Śniadanie czwartkowe #5: referendum i wolność dyskusji

Adam Kielar    2017-03-16 07:28:08

O czym dzisiaj? Trochę o tym co ostatnio się dzieje – o dalszym zamieszaniu wokół projektu ustawy o ustroju Warszawy, a także o sporze o możliwość dyskusji na uniwersytetach. Zapraszam na kolejne Śniadanie Czwartkowe.

Wtorkowa specjalna sesja Rady Warszawy dotyczyła w całości ostatniej decyzji wojewody, który stwierdził nieważność uchwały Rady Miasta, która przegłosowała referendum w sprawie projektu ustawy o ustroju warszawskim. Miało ono odbyć się 26 marca. Jak już wiem, w ostatnią sobotę tego miesiąca nie pójdziemy do urn. Jak informował w czasie sesji wiceprezydent Michał Olszewski, do tej pory miasto wydało na kampanię informacyjną ponad 200 tysięcy złotych. Okazało się, że pieniądze te poszły na marne. Politycy PO przekonywali podczas wtorkowych obrad, że decyzja była polityczna i że jest to blokowanie możliwości zabrania głosu przez mieszkańców, z kolei PiS (wspierany w tej opinii w radzie przez Piotra Guziała) podkreśla, że wojewoda nie mógł postąpić inaczej, gdyż pytanie referendalne było nieprecyzyjne.

Nie sposób odmówić racji temu argumentowi – słowo „kilkadziesiąt” może odnosić się do zarówno tych nieco ponad 30, ale i przykładowo 64 samorządów. Powtórzę jednak moją tezę z jednego z poprzednich tekstów – szkoda, że nie będzie tego referendum (jakoś trudno się spodziewać szybkiej decyzji Sądów Administracyjnych do których trafi skarga Rady Warszawa), gdyż nie byłoby lepszego sposobu na sprawdzenie opinii mieszkańców na temat pomysłu polityków PiS na zmianę ustroju Warszawy, nawet, jeśli samo głosowanie byłoby kosztowne i niewiążące. Inna sprawa, że całej awantury dałoby się uniknąć, gdyby PiS w pierwszej kolejności spytał o zdanie tak często przecież przywoływanego „suwerena” i przeprowadził sensowne konsultacje społeczne, zamiast uciekać w tryb poselski procedowania ustawy.

***

Bardzo gorącą dyskusję wzbudziły organizowane przez Instytut na rzecz Kultury Prawnej Ordo Iuris spotkania z Rebeccą Kiessling, amerykańską działaczką pro-life. Miały one się odbywać na uczelniach, jednak kilka szkół wyższych pod naciskiem protestów albo odmówiło, albo wycofało zgody na spotkania. Do sprawy odniósł się w komunikacie sam minister nauki Jarosław Gowin. Atmosfera wokół sprawy jest bardzo gorąca, wystarczy poczytać komentarze w mediach społecznościowych – jak zwykle przy sprawach światopoglądowych nie brakuje emocji, które często przeradzają się w pyskówki.

Nie chcę tu podejmować dyskusji na temat samej aborcji. Nie o to jest w tej sprawie moim zdaniem najważniesjze. Z jednej strony rozumiem argument środowisk protestujących przeciw spotkaniom z p. Kiessling, mówiący, że nie jest ona naukowcem a uczelnia nie jest miejscem na ideologię. Jednak, nieco nawiązując do tematu referendum, moim zdaniem znów lepiej pozwolić na taką dyskusję niż tego nie robić – wolność słowa i dyskusji, nawet na tematy kontrowersyjne i ideologiczne jest większą wartością. Ciekawe, że zablokowania spotkania z p. Kiessling chcieli głównie ci, co mówią tak często o tolerancji i poszanowaniu innych poglądów…

Adam Kielar

Napisz do autora: akielar@politykawarszawska.pl | Twitter: @AdamKielar

Zobacz także:

Śniadanie czwartkowe #4: czy dziura w jezdni potrzebuje idei?

Śniadanie czwartkowe #3: powrót

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...