Jest projekt ustawy warszawskiej – 32 gminy będą włączone?

Adam Kielar    2017-01-31 20:16:11

Do Sejmu wpłynął projekt zmieniający ustrój miasta stołecznego Warszawy. Jeśli wejdzie on w życie, stolicę czeka prawdziwa rewolucja – włączone mają zostać do niej 32 okoliczne gminy. Krytycy pomysłu wskazują, że ma to być sposób na „przejęcie” w przyszłości władzy nad Warszawą przez Prawo i Sprawiedliwość.

Projekt ustawy o ustroju miasta stołecznego Warszawy można znaleźć na stronach Sejmu. Rewolucyjny charakter zmian znaleźć można już w drugim jego artykule. Wygląd on tak:

I tu od razu pojawia się pierwszy problem. Prawdopodobnie przez przypadek, ale wśród wymienionych gmin nie ma Podkowy Leśnej (nie pojawia się ona również w uzasadnieniu projektu). Internauci już zaczęli tworzyć żartobliwe memy i komentarze, porównując tę gminę do wioski Galów z „Asterixa” czy też mówiąc, że to celowe działanie spowodowane tamtejszym zwycięstwem Platformy Obywatelskiej w wyborach parlamentarnych.

Nowa Rada

Większość przepisów nowego projektu wskazuje zasady funkcjonowania samorządu, jakim ma być „nowe” miasto stołeczne Warszawa. Ogromne kontrowersje oraz lawinę komentarzy wzbudziły zwłaszcza przepisy, które określają Radę Warszawy. Nowa rada ma się składać z 50 radnych. Wybierani oni mają być jednak w zupełnie inny sposób niż do tej pory – każda z obecnych dzielnic Warszawy oraz włączonych gmin delegować ma jednego radnego. Komentatorów dziwi fakt, że liczący grubo ponad 200 tysięcy mieszkańców Mokotów i 15-tysieczny Halinów będą mieć taką samą reprezentację w Radzie.

Kontrowersje budzi także tryb podejmowania decyzji w Radzie Miasta. Ma to być tzw. podwójna większość głosów:

Burmistrz i Prezydent jednocześnie, Gmina Warszawa

Jednocześnie, Warszawa będzie mieć swojego burmistrza, gdyż powołana będzie Gmina Warszawa, obejmująca dotychczasowy obszar miasta. Powstanie także oddzielna rada gminy Warszawa, licząca 31 radnych. Burmistrzem gminy będzie Prezydent Warszawy.

Zmiany obejmą także dzielnice. Zarząd jednostek pomocniczych ma liczyć do 3 osób. Ponadto, burmistrzowie otrzymają już z mocy ustawy pełnomocnictwa do sprawowania swych urzędów, nie będzie więc sytuacji, takich jak na Bemowie, gdzie de facto istniały dwa oddzielne zarządy.

„Brak instrumentów kreowania funkcji metropolitalnych”

Autorzy projektu ustawy wskazują, że stolica powinna mieć specjalne uprawnienia metropolitalne. – Znaczne  utrudnienia  w  rozwoju  stolicy,  wynikają  w  związku  z  umiejscowieniem  jej  na podstawowym poziomie podziału terytorialnego (gminnym) – a nie jak w rozwiniętych krajach europejskich na regionalnym lub specyficznym poziomie samorządu terytorialnego. Pomimo zmiany ustroju miasta stołecznego Warszawy w 2002 r. i nadania jej statusu miasta na prawach powiatu Warszawa nie posiada  instrumentów  umożliwiających  kreowanie  funkcji metropolitalnych i zarządzanie nimi – czytamy w uzasadnieniu projektu. Wskazują na przykłady Berlina (który jest landem), Paryża (metropolia paryska jest oddzielnym departamentem) oraz Budapesztu i Pragi, które są najwyższymi jednostkami podziału administracyjnego. Zdaniem autorów, problemem jest fakt, iż Warszawa jest miastem na prawach powiatu i ma „taki  sam  status  jak  znacznie  mniejsze  miasta  takie  jak Radom, Płock czy Ostrołęka”.

