Gorący poniedziałek – nie tylko za oknem

Adam Kielar    2017-03-27 20:08:23

Poniedziałek 27 marca to nie tylko piękna, wiosenna pogoda. To także kilka bardzo ważnych wydarzeń w stołecznej polityce. Poznaliśmy wyniki referendum w Legionowie, Jan Śpiewak ogłosił, że odchodzi ze Stowarzyszenia Miasto Jest Nasze, a Marek Tatała został uniewinniony od zarzutu spożywania alkoholu w miejscu niedozwolonym. Zapraszamy na krótki przegląd wydarzeń dnia.

Legionowo przeciwko ustawie metropolitalnej

Mieszkańcy Legionowa w niedzielę mogli zabrać głos w sprawie projektu ustawy metropolitalnej. W przeciwieństwie do Warszawy oraz Podkowy Leśnej, w przypadku tego miasta wojewoda mazowiecki nie znalazł przeciwwskazań, by głosowanie się odbyło. –Decyzją Wojewody Mazowieckiego, który do ostatniego dnia trzymał nas w niepewności co do ważności uchwały w Legionowie, mieliśmy niecałe dwa tygodnie na kampanię informacyjną. To, że wojewoda unieważnił uchwałę o referendum w Warszawie wprowadziło chaos informacyjny - w świadomości części mieszkańców także nasze referendum miało się nie odbyć – mówił prezydent Legionowa, Roman Smogorzewski.

Fot. Legionowo.pl

Mimo wspomnianego chaosu, mieszkańcy miasta poszli głosować. Frekwencja wyniosła 46,72 proc. – Frekwencja przerosła nasze oczekiwania, spodziewałem się około 30%. Ten imponujący wynik pokazuje, że nasi mieszkańcy są dumni ze swojej małej Ojczyzny i nie pozwolą jej odebrać – mówił prezydent miasta. Przeciwko włączeniu legionowa do metropolii warszawskiej zagłosowały 17 793 osoby, co stanowi 94,227 procent. Odmiennego zdania było 1081 Legionowian – 5.73 proc. głosujących. – Nasi mieszkańcy prawie jednogłośnie powiedzieli, że nie chcą żadnych zmian narzuconych im przez PiS. Chciałbym podkreślić, że my nie jesteśmy przeciwni metropolii - chcemy jej, ale wypracowanej w drodze dialogu, konsultacji i na całkowicie dobrowolnych zasadach – mówi Roman Smogorzewski dodając, że ma nadzieję, że inne podwarszawskie gminy pójdą drogą Legionowa i także zdecydują się zorganizować referenda – podkreślił.

Do wyników odniosło się Prawo i Sprawiedliwość. Poseł Jacek Sasin, będący „twarzą projektu”, mówił, iż głos mieszkańców należy uszanować, przypominał jednak, że rozpoczęły się konsultacje w sprawie ustawy. – W tej chwili nie trwają żadne prace nad projektem, trwają jedynie konsultacje – mówił. –  Chcemy poczekać do zakończenia konsultacji. Chcemy, aby mieszkańcy mogli się wypowiedzieć w oparciