"Państwo z kartonu" - MJN przedstawia kulisy zwrotu działki, na której wycięto drzewa

Adam Kielar    2017-02-20 18:39:03

Sprawa wycinki drzew na skwerze przed Urzędem Dzielnicy Śródmieście ma dalszy ciąg. W poniedziałkowe południe aktywiści ze Stowarzyszenia Miasto Jest Nasze przedstawili kulisy zwrotu działki, na której wycięto kilkanaście drzew.

W pierwszej kolejności społecznicy skrytykowali rząd Prawa i Sprawiedliwości za wprowadzenie zmian w ustawie, pozwalającej na wycinkę drzew na prywatnych posesjach. Określili ją jako "Lex Szyszko". – W ten sposób pozbawiamy nasze państwo i nasz samorząd jakichkolwiek narzędzi do tego, żeby tak rozwijały się nasze miasta, żeby mogły być przyjaznym miejscem do życia – mówił Jan Mencwel z MJN. Podkreślił też że projekt został zgłoszony jako poselski, co pozwoliło ominąć konsultacje społeczne.

Jan Śpiewak, radny dzielnicy Śródmieście przedstawił dodatkowy wątek w sprawie kontrowersyjnej działki. Pytał prezydent Warszawy Hannę Gronkiewicz-Waltz o to, dlaczego zwrócony został skwer, wpisany do ewidencji jako teren rekreacyjny. – W tym miejscu ma powstać hotel. Jak to jest możliwe, że zwrócono ten teren? Będziemy składać wniosek o kontrolę postępowania reprywatyzacyjnego – zapowiedział Śpiewak.

Radny wskazał na jeszcze jeden wątek. Mówił o beneficjentach zwrotu terenu, na którym doszło do wycinki. - Są to osoby Jan. L. oraz Zbigniew B. związane z wyprowadzaniem pieniędzy ze SKOK-u Wołomin. Jak wynika z komunikatu Centralnego Biura Śledczego Policji, L. był jednym z liderów grupy, zajmującej się tym procederem.  Z kolei Zbigniew B. jest, według słów radnego, właścicielem tego terenu. Zdaniem Śpiewaka, to, że państwo nie jest w stanie ukarać nikogo za wycinkę niczym innym niż mandatem, świadczy o jego słabości. – To państwo teoretyczne, znane z rozmów w "Sowie i Przyjaciołach". PiS zapowiadał silne państwo, a w rzeczywistości mamy państwo z kartonu - mówił. Skrytykował też kolejne działania rządów na rzecz developerów.

Fot. Jan Kunert/Polityka Warszawska

Jan Mencwel podkreślił także, iż za nowym prawem głosowali posłowie PiS, którzy wywodzą się ze stołecznym samorządem. – Są to między innymi Paweł Lisiecki, Jarosław Krajewski, czy Jacek Sasin, wiązani z kandydaturą na prezydenta Warszawy – mówił. Zapowiedział też, że MJN będzie przypominać im, za jakim prawem głosowali. – My nie odpuścimy tym posłom tego, że wprowadzili takie prawo, które pozbawia nas kontroli nad tym, czy deweloperzy mogą sobie wyciąć zieleń i będziemy do nich pisać, każdy przypadek wycinki, która jest prowadzona na podstawie tego prawa będzie udokumentowany i trafi do tych posłów, żeby wiedzieli dokładnie pod jakim prawem się podpisali – podkreślił Mencwel.

Zdjęcia: Polityka Warszawska

Napisz do autora: akielar@politykawarszawska.pl | Twitter: @AdamKielar

Zobacz także:

W 10 lat wycięto w Warszawie ponad 230 tysięcy drzew. "To katastrofa ekologiczna!"

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...