dla naszego miasta i naszego województwa, tego, co jest konieczne, by poprawić jakość powietrza.

Marczyński dodał także, iż problem smogu jest wieloaspektowy. – Ze smogiem jest jak z odchudzaniem. Nie jest tak, że będziemy zdrowi gdy przestaniemy jeść pizzę. Trzeba działać na wszystkich frontach. Zanieczyszczenie to także samochody, ważna jest kwestia klinów napowietrzających. My dziś chcemy pokazać, że każdy szczebel administracji może wpłynąć na nasze powietrze, by nam się lepiej oddychało – mówił.

Radny pod obstrzałem

Manifestacja odbywała się w czasie, gdy do Ratusza, gdzie swą siedzibę ma także Sejmik Mazowsza, zjeżdżali radni. Do manifestujących wyszedł Wojciech Bartelski, przewodniczący klubu Platformy Obywatelskiej. Jak powiedział, PO popiera rozwiązania antysmogowe. – Trwają rozmowy z innymi klubami, będziemy dążyć do powszechnej zgody, ja nie wyobrażam sobie, by tak kwestia była przedmiotem targów politycznych – mówił były burmistrz Śródmieścia. – Jeśli klasa polityczna nie będzie tego tłumaczyć wspólnie, to nic z tego nie będzie – podkreślił. Jako jeden z kluczowych problemów w tej sprawie, Bartelski wskazał brak odpowiedniej edukacji. – Wiele osób po prostu nie rozumie, że palenie niskiej jakości paliwem generuje toksyczne substancje – zaznaczył. Zaapelował też do organizacji pozarządowych o współpracę w tej kwestii.

Oprócz dziennikarzy, pytania radnemu zadawali także przedstawiciele organizatorów manifestacji. Piotr Trzaskowski zapytał wprost, czy radny Bartelski popiera deklarację Marszałka Struzika ws. uchwały w ciągu roku. – Jeszcze w zeszłym roku spotykałem się z Marszałkiem Struzikiem i namawiałem go do takiej uchwały. Mam poczucie swego małego udziału w tej zapowiedzi – mówił radny. – Naszym celem jest, by uchwała obowiązywała już od najbliższego sezonu grzewczego – podkreślił. Zaznaczył jednak, że nie oznacza to, że obostrzenia będą od razu obowiązywać. – To niemożliwe, by z dnia na dzień wprowadzić takie przepisy, które nie dają żadnego okresu przejściowego. Prawo, które jest martwe nie jest żadnym prawem – uważa Bartelski.

Zdjęcia: Polityka Warszawska

Napisz do autora: akielar@politykawarszawska.pl | Twitter: @AdamKielar

Zobacz także:

Sąd Najwyższy odmówił odpowiedzi na pytanie o definicję ulicy

Muzeum Techniki i Przemysłu: IP apeluje, Ministerstwo odpowiada, NOT zwalnia

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...