Śniadanie czwartkowe #3: powrót

Adam Kielar    2017-03-02 07:46:12

Wraca cotygodniowy cykl tekstów Adama Kielara, redaktora naczelnego naszego portalu – Śniadania Czwartkowe. Autor obiecuje, że tym razem cykl zagości na stałe na Polityce Warszawskiej – zapraszamy na pierwszą po powrocie, a w sumie trzecią odsłonę.

Rok temu rozpocząłem cykl własnych cotygodniowych tekstów, nadając im nazwę Śniadania Czwartkowego, oczywiście w nawiązaniu do słynnych Obiadów Czwartkowych króla Stanisława Augusta. Jak to nieraz bywa, zapału wystarczyło mi na ledwie dwa artykuły, jednak teraz obiecuję, że forma ta wróci na „Politykę Warszawską” i będzie pojawiać się regularnie. Jakie to będą teksty? Nie planuję jakiejś ścisłej formy – raz to będą po prostu komentarze do aktualnych wydarzeń, innym razem wpisy typowo blogowe, a czasem rozmowy. Dziś o referendum, które nie wiadomo czy się odbędzie, Narodowym Dniu Pamięci Żołnierzy Wyklętych oraz powrocie Veturilo. Zapraszam serdecznie.

***

Jak pisaliśmy w poniedziałek, wojewoda mazowiecki Zdzisław Sipiera wstrzymał uchwałę dotyczącą przegłosowanego przez Radę Warszawy referendum w sprawie kontrowersyjnej ustawy zmieniającej ustrój stolicy. Politycy Platformy Obywatelskiej mocno skrytykowali tę decyzję, uznając to za blokowanie możliwości wypowiedzenia się przez mieszkańców Warszawy. Nie obyło się bez typowych zarzutów o „zamach na demokrację” itp. Reprezentanci PiS jeszcze w czasie obrad Rady przestrzegali, że uchwała może być uznana za bezprzedmiotową, gdyż zadane pytanie jest nieprecyzyjne. („brzmi ono: Czy jest Pan/Pani za zmianą granic Miasta Stołecznego Warszawa poprzez dołączenie kilkudziesięciu sąsiednich gmin?”), a ponadto przekonują, że projekt nie jest jeszcze ostateczny, a niedługo mają się rozpocząć konsultacje.

W takim razie można zapytać wprost - czemu mieszkańców nie zapytano najpierw? Przecież to nie jest drobna nowela jednego artykułu w ustawie, tylko bez mała rewolucyjny projekt, zmieniający ustrój stolicy w bardzo znaczący sposób. Procedowanie w trybie poselskim, nie pierwszy raz stosowane przez PiS, nie powinno mieć miejsca przy tego typu propozycjach. Referendum z tak postawionym pytaniem prawdopodobnie będzie bezprzedmiotowe, natomiast jedno trzeba powiedzieć – byłoby świetnym (choć kosztownym) sondażem na temat tego, co mieszkańcy sądzą o tym pomyśle. PiS w poprzedniej kadencji parlamentu wielokrotnie krytykował PO za niewsłuchiwanie się w głos obywateli. Jak widać, sprawowanie władzy zasadniczo zmienia punkt widzenia.

Z drugiej strony, zarzuty PiS jako opozycji nie były bezpodstawne. Platforma wielokrotnie „mieliła” podpisy pod wnioskami o referendum, wystarczy tu wspomnieć sprawę sześciolatków, albo wzywanie do bojkotu głosowania ws. odwołania Hanny Gronkiewicz-Waltz. Oczywiście, zwłaszcza w tym drugim przypadku główną rolę odgrywa kontekst polityczny, ale ubieranie się dziś w szaty obrońcy głosu obywateli, kiedy wczoraj postępowało się odwrotnie to przejaw hipokryzji, czyli niestety typowego zjawiska dla polityki. Szkoda, że trafia to też na poziom samorządu, gdzie lepiej by było, gdyby typowa walka polityczna nie przesłaniała ważnych problemów lokalnych społeczności

***

W środę kolejny raz obchodzony był Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Kombatanci otrzymali odznaczenia od Prezydenta, w całej Polsce odbyło się wiele uroczystości, marszów i innych wydarzeń. Temat, który był celowo pomijany w PRL-owskiej propagandzie, a już w III RP pozostawał długo poza głównym obiegiem, za sprawą dwóch poprzednich prezydentów (inicjatywę ustawodawczą podjął śp. Lech Kaczyński, Bronisław Komorowski ją podtrzymał) stał się ważnym elementem polityki historycznej. Jest też druga strona medalu – jak co roku w mediach (zwłaszcza społecznościowych) mogliśmy obserwować mniej lub bardziej merytoryczne dyskusje o tym, czy tak zbiorowość jak „Żołnierze Wyklęci/Niezłomni” w ogóle istniała, ilu z nich to bandyci, antysemici (czy po prostu „faszyści”*) i jakie zbrodnie mieli popełnić oraz czy ich walka miała jakikolwiek sens.

