CBA: działki warte 100 mln zł przejęte za 852 tysiące!

Adam Kielar    2017-03-08 07:42:32

Według raportu Centralnego Biura Antykorupcyjnego, do którego udało się dotrzeć Polskiej Agencji Prasowej, cztery nieruchomości w Warszawie o łącznej wartości ok. 100 mln złotych zostały przejęte przez skupujących za 852 tysiące zł. W sumie, kontrolerzy CBA zbadali 50 postępowań reprywatyzacyjnych.

Jak informuje PAP, wykrytych zostało 12 przypadków nieprawidłowości w sprawach dotyczących reprywatyzacji działek i budynków. CBA skierowała trzy zawiadomienia do prokuratury. W sprawach wspomnianych wcześniej czterech nieruchomości wartych 100 milionów, miasto nie nabyło do nich praw własności i ewentualnych roszczeń, choć, jak czytamy, powinno, gdyż jest ustawowym spadkobiercą. Jak podkreśla CBA, te zaniechania spowodowały, że cztery nieruchomości, w tym jedna z wpisanym do warunków zabudowy pozwoleniem na postawienie wysokościowca, sprzedano za kwotę ponad 100-krotnie (!) niższą od ich wartości.

W raporcie, cytowanym przez PAP znaleźć można adresy kontrolowanych działek, w tym wiele nieznanych do tej pory z informacji medialnych czy działań aktywistów. Wykryte zostały nieprawidłowości między innymi na działkach przy Marszałkowskiej, Siennej, Twardej, Chmielnej, Krochmalnej, Śliskiej, Królewskiej, Pańskiej, Widok, Grzybowskiej, czy Smulikowskiego. Jak czytamy, nieprawidłowości dotyczą także nieruchomości, w przypadku których dawni właściciele zostali objęci układami międzypaństwowymi dotyczącymi utraty mienia, a także niesprawdzenia złożonych pełnomocnictw od strony formalnej.

CBA jest krytyczne wobec działań władz Warszaw, na czele z Prezydent Hanną Gronkiewicz-Waltz w sprawie reprywatyzacji. Raport Biura wymienia konkretne osoby kierujące Biurem Gospodarowania Nieruchomościami, odpowiedzialne za nieprawidłowe decyzje. Zdaniem CBA, Prezydent miasta zrobiła zbyt mało, by ustalić, które z nieruchomości są objęte wspomnianymi odszkodowawczymi umowami międzynarodowymi, co pozwalało wyłączyć je z procesów reprywatyzacji. Nie sprawdzono między innymi roszczeń spłaconych w umowie ze Stanami Zjednoczonymi, wspomniana jest też słynna działka przy Chmielnej 70 (umowa z Danią).

Ratusz nie podpisał protokołu pokontrolnego. Jak informował wiceprezydent Witold Pahl, miasto nie zgadza się z zarzutami niedociągnięć przy procesach reprywatyzacyjnych. – Stąd decyzja ratusza o niepodpisywaniu dokumentu doręczonego przez CBA – zaznaczył wiceprezydent. Podkreślił, że władze Warszawy chcą, by osoby odpowiedzialne za nieprawidłowości poniosły konsekwencji, w tym karne. – Do protokołu zgłosiliśmy szereg uwag, zostały w dużej części uwzględnione – dodał.

CBA odniosło się do decyzji Ratusza. – Bez względu na decyzje i stanowisko władz Warszawy CBA będzie prowadziło swoje działania i dokończy proces wyjaśniania, a także rozliczania patologii widocznych w warszawskiej reprywatyzacji – mówił PAP rzecznik ministra-koordynatora służb specjalnych, Stanisław Żaryn. – Kontrola działań stołecznego Ratusza dotyczy reprywatyzacji, która w Warszawie skutkowała ogromnymi patologiami. W ich wyniku wyrządzono krzywdę prawowitym właścicielom kamienic, mieszkańcom oddawanych nieruchomości, a także majątkowi miasta – mówił.

Do sprawy odniosła się także sama Prezydent Warszawy na swoim profilu na Facebooku. – Nieuwzględnianie orzecznictwa sądów, oskarżanie mnie o brak nadzoru nad sądownie ustalonymi kuratorami, weryfikowanie spraw reprywatyzacyjnych jedynie za czasów mojej prezydentury, chociaż w wyniku audytu wewnętrznego złożyłam kilkanaście zawiadomień do prokuratury na sprawy podejmowane za moich poprzedników, a także wybiórcze podnoszenie faktów z procesów reprywatyzacji, gdzie miasto jest na końcu ogniwa po SKO i sądach, jest pisaniem uzasadnienia do z góry postawionej tezy – pisze Hanna Gronkiewicz-Waltz. W tym samym miejscu udostępniona została cała odpowiedź Ratusza na wyniki kontroli CBA.

Źródła: pap.pl, TVN Warszawa, RP.pl

Napisz do autora: akielar@politykawarszawska.pl | Twitter: @AdamKielar

Zobacz także:

CBA zatrzymuje 5 osób w związku z reprywatyzacją - Ratusz odpowiada

Chmielna 11 wróci do miasta? Jest decyzja SKO

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...