Ministerstwo odpowiada na petycję w sprawie Muzeum Techniki

Adam Kielar    2017-02-08 07:30:23

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego odpowiedziało na petycję Inicjatywy Polskiej w sprawie problemów Muzeum Techniki i Przemysłu Naczelnej Organizacji Technicznej. Wiceminister Jarosław Sellin potwierdził w piśmie, że resort, razem z Ministerstwami Rozwoju i Finansów oraz Nauki i Szkolnictwa Wyższego chce utworzyć Narodowe Muzeum Techniki.

O sprawie pisaliśmy w styczniu. W obliczu dużego zadłużenia i braku podstawowych środków finansowych, rozpoczęty został proces zwolnień grupowych. Stowarzyszenie Inicjatywa Polska wystosowało internetową petycję. – Zwracamy się do Pana Premiera, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, o podjęcie pilnych działań mających na celu ochronę Muzeum Techniki i Przemysłu NOT z siedzibą w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie. Szczególnie apelujemy o pilne dofinansowanie Muzeum, umożliwiające dalsze jego funkcjonowanie, oraz o stworzenie rozwiązania systemowego poprzez objęcie placówki ochroną i zapewnienie jej stabilnych warunków do rozwoju – przekonywali działacze IP.

Resort Kultury, spytany przez „Politykę Warszawską”, podkreślił wówczas swój zamiar stworzenia nowej instytucji, razem z dwoma innymi ministerstwami. – Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego podtrzymuje wolę utworzenia na bazie zbiorów Muzeum Techniki i Przemysłu NOT nowej instytucji kultury – Narodowego Muzeum Techniki w Warszawie, wraz z Ministerstwem Rozwoju, Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Naczelną Organizacja Techniczną jako jednym z założycieli – mówił „PW” rzecznik MKiDN, Radosław Różycki.

Ministerstwo odniosło się także wprost do petycji IP. W piśmie wiceministra Jarosława Sellina, do którego dotarła „Polityka Warszawska”, zastępca prof. Piotra Glińskiego podtrzymał zamiar utworzenia nowej placówki. – W odpowiedzi na petycję (…), uprzejmie informuje, że w porozumieniu z Wicepremierem, Ministrem Rozwoju i Finansów, Mateuszem Morawieckim oraz Wicepremierem, Ministrem Nauki i Szkolnictwa Wyższego Jarosławem Gowinem (…) podjąłem działania mające na celu utworzenie Narodowego Muzeum Techniki w Warszawie – czytamy w odpowiedzi.

Sellin wymienia także podmioty, które będą organizować nową placówkę. – Organizatorami nowoutworzonej instytucji będą Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Minister Rozwoju i Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Naczelna Organizacja Techniczna jest przewidywana jako współzałożyciel, o ile wniesie należące do niej zbiory Muzeum NOT – pisze wiceminister.

Umowa o współpracy ma zostać podpisana po uzgodnieniu zasad „zaangażowania i niezbędnych zasad formalnych”. Jak podkreśla minister, kwestie zadłużenia pozostają poza kompetencjami MKiDN, które „nie może przejąć zobowiązań finansowych odrębnego podmiotu prawa”. Sellin zaznacza również, iż Ministerstwo wielokrotnie wyrażało zamiar zatrudnienia pracowników obecnego Muzeum Techniki w nowej placówce.

Oto całe pismo:

IP: cieszy nas postawa ministra

Co na to twórcy petycji? – Bardzo się cieszymy, że Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego tak szybko odniosło się do naszych obaw. Obieramy to za dobrą monetę w kolejnych etapach walki o utrzymanie Muzeum – mówi „PW” Grzegorz Gruchalski, rzecznik Stowarzyszenia Inicjatywa Polska. Podkreśla także, co jest priorytetem IP w tej sytuacji – Najważniejszym naszym postulatem jest utrzymanie wszystkich osób na swoich miejscach pracy – mówi. Organizacja do sprawy ma się odnieść szerzej w przeciągu tygodnia, nam nieoficjalnie udało się dowiedzieć, że IP chce skonsultować z prawnikami pismo MKiDN, by móc z całą mocą stwierdzić, iż możliwe jest by nowa placówka przejęła pracowników obecnego Muzeum Techniki.

Zdjęcie główne: Polityka Warszawska

Napisz do autora: akielar@politykawarszawska.pl | Twitter: @AdamKielar

Zobacz także:

Muzeum Techniki i Przemysłu: IP apeluje, Ministerstwo odpowiada, NOT zwalnia

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...