*słowo to jest równie nadużywane jak „lewak”, w obydwu przypadkach stosowane w bardzo nietrafiony sposób

Trzeba to jasno powiedzieć – pojęcie „Żołnierze Wyklęci” jest umowne, użyte po raz pierwszy zostało w latach 90. Określa ono po prostu członków organizacji podziemia antykomunistycznego, walczącymi z sowieckimi okupantami i kolaborantami. Czy ich walka miała sens? W sytuacji, gdy Alianci uznali dominację sowiecką nad Europą Środkowo-Wschodnią w zasadzie można stwierdzić, że nie – brak wsparcia z zewnątrz de facto uniemożliwiał poważną walkę z komunistami. Mimo to, w moim przekonaniu, nie zasłużyli oni na los, jaki zgotowała im „wyzwolona” Polska. Wielu zamordowano, inni zostali zakatowani w ubeckich kazamatach. Sam rtm. Witold Pilecki wspominał, że to, jak był traktowany w obozie w Auschwitz to była „igraszka” w porównaniu z torturami, stosowanymi przez komunistów.

Czy wśród podziemia antykomunistycznego byli sami krystalicznie czyści ludzie? Na pewno nie. Jak możemy usłyszeć w piosence „Panie Generale” z albumu ‘Panny Wyklęte”:

I on nie był święty,

Wojna żądna ofiar,

Lecz dla wiary w wolność

To on stał się dziś wyklęty!

Problemem jest to, że niektórzy pojedyncze przypadki zbrodni, dokonywanych przez żołnierzy podziemia, wykorzystują do ataków typowo politycznych oraz patrzą przez ich pryzmat na wszystkich Żołnierzy Wyklętych.

Do tego dochodzą jeszcze dwa wątki – po pierwsze rzekomy antysemityzm, biorący się z tego, że niektóre z organizacji podziemia wywodziły się z kręgów endeckich i ogólnie narodowych. Kalka brzmiąca nacjonalista/narodowiec = antysemita znana jest od bardzo dawna i stosowana jest do dziś. Oczywiście, nie jest ona pozbawiona podstaw, ale takie generalizowanie brzmi mniej więcej jak mówienie że każdy Polak to pijak i złodziej.

Drugi wątek o którym warto wspomnieć, to krytykowanie upamiętniania Żołnierzy Wyklętych poprzez wiązanie tego z agresywnymi zachowaniami środowiska kibicowskiego. Fani klubów sportowych są często oskarżani o to, że razem z narodowcami zawłaszczają pamięć o tamtych wydarzeniach. Warto jednak pamiętać, że w czasach, gdy pies z kulawą nogą nie interesował się tymi sprawami, to właśnie te środowiska walczyły o pamięć (z różnym skutkiem). Oczywiście, nie wygląda to dobrze, gdy symboli patriotycznych używa się w niegodny sposób (dlatego bardzo ucieszyła mnie akcja „Upamiętniaj Godnie”). Znów jednak chciałbym zaapelować o to, by nie generalizować i patrzeć na sprawę Żołnierzy Wyklętych w taki sposób.

***

Wróciło Veturilo. Od środy można znów wypożyczać miejskie rowery. System został unowocześniony, wykorzystuje między innymi aplikację mobilną, pojawiło się dużo nowych stacji, a także nowe rowery. Osobiście zauważyłem pewne drobne niedociągnięcia, ale zapowiada się kolejny dobry sezon miejskich rowerów. Z tego bezapelacyjnie Hanna Gronkiewicz-Waltz i jej ekipa może być dumna – to będzie jedna z tych pozytywnych pamiątek jej trzech kadencji. Warto korzystać z tych rowerów, pogoda (póki co…) jest bardzo dobra, zatem zachęcam mieszkańców naszego miasta – siadajmy na rowery, nie tylko miejskie.

Fot. Facebook

Napisz do autora: akielar@politykawarszawska.pl | Twitter: @AdamKielar

Zdjęcie główne: Facebook

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...