Saska Kępa: mimo wyroku sądu, zrzut wody trwa

Adam Kielar    2017-03-10 17:18:43

We wtorek 7 marca, Sąd Rejonowy nakazał wstrzymanie zrzutu ścieków do Kanału Wystawowego przez dewelopera, wykonującego inwestycję przy ulicy Zwycięzców na Saskiej Kępie. Mimo to, woda wciąż jest pompowana do kanału. Mieszkańcy i społecznicy protestują.

Niedawno pisaliśmy o proteście mieszkańców Saskiej Kępy przeciwko rurze prowadzonej z budowy wprost do Kanału Wystawowego. Jak przekonywali, deweloper położył ją nielegalnie, a do kanału były zrzucane ścieki, przez co był on zanieczyszczany. Dzielnica Praga-Południe poinformowała o sprawie nadzór budowlany, a on nakazał wstrzymanie inwestycji. Sprawa trafiła do prokuratury, a władze Pragi-Południe skierowały także sprawę bezpośrednio do Sądu Rejonowego. Ten zdecydował 7 marca, iż deweloper ma niezwłocznie zaprzestać pompowania wody do Kanału Wystawowego.

Tymczasem Joanna Gerber z biura prasowego firmy Karmar, czyli dewelopera, cytowana przez Gazetę Wyborczą mówi, że woda była pompowana do kanału legalnie. – Woda gruntowa jest zrzucana do Kanału Wystawowego na podstawie prawomocnej decyzji o pozwoleniu na budowę, zgody udzielonej w grudniu 2016 r. przez właściciela tego cieku, czyli Wojewódzki Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych w Warszawie. Mamy też pozwolenie wodno-prawne wydanego przez dzielnicę 1 marca – mówiła „GW”. Spytana, jak więc możliwe, że zrzutów wody dokonywano przed tą datą odpowiada: – Rzeczywiście, woda była zrzucana, zanim wydano decyzję wodno-prawną. Jednak po pierwsze, wystąpiliśmy o nią, zanim rozpoczęliśmy zrzuty, a po drugie, wstrzymanie odwodnienia mogłoby skutkować poważnymi konsekwencjami, włącznie z katastrofą budowlaną – zaznacza, dodając jednocześnie, że woda pompowana do Kanału Wystawowego. –Najistotniejsze jest jednak to, że zrzucana woda jest czysta, co potwierdzają odpowiednie służby. Głęboko więc wierzymy, że uspokoi to mieszkańców, którzy niepokoili się o środowisko. Ponadto zobowiązaliśmy się, że posprzątamy stumetrowy odcinek kanału z zalegających w nim śmieci komunalnych – podkreśla Gerber.

Mimo tych zapewnień, mieszkańcy i lokalni aktywiście, którzy nagłośnili sprawę dalej krytykują postawę dewelopera. –  Od dwóch miesięcy Casa Bella Development Finance Europe wraz z wykonawcą (Karmar S.A) inwestycji przy ulicy Zwycięzców 63 na Saskiej Kępie nielegalnie zrzuca wodę z budowy do Kanału Wystawowego. Działania rozpoczął bez niezbędnego pozwolenia wodnoprawnego, cały czas nie ma zgody na korzystanie z miejskiej działki, przez którą "na dziko" przeprowadził rurę, niszcząc przy tym trawnik i ciąg rowerowo-pieszy. 3 lutego Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego nakazał wstrzymanie budowy, ale inwestor nadal wznosi kolejne kondygnacje – czytamy we wspólnym oświadczeniu Stowarzyszenia Wiatrak oraz Inicjatywy Polskiej Warszawa. 

Protestujący wskazują, że działania inwestora są nielegalne – Od dwóch miesięcy Casa Bella Development Finance Europe wraz z wykonawcą (Karmar S.A) inwestycji przy ulicy Zwycięzców 63 na Saskiej Kępie nielegalnie zrzuca wodę z budowy do Kanału Wystawowego. Działania rozpoczął bez niezbędnego pozwolenia wodnoprawnego, cały czas nie ma zgody na korzystanie z miejskiej działki, przez którą "na dziko" przeprowadził rurę, niszcząc przy tym trawnik i ciąg rowerowo-pieszy. 3 lutego Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego nakazał wstrzymanie budowy, ale inwestor nadal wznosi kolejne kondygnacje. Zdecydowanie nie zgadzamy się na dalszą bezsilność i akceptację łamania prawa w naszej dzielnicy. Stanowczo domagamy się skutecznej i natychmiastowej interwencji organów prawa, władz dzielnicy i miasta, aby nielegalny zrzut wody został natychmiast przerwany. A w następnej kolejności egzekwowania odszkodowań tak wysokich, aby zniechęciły kolejnych deweloperów do podobnych działań. Konieczne jest skorzystanie z przepisów mówiących o odpowiedzialności karnej. Nie ma zgody na degradację dzielnicy i samowolkę deweloperów – podkreślają organizatorzy ostatniego protestu.

Źródła: Polityka Warszawska, Gazeta Stołeczna

Zdjęcie: Polityka Warszawska

Napisz do autora: akielar@politykawarszawska.pl | Twitter: @AdamKielar

Zobacz także:

Mieszkańcy w obronie Kanału Wystawowego

W 10 lat wycięto w Warszawie ponad 230 tysięcy drzew. "To katastrofa ekologiczna!"

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...