DWA BRZEGI: Ustawa warszawska - Piotr Guział vs. Michał Olszewski

Polityka Warszawska    2017-02-06 08:34:32

Kontrowersje wokół ustawy metropolitalnej dotyczącej Warszawy nie milkną. Z tej okazji prezentujemy dwie opinie na temat projektu - radnego Piotra Guziała oraz wiceprezydenta Warszawy, Michała Olszewskiego.

Piotr Guział, niezależny radny Warszawy, były burmistrz Ursynowa i kandydat na prezydenta miasta

Utworzenie dla aglomeracji warszawskiej jednostki samorządowej umożliwiającej koordynację takich dziedzin jak drogi ponadgminne, transport publiczny, kierunki rozwoju czy planowanie przestrzenne jest jak najbardziej uzasadniona i potrzebne. Co do tego nie mają wątpliwości ani eksperci, ani samorządowcy. Piewcą tej idei jest stołeczny poseł PO Marcin Święcicki, który w 2013 r. na konferencji w Senacie zaproponował również zniesienie powiatów wokółwarszawskich na rzecz jednego dużego powiatu metropolitalnego. Obecny ustrój Warszawy jest dysfunkcjonalny. Niedookreślone ustawowo relacje pomiędzy prezydentem a władzami dzielnic są źródłem konfliktów, które swoje apogeum osiągają gdy burmistrzem zostaje osoba z innego obozu politycznego. Rady dzielnic w obecnym kształcie są ciałami fasadowymi. Brak określenia dochodów własnych na poziomie niezbędnym do realizacji zadań dzielnicowych i brak możliwości dokonywania bieżących zmian w budżecie na poziomie dzielnicy paraliżują funkcjonowanie tych jednostek. Rozstrzyganie o zgodności z prawem uchwał rad dzielnic przez radę miasta, a nie przez sąd administracyjny nie mieści się w standardach demokratycznego państwa prawa. Jednak sposób przedstawienia projektu ustawy jak i jego zawartość merytoryczna urągają zasadom poprawnej legislacji i standardom procedowania. 2/3 objętości projektu to treści przepisane z innych ustaw. Problemów dzielnic zaproponowane zapisy nie rozwiązują. Autor de facto tworzy dodatkowy rodzaj powiatu, jednak władzom tego tworu daje kompetencje gminne. Złamana zostaje zasada proporcjonalności jeśli chodzi o sposób wyboru radnych metropolii. Kuriozalne wydaje się połączenie funkcji burmistrza gminy Warszawa i prezydenta metropolii Warszawa, czy głosowania podwójną większością: arytmetyczną i ludnościową.

Fot. Facebook

Michał Olszewski, wiceprezydent Warszawy

Od kilku dni trwa dyskusja, którą PiS rozpętało zgłaszając w trybie tzw. „szybkiej ścieżki poselskiej” projekt nowej „ustawy warszawskiej”. Taki tryb oznacza brak konsultacji. Projekt stoi w sprzeczności z polskimi i europejskimi przepisami. PiS nie pierwszy raz zamiast wyciągnąć rękę do całej metropolii, pokazało gest Kozakiewicza. Przyznam, że próbowałem szukać dobrych stron tej propozycji, ale nawet sięgając po argumenty wnioskodawców ciężko je znaleźć. Pierwszy argument wnioskodawców (tylko jedna jest z Warszawy) to „potrzeba koord. metropolii”. Zapewne zabrakło im czasu, żeby sprawdzić, że Warszawa ma już takie porozumienie - 39 gmin. Na tej podstawie realizujemy inwestycje w parkingi P+R, trasy rowerowe czy promocję gospodarczą metropolii. Dlaczego PiS proponuje teraz 33 gminy? W przeciwieństwie do zawartej w 2014r. umowy nie ma śladu po kryteriach merytorycznych. Słynne pytanie co z Podkową L.? Dlaczego PiS wyrzuca z metropolii Nowy Dw. Maz. z lotniskiem - WARSZAWA-MODLIN!? Ale przejdźmy dalej. Porozumienie to jedno – liczy się w końcu efekt, bo jak piszą wnioskodawcy: „ta ustawa pomoże wydobyć potencjał rozwojowy całej metropolii”. Tylko, że Warszawa i cała metropolia warszawska jest symbolem sukcesu rozwoju w UE. Zgodnie z danymi za ostatnie 10 lat opublikowanymi przez UE to właśnie Warszawa wraz z całą metropolią była najszybciej rozwijającym się regionem Europy – wzrost PKB: Praga 12%, Budapeszt 18% vs. WARSZAWA 57%! Kolejny argument obalony! No to zostaje nam – transport publiczny. Podobno jest źle, a nawet tragicznie – pytanie jak wnioskodawcy do tego doszli? Bo tu akurat ludzie „głosują nogami” – z naszego wspólnego metropolitalnego transportu (33 gminy) korzysta coraz więcej pasażerów – wzrost o 20%. Cały ten projekt jest oblany obłudą - przedstawicielem wnioskodawców jest Poseł Jacek Sasin, owszem podwarszawski, ale on się pod tym projektem… nie podpisał. Ze wzgl. na ograniczenia red. nie mogę dalej rozwinąć swojej argumentacji. (teksty w Dwóch Brzegach ograniczamy do mniej więcej 1700-2000 znaków - przyp. red.)

Fot. Facebook

Zobacz także:

Samorządowcy przeciwko ustawie metropolitalnej

Metropolia warszawska – co mówią samorządowcy?

Jest projekt ustawy warszawskiej – 32 gminy będą włączone?

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Rozmaitości
2017-03-23 07:56:54
Niezależne Zrzeszenie Studentów Uniwersytetu Warszawskiego zaprasza w przyszł...
Rozmaitości
2017-03-20 18:59:01
Ministerstwo Rozwoju pracuje nad zmianami w ustawie o partnerstwie publiczno-pry...
BLOGI
2017-03-16 07:28:08
O czym dzisiaj? Trochę o tym co ostatnio się dzieje – o dalszym zamieszaniu ...
Ustrój Warszawy
2017-03-14 21:56:14
Jak można było się spodziewać, nie brakowało emocji w czasie zwołanej na w...
Praga Południe
2017-03-10 17:18:43
We wtorek 7 marca, Sąd Rejonowy nakazał wstrzymanie zrzutu ścieków do Kanał...
Ustrój Warszawy
2017-03-09 18:00:14
Wojewoda Mazowiecki Zdzisław Sipiera podjął decyzję o unieważnieniu decyzji...
BLOGI
2017-03-09 07:53:57
Partie polityczne, przynajmniej w założeniu, powinny reprezentować jakieś id...
Ratusz
2017-03-08 07:42:32
Według raportu Centralnego Biura Antykorupcyjnego, do którego udało się dotr...
BLOGI
2017-03-02 07:46:12
Wraca cotygodniowy cykl tekstów Adama Kielara, redaktora naczelnego naszego por...
Ustrój Warszawy
2017-02-27 18:18:42
Wojewoda mazowiecki Zdzisław Sipiera skierował do Rady Warszawy pismo, w któr...