Pełnomocnik ds. dostępności

Polityka Warszawska    2017-01-28 15:28:29

Od stycznia Warszawa ma pełnomocnika ds. dostępności. Prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz powołała Donatę Kończyk na to stanowisko. Pełnomocniczka czuwa nad dostosowaniem przestrzeni stolicy, wydarzeń, dokumentów do potrzeb wszystkich mieszkańców, w tym osób z ograniczoną mobilnością - osób z niepełnosprawnościami, seniorów, czy rodziców z małymi dziećmi.

Jak mówi, jej misją jest poprawa dostępności w Warszawie. – Moją misją jest Warszawa jeszcze bardziej dostępna dla wszystkich, bez względu na wiek i sprawność. Do końca tego półrocza wprowadzimy dokument „Standardy dostępności", który zawiera wytyczne dotyczące projektowania uniwersalnego. W jego stosowaniu pomoże zespół koordynatorów – obecnych pracowników miejskich biur, jednostek i dzielnic – przekonuje Donata Kończyk.

Jej zadania to między innymi określanie wytycznych i monitoring w zakresie standardów dostępności infrastruktury miejskiej w odniesieniu do zasad projektowania uniwersalnego, standardów dostępności wydarzeń miejskich (np. kulturalnych, sportowych), dostępności dokumentów i stron internetowych m.st. Warszawy, monitoring prac i dostępności środków finansowych na przeprowadzenie inwestycji lub remontów dotyczących likwidacji barier, koordynacja działań związanych z obsługą wydarzeń miejskich w zakresie zapewnienia dostępności m.in. dla osób z dysfunkcją wzroku lub słuchu, inicjowanie i monitorowanie kampanii informacyjno-edukacyjnych dotyczących dostosowania infrastruktury miejskiej do standardów dostępności oraz zwiększenia dostępności usług do potrzeb osób o ograniczonej mobilności.

Kończyk jest z wykształcenia tyflopedagogiem, instruktorem orientacji przestrzennej i rehabilitantem wzroku. Była wieloletnim pracownikiem Biura ds. Osób Niepełnosprawnych Uniwersytetu Warszawskiego, w którym kierowała i koordynowała wsparcie technologiczne osób z niepełnosprawnością oraz sprawdzaniem uniwersyteckich inwestycji, w tym architektonicznych pod kątem dostępności do potrzeb osób z różnymi niepełnosprawnościami

Zadania pełnomocniczki będą wspierane przez zespół ds. dostępności, który składa się z koordynatorów z 18 miejskich biur, 11 miejskich jednostek, wszystkich dzielnic oraz części spółek miejskich. Do podstawowych zadań koordynatorów należą wszystkie działania związane z wdrożeniem standardów dostępności w jednostkach, w których pracują na co dzień oraz koordynacja i monitoring ich praktycznego stosowania w codziennej pracy urzędu. W sumie jest o 68 osób.

Miasto co roku wydaje ponad milion złotych na likwidację barier architektonicznych, które utrudniają poruszanie się osobom starszym, niepełnosprawnym oraz z małymi dziećmi. Ratusz chwali się także nowoczesnym taborem komunikacji miejskiej, który pozwala na wygodne i bezpieczne przemieszczanie się. W ciągu ostatnich dziesięciu lat na stołeczne ulice i tory wyjechało aż 281 tramwajów niskopodłogowych, 1067 niskopodłogowych autobusów, 35 pociągów metra Inspiro i 28 nowoczesnych pociągów SKM. Obecnie wszystkie linie autobusowe są obsługiwane przez pojazdy niskopodłogowe, wciąż rośnie również liczba niskopodłogowych tramwajów.

AK/um.warszawa.pl

Zdjęcie: materiały prasowe

Zobacz także:

Happening antysmogowy pod Ratuszem

Sąd Najwyższy odmówił odpowiedzi na pytanie o definicję ulicy

Skwer „Gryfa” czy „Gwary Warszawskiej”?

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Rozmaitości
2017-02-14 06:49:18
W poniedziałkowy wieczór w klubokawiarnii Państwo Miasto odbył się Ogólnow...
Rozmaitości
2017-02-08 07:30:23
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego odpowiedziało na petycję Inicjat...
Ustrój Warszawy
2017-02-06 17:51:26
W poniedziałek miała miejsce specjalna sesja Rady Warszawy, zwołana z powodu ...
Dwa brzegi
2017-02-06 08:34:32
Kontrowersje wokół ustawy metropolitalnej dotyczącej Warszawy nie milkną. Z ...
Ustrój Warszawy
2017-02-04 18:02:45
Sala Ratuszowa Pałacu Kultury i Nauki gościła w sobotę samorządowców z oko...
Rozmaitości
2017-02-04 12:45:16
W piątkowy wieczór już siedemnasty raz przyznano nagrody dla najlepszych spor...
Ustrój Warszawy
2017-02-02 17:06:32
Nie milką echa projektu ustawy ustroju miasta stołecznego Warszawy, który zak...
Ustrój Warszawy
2017-01-31 20:16:11
Do Sejmu wpłynął projekt zmieniający ustrój miasta stołecznego Warszawy. J...
Ratusz
2017-01-30 09:53:29
Centralne Biuro Antykorupcyjne zatrzymało w poniedziałek rano pięć osób w z...
Mozaika polityczna
2017-01-24 13:39:00
We wtorkowy poranek, Akcja Demokracja oraz Warszawski Alarm Smogowy zaprosiły p...