Ruszają konsultacje w sprawie ustawy metropolitalnej

Adam Kielar    2017-03-25 16:17:41

Można powiedzieć – wreszcie, lub z drugiej strony zapytać, czemu dopiero teraz. Ruszają konsultacje społeczne w sprawie kontrowersyjnej ustawy zmieniającej ustrój Warszawy. Prawo i Sprawiedliwość uruchomiło specjalną stronę internetową na której można znaleźć informacje na temat projektu oraz harmonogram prac nad ustawą.

Witryna konsultacji znajduje się pod adresem konsultacjemetropolia.pl. Na samej górze strony znaleźć możemy mapkę (wykorzystującą wtyczkę Google Maps) z miejscami, gdzie mają odbyć się spotkania z mieszkańcami Warszawy i okolicznych gmin. Niestety informacje o tych spotkaniach są szczątkowe – podane są tylko miejsca (a właściwie okolice), w których mają się one odbyć. Nie ma ani daty i godziny. Po kliknięciu w przykładowe miejsce w Sulejówku widzimy tylko tyle:

Drugą opcją, którą możemy zobaczyć jest możliwość zgłoszenia organizacji, która będzie chciała wziąć udział w konsultacjach społecznych. Przedstawiciele musza wypełnić krótki formularz. W dalszej części autorzy strony prezentują główne założenia projektu ustawy o ustroju Warszawy, podzielone ma 5 sekcji – Władze Metropolii, Kompetencje, Niezależność Gmin, Samodzielność Dzielnic oraz Rozwój. W każdej z nich znajdziemy krótki tekst wyjaśniający, co autorzy ustawy chcą zmienić w tych kwestiach. –  Projekt ustawy zakłada utworzenie nowej, metropolitalnej jednostki samorządowej, której władzami będą: 51 osobowa rada oraz Prezydent Metropolii, wybierani w wyborach bezpośrednich. Prezydent Metropolii będzie pełnił równocześnie funkcję organu wykonawczego gminy Warszawa – czytamy w opisie „Władz Metropolii”.

Kolejną sekcją są Cele, jakie stoją przed Metropolią Warszawską. Podobnie jak w poprzedniej tu też po kliknięciu na każdą z nich, znajdziemy krótki opis tego, jak ma wyglądać np. komunikacja miejska po wejściu w życie projektu. – Budowanie zintegrowanej sieci komunikacji miejskiej, drogowej, szynowej oraz rowerowej w obrębie całej Metropolii przyniesie nową jakość przemieszczania się i znacznie poprawi komfort życia jej mieszkańców. Te działania pozwolą skrócić czas podróży i obniżyć jej koszty – piszą autorzy właśnie o tej kwestii.

Wstępny harmonogram konsultacji także został zaprezentowany na stronie. Autorzy zbierają opinie od mieszkańców, samorządów i organizacji do 14 kwietnia, następnie wypowiedzą się eksperci (ale tu już dat nie ma podanych), po czym zostaną wprowadzone poprawki i finalny projekt zostanie zaprezentowany.

Pozostałe informacje, dostępne na stornie to historia metropolitalności Warszawy, począwszy od 1995 roku, kiedy to powstało studium możliwości rozwoju metropolitalnego Warszawy aż po 2017 i poselski projekt Prawa i Sprawiedliwości. Niżej, znajdziemy 3 mapki, przedstawiające koncepcje tego, jak miałaby wyglądać metropolia Warszawska. Pierwsza to układ autorstwa posłów PiS, drugą jest „aglomeracja warszawska wg badania Urszuli Klimskiej i Pawła Swaniewicza z 2005 roku oraz Warszawski Obszar Funkcjonalny Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych z 2014 roku.

Ostatnim elementem strony jest tzw. FAQ czyli najczęstsze pytania i odpowiedzi dotyczące zmiany ustroju Warszawy. Wśród pytań znajdziemy kwestię wyboru władz gmin, cen ubezpieczeń czy też realizacji inwestycji w Metropolii. Mieszkańcy mogą także wypełnić ankietę, w której mogą wyrazić swoją opinię na temat niektórych proponowanych rozwiązań.

OD AUTORA: Dobrze, że ta strona wreszcie powstała, szkoda tylko, że tak późno. Oby to był wstęp do sprawnie przeprowadzonych konsultacji, które ostatecznie wyłonią dobry projekt ustawy o ustroju Warszawy. Wciąż jednak zastanawiam się, czemu nie można było tego zrobić zanim pojawił się pomysł zmiany ustawy i czy musiał być on procedowany w trybie poselskim? Tak czy inaczej, warto tu zaglądać, a także wziąć udział w ankiecie, która w mojej opinii nie jest najlepsza, ale pozwala na wyrażenie swojego zdania na temat niektórych kwestii.

Zdjęcia: główne – Facebook, poza tym screeny z http://www.konsultacjemetropolia.pl/

Napisz do autora: akielar@politykawarszawska.pl | Twitter: @AdamKielar

Zobacz także:

Debata NZS UW – Miasto moje a w nim?

Hunwejbini, politrucy, a na tapecie referendum – nadzwyczajna sesja Rady Warszawy

Nie będzie referendum 26 marca

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...