Pełnomocnik ds. dostępności

Polityka Warszawska    2017-01-28 15:28:29

Od stycznia Warszawa ma pełnomocnika ds. dostępności. Prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz powołała Donatę Kończyk na to stanowisko. Pełnomocniczka czuwa nad dostosowaniem przestrzeni stolicy, wydarzeń, dokumentów do potrzeb wszystkich mieszkańców, w tym osób z ograniczoną mobilnością - osób z niepełnosprawnościami, seniorów, czy rodziców z małymi dziećmi.

Jak mówi, jej misją jest poprawa dostępności w Warszawie. – Moją misją jest Warszawa jeszcze bardziej dostępna dla wszystkich, bez względu na wiek i sprawność. Do końca tego półrocza wprowadzimy dokument „Standardy dostępności", który zawiera wytyczne dotyczące projektowania uniwersalnego. W jego stosowaniu pomoże zespół koordynatorów – obecnych pracowników miejskich biur, jednostek i dzielnic – przekonuje Donata Kończyk.

Jej zadania to między innymi określanie wytycznych i monitoring w zakresie standardów dostępności infrastruktury miejskiej w odniesieniu do zasad projektowania uniwersalnego, standardów dostępności wydarzeń miejskich (np. kulturalnych, sportowych), dostępności dokumentów i stron internetowych m.st. Warszawy, monitoring prac i dostępności środków finansowych na przeprowadzenie inwestycji lub remontów dotyczących likwidacji barier, koordynacja działań związanych z obsługą wydarzeń miejskich w zakresie zapewnienia dostępności m.in. dla osób z dysfunkcją wzroku lub słuchu, inicjowanie i monitorowanie kampanii informacyjno-edukacyjnych dotyczących dostosowania infrastruktury miejskiej do standardów dostępności oraz zwiększenia dostępności usług do potrzeb osób o ograniczonej mobilności.

Kończyk jest z wykształcenia tyflopedagogiem, instruktorem orientacji przestrzennej i rehabilitantem wzroku. Była wieloletnim pracownikiem Biura ds. Osób Niepełnosprawnych Uniwersytetu Warszawskiego, w którym kierowała i koordynowała wsparcie technologiczne osób z niepełnosprawnością oraz sprawdzaniem uniwersyteckich inwestycji, w tym architektonicznych pod kątem dostępności do potrzeb osób z różnymi niepełnosprawnościami

Zadania pełnomocniczki będą wspierane przez zespół ds. dostępności, który składa się z koordynatorów z 18 miejskich biur, 11 miejskich jednostek, wszystkich dzielnic oraz części spółek miejskich. Do podstawowych zadań koordynatorów należą wszystkie działania związane z wdrożeniem standardów dostępności w jednostkach, w których pracują na co dzień oraz koordynacja i monitoring ich praktycznego stosowania w codziennej pracy urzędu. W sumie jest o 68 osób.

Miasto co roku wydaje ponad milion złotych na likwidację barier architektonicznych, które utrudniają poruszanie się osobom starszym, niepełnosprawnym oraz z małymi dziećmi. Ratusz chwali się także nowoczesnym taborem komunikacji miejskiej, który pozwala na wygodne i bezpieczne przemieszczanie się. W ciągu ostatnich dziesięciu lat na stołeczne ulice i tory wyjechało aż 281 tramwajów niskopodłogowych, 1067 niskopodłogowych autobusów, 35 pociągów metra Inspiro i 28 nowoczesnych pociągów SKM. Obecnie wszystkie linie autobusowe są obsługiwane przez pojazdy niskopodłogowe, wciąż rośnie również liczba niskopodłogowych tramwajów.

AK/um.warszawa.pl

Zdjęcie: materiały prasowe

Zobacz także:

Happening antysmogowy pod Ratuszem

Sąd Najwyższy odmówił odpowiedzi na pytanie o definicję ulicy

Skwer „Gryfa” czy „Gwary Warszawskiej”?

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...