#Śniadanie czwartkowe 4: czy dziura w jezdni potrzebuje idei?

Adam Kielar    2017-03-09 07:53:57

Partie polityczne, przynajmniej w założeniu, powinny reprezentować jakieś idee. Są ugrupowania konserwatywne, liberalne, socjaldemokratyczne, chadeckie czy też np. nacjonalistyczne. W przypadku polityki na poziomie krajowym, jest to dość jasne. Czy jednak ma to przełożenie na samorząd? Na ten temat można by napisać dużą rozprawę naukową, ten tekst bynajmniej nie ma taki być, to raczej będzie kilka luźnych obserwacji ze strony osoby, dla której idee w szeroko rozumianej polityce są ważne.

Na pierwszy rzut oka, nie sposób nie zgodzić się z często powtarzanym sloganem, który zamieściłem w tytule – przysłowiowa dziura w jezdni nie ma ani barw partyjnych. Potrzebuje załatania, a nie dyskusji ideologicznej. Mieszkańcy jeżdżący po dziurawej ulicy nie patrzą na nią przez pryzmat liberalizmu czy socjaldemokracji, ale chcą po prostu, by została naprawiona. To jasne. Rozwiązania pojedynczych i drobnych problemów nie będą podlegać sporom publicystów czy ideologów.

Patrząc jednak nieco szerzej, rozwiązania wielu kwestii w polityce miejskiej i samorządowej jak najbardziej różnią się pod względem ideologicznym. Weźmy choćby dwa z najpoważniejszych ostatnimi czasy problemy Warszawy – reprywatyzację oraz smog. Znów – w kwestiach doraźnych stołeczne partie i organizacje są (przynajmniej w teorii) zbieżne – nieprawidłowości należy wyjaśnić, odpowiedzialni za nie muszą zostać ukarani. Jednak jeśli chodzi o rozwiązania systemowe, tutaj już różnice są duże. W kwestii reprywatyzacji niektóre środowiska wręcz wzywają do pełnego wygaszenia roszczeń, inni wskazują, że jednak pewne odszkodowania muszą być, z rzadka (głównie ze strony sił na prawo od PiS, nieobecnych w stołecznym samorządzie) wezwania do pełnego poszanowania prawa własności i nadrzędnej roli właścicieli nieruchomości czy też roszczeń. Podobnie ze smogiem – wszyscy chcą czystego powietrza, ale już w kwestiach rozwiązań problemu różnice łatwo zauważyć – mogliśmy je choćby zarejestrować podczas debaty #OPOS.

Warto w tym miejscu zastanowić się, jak i czy w ogóle na „mapie ideologii’ da się umieścić przedstawicieli ruchów miejskich. Oni sami często podkreślają, że są poza sporami partyjnymi, liczy się dla nich tylko dobro mieszkańców i rozwiązywanie ich problemów. Na pewno sporym nadużyciem, stosowanym nieraz w publicystyce, jest nazywanie ruchów miejskich lewicowymi. Oczywiście, wśród przedstawicieli tych ruchów znaleźć można osoby o takim światopoglądzie, jednak nie jest to regułą – w czasie debaty przed ostatnimi wyborami samorządowymi wśród uczestników byli reprezentanci różnych nurtów ideowych. Zresztą zauważmy jedną rzecz – miasto przyjazne mieszkańcom, o które walczą aktywiści to także jest idea, choć oczywiście nie przystająca wprost do znanych nam określeń typu liberalizm czy konserwatyzm.

Różnice ideologiczne w polityce szczególnie widać w czasie dysput światopoglądowych (wczorajszy dzień i dyskusje na temat praw kobiet, aborcji itp. są tego dobrym przykładem). W samorządzie kwestie te schodzą na dalszy plan, pojawiają się rzadko, gdyż zazwyczaj lokalne władze nie mają kompetencji do zmiany prawa w tego typu sprawach. Jednym z niewielu zagadnień, które pojawia się ostatnimi czasy w Warszawie jest miejskie finansowanie in-vitro. Ostatnio władze miasta zapowiedziały, że w kwietniu Rada Warszawy przyjmie uchwałę w tej kwestii. Wzbudziło to krytykę ze strony stołecznych działaczy Razem, którzy niemal przed rokiem stworzyli komitet, który zbierał podpisy w tej sprawie. Zdaniem tej partii, Warszawa już dawno mogła ten problem rozwiązać.

Ostatnio sporą dyskusję w mieście wzbudził też kontrowersyjny spektakl „Klątwa” w Teatrze Powszechnym. Sam go nie widziałem i po informacjach o tym, co w nim jest pokazywane nie zamierzam, ale nie będę oceniał  Prawica na czele z PiS mocno skrytykowała zarówno autorów przedstawienia, jak i władze miasta za to, że zostało ono wystawione na miejskiej scenie. Lewa strona broniła sztuki mówiąc o wolności artystycznej i sprzeciwiając się cenzurze. Tak na marginesie, zastanawiam się tylko, czy tak samo by mówili, gdyby na scenie pokazywano np. leczenie homoseksualistów czy jawny antysemityzm…

Czy więc można stwierdzić, że idee są obecne w samorządzie? Moim zdaniem tak, choć nie w sprawach drobnych i mających proste (przynajmniej w wykonaniu) rozwiązania. Nieszczęsną dziurę w jezdni wystarczy załatać, ale już o tym, czy ulice zwężać i ograniczać wjazd do miasta, czy też dać nieco więcej wolności kierowcom dyskusje można toczyć bardzo długo, z niemniejszą werwą niż o tym, kto będzie „strażnikiem żyrandola” w Radzie Europejskiej…

                                                                        ***

Co prawda dziś już 9 marca, ale wszystkim naszym czytelniczkom składam w imieniu redakcji Polityki Warszawskiej najlepsze życzenia z okazji ich wczorajszego święta!

Adam Kielar

Zdjęcie główne: wikimedia commons, autor: Editor5807

Napisz do autora: akielar@politykawarszawska.pl | Twitter: @AdamKielar

Zobacz także:

Śniadanie czwartkowe #3: powrót

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...