PiS przekonuje, że po wejściu w życie ustawy, „Warszawa  uzyska  wszelkie  niezbędne  atrybuty  jednostki  samorządu terytorialnego: osobowość prawną, samodzielność i odpowiedzialność za wykonywanie zadań publicznych oraz niezbędne dochody”. Połączenie funkcji Burmistrza i Prezydenta Warszawy, autorzy określają, jako „unię personalną”. – Dzięki tej unii personalnej, w wyniku której jedna osoba sprawować będzie oba urzędy uzyska się zmaksymalizowanie koordynacji zarządzania zarówno obszarem gminy  Warszawa jak  i obszarem pozostałych okołowarszawskich gmin - czytamy

„PiS chce przejąć stolicę”

Do pomysłu odniosła się już prezydent Warszawy, Hanna Gronkiewicz-Waltz. – Jest to cwaniacka próba przejęcia władzy w stolicy – uważa prezydent. W jej opinii, z racji faktu, iż Warszawa będzie w nowej radzie mieć tylko 18 radnych, „przestanie sama o sobie decydować”. Gronkiewicz-Waltz zwróciła także uwagę na fakt, iż ta ustawa to „drugi Janosik”. – Podatnicy z Warszawy będą zmuszeni przeznaczać środki na inwestowanie w trzydziestu kilku pozostałych gminach – mówi prezydent Warszawy. W oświadczeniu, które można znaleźć na fanpage’u Gronkiewicz-Waltz, wskazuje ona także wątek polityczny tej sprawy. – Motywacją reformy jest chęć zatrudnienia swoich, nieuczciwego i cwaniackiego wygrania wyborów. Okręg Wołomin – 46,8 (PiS) do 19,85 (PO), Ząbki 49,85 (PiS) do 22,5 (PO), Halinów 42,24 (PiS) do 19,21 (PO) – to najlepszy komentarz do projektu ustawy. Kluczem do wyboru miast były wyniki ostatnich wyborów – czytamy.

#NicONasBezNas, IP zapowiada konsultacje

Projekt nie podoba się także stowarzyszeniu Miasto Jest Nasze. – Naszym zdaniem, nowa ustawa PiS-u jest niczym innym jak próbą przejęcia fortelem stołecznego samorządu. W sąsiednich gminach nie brakuje bowiem wyborców partii rządzącej – uważają działacze MJN. Krytykują oni także tryb zgłoszenia projektu. Ponieważ jest to projekt poselski, nie wymaga szerokich konsultacji społecznych. – Na krytykę zasługuje również tryb przyjęcia ustawy, nie będzie to projekt rządowy tylko poselski, który nie wymaga przeprowadzenia szerokich konsultacji społecznych. Wygląda na to, że po raz kolejny nad głowami niczego nieświadomych mieszkańców rozgrywana jest wielka, krajowa polityka. Nie będzie na to zgody Miasto Jest Nasze – nic o nas, bez nas! – mówią aktywiści.

Inicjatywa Polska również krytykuje brak konsultacji w tej sprawie. Organizacja sama chce spytać mieszkańców, co sądzą o planach zmiany ustroju stolicy – PiS chce wygrać w Warszawie za wszelką cenę, bez konsultacji z mieszkańcami, w imię doraźnego interesu politycznego. Inicjatywa Polska w Warszawie przeprowadzi prawdziwe społeczne konsultacje ws. tego jakże skandalicznego projektu. – mówi radna Paulina Piechna-Więckiewicz. Krytyczny wobec projektu jest także Grzegorz Pietruczuk, wiceburmistrz Bielan. – W myśl tego potworka prawnego Rada Warszawy będzie liczyła 50 radnych. Po jednym z każdej dzielnicy i gminy! Efekt tego jest taki, że Bielany które mają prawie 140 tys. mieszkańców będą miały taką samą liczbę radnych jak gmina Halinów, którą zamieszkuje niecałe 15 tys. mieszkańców. Jak można wprowadzać tak drastyczne zmiany nie konsultując ich z mieszkańcami? Jak można wyłącznie dla politycznych korzyści wywracać ustrój Warszawy do góry nogami. Bez żadnego sensownego planu, bez ładu i składu? Dlaczego próbujecie dopchnąć to kolanem, po cichu, nie konsultując tego z samorządowcami? – pyta Pietruczuk na Facebooku.

***

OD AUTORA: Będziemy pilnie obserwować ten temat. Wkrótce postaramy się przybliżyć naszym czytelnikom, co na temat planowanej reformy sądzą przedstawiciele zainteresowanych gmin. Zachęcamy także do dyskusji - co Państwo sądzą na temat proponowanej przez PiS reformy? Zapraszamy do komentowania pod tekstem i w mediach społecznościowych.

Zdjęcie główne: "Mazowieckie-administracja" by Aotearoa - Licensed under CC BY 2.5 via Wikimedia Commons  

Napisz do autora: akielar@politykawarszawska.pl | Twitter: @AdamKielar

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...