Metropolia warszawska – co mówią samorządowcy?

Adam Kielar    2017-02-02 17:06:32

Nie milką echa projektu ustawy ustroju miasta stołecznego Warszawy, który zakłada między innymi włączenie do stołecznej metropolii 33 okolicznych gmin (w tym pominiętej początkowo Podkowy Leśnej). W tekście prezentujemy, co na ten temat mówią niektórzy przedstawiciele zainteresowanych samorządów.

Wieliszew

Szeroko na sprawę patrzy Paweł Kownacki, wójt gminy Wieliszew. – Z jednej strony dla mieszkańców dynamicznie rozwijającej się Gminy Wieliszew wybieranie Prezydenta Miasta Stołecznego Warszawy będzie w końcu szansą na wybór samorządowca, który również teraz ma wielki wpływ na naszą gminę czy to poprzez komunikację ZTM czy Zakład Wodociągu Północnego MPWiK – mówi „Polityce Warszawskiej”. Z drugiej jednak strony podkreśla on lokalny patriotyzm mieszkańców Wieliszewa. – Jednak z mocy ustawy nie możemy się czuć warszawiakami, a mogę powiedzieć iż wśród mieszkańców Gminy Wieliszew wciąż silna jest nie tylko lokalny gminny patriotyzm ale i patriotyzm na poziomie każdego sołectwa tworzącego gminną wspólnotę – podkreśla Kownacki.

Fot. Facebook

Jak dodaje, liczy, że ewentualny udział Wieliszewa w metropolii Warszawskiej pozwoli na rozwiązanie kilku ważnych dla lokalnej społeczności kwestii. – Liczę jednak, iż nasze członkostwo w metropolii warszawskiej pozwoli na lepszą koordynację komunikację ZTM czego efektem będzie m.in. sfinalizowanie linii SKM do Zegrza i wspólny bilet na trasie linii Kolei Mazowieckich do stacji Janówek – wylicza. Przypomina też, by politycy nie lekceważyli głosu wyborców. – Domyślam się, że politycy z tej wielkiej polityki mogą mieć bardziej bezpośrednie interesy związane z zupełnie innym składem wyborców  prezydenta miasta stołecznego, ale ostrzegam polityków, iż wyborcy wielokrotnie zadziwiali swoimi werdyktami. Mam nadzieję, że jednak ten nowy twór nie utrudni życia naszym mieszkańcom korzystającym choćby z usług dotychczasowego starostwa w Legionowie – podsumowuje Kownacki.

Stare Babice

Bardzo krytyczny wobec projektu nowej ustawy jest z kolei Krzysztof Turek, wójt gminy Stare Babice. – Sprawa jest niezwykle bulwersująca. W naszej opinii jest to wręcz zamach na nasz samorząd, centralizacja  i upartyjnienie administracji,  w konsekwencji ubezwłasnowolnienie naszych mieszkańców. Zgłoszenie projektu ustawy jako projekt poselski, potwierdza dobitnie tę tezę. Wyrażamy kategoryczny sprzeciw! – mówi „PW” Turek.

Fot. Facebook

Ząbki

Burmistrz Ząbek, Robert Perkowski, prowadzi swój własny kanał na portalu YouTube. Wypowiedział się na nim również na temat ustawy o ustroju m. st. Warszawy. – Nie powinniśmy się bać tej ustawy. Przypominam, że dwa lata temu poprzednia większość sejmowa przyjęła ustawę metropolitalną i została ona hucznie okrzyknięta dobrym rozwiązaniem. Prawda jest jednak taka, że na jej podstawie nic się nie zmieniło – mówi Perkowski. Burmistrz podkreślił, że wiele problemów dało się bez niej rozwiązać, tworząc związki gminne. – Dla mnie jest lepsza wersja ustawy metropolitalnej, gdyż tworzy w pewnym sensie obligatoryjny związek gminny. Ten nowy twór nie zabierze Ząbkom suwerenności, natomiast będziemy z innymi gminami i Warszawą dzielili obowiązki komunikacyjne. To jest bardzo ważne, a często prowadzi do sporów między różnymi podmiotami – zaznaczył.  Oto całe nagranie:

Grodzisk Mazowiecki, Sulejówek

Burmistrz Grodziska Mazowieckiego, Grzegorz Benedykciński spytany o projekt ustawy przez „Politykę Warszawską” powiedział krótko. – Po zapoznaniu się z Ustawą będziemy mieć własną ocenę , obecnie komentarz jest zbyt wczesny. Być może w tej sprawie powinno się odbyć referendum, umożliwiające wypowiedzenie się społecznościom lokalnym – odpowiedział. Bardziej wylewny był w rozmowie z Marcinem Zaborskim w RMF FM, gdzie wystąpił razem z Burmistrzem Sulejówka, Arkadiuszem Śliwą (Prawo i Sprawiedliwość). – Ten projekt ustawy jest bardzo nieprecyzyjny. Nie określa dokładnie, jak będzie. On jest bardzo lakonicznie napisany, nie są wyjaśnione szczegóły. Nie wiemy, kto będzie wybierał burmistrza. Nie wiemy, kto będzie decydował o wydatkach inwestycyjnych – powiedział Benedykciński.

Grzegorz Benedykciński i Arkadiusz Śliwa, screen z RMF24.pl

Mniej krytyczny jest Śliwa. – Nie traktuję tej ustawy jako końca wolności - cały czas zostają gminy, które zachowują swoją samodzielność i tożsamość. Nie jest to koniec wolności tylko przekazanie części uprawnień tych gmin w dziedzinie komunikacji do jednostki nadrzędnej. Bez niepotrzebnego ograniczania wolności gmin w innych dziedzinach – mówił Burmistrz Sulejówka. Całą rozmowę można znaleźć pod tym adresem.

Warszawa

Do projektu po raz kolejny odniosła się na konferencji prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz. W ostrych słowach skrytykowała projekt posłów PiS. – Ten projekt pcha nas w stronę Białorusi. W tej sytuacji tylko jedne słowa cisną mi się na usta. To nie są moje słowa, ale Wojciecha Młynarskiego: co by tu jeszcze spieprzyć panowie, co by tu jeszcze? – mówiła prezydent Warszawy. Przypominała, że zgodnie z Europejską Kartą Samorządu, zmiany granic gmin winny być konsultowane z mieszkańcami. Tymczasem projekt został  skierowany do Sejmu jako poselski, co oznacza, że omijają go szerokie konsultacje społeczne. – To mieszkańcy Warszawy powinni decydować o zmianach. Podobnie jak mieszkańcy tamtych gmin powinni decydować o zmianach w ich życiu – podkreśliła prezydent stolicy.

Fot. Facebook

Ponownie zaznaczyła wyraźnie że nie będzie się ubiegać o ponowną elekcję, ale ciężar tej zmiany spadnie na jej następców. – Ja już nie startuję na prezydenta Warszawy, to nie jest już w moim interesie. To w interesie tych, którzy po mnie tu przyjdą i tu podejmą odpowiedzialność za rozwój naszej stolicy, która miała dramatyczną historię i teraz jednym pomysłem, poseł z Ząbek (Jacek Sasin – przyp. AK) będzie decydować co będzie się działo w Warszawie – mówiła. Przestrzegała też, iż zmiana, proponowana przez posłów PiS może wstrzymać inwestycje, takie jak dalsza rozbudowa metra czy też linii tramwajowych na Gocław czy do Wilanowa.

Źródła: Polityka Warszawska, RMF FM, TVN Warszawa

Zdjęcie główne: pixabay.com

Napisz do autora: akielar@politykawarszawska.pl | Twitter: @AdamKielar

Zobacz także:

Jest projekt ustawy warszawskiej – 32 gminy będą włączone?

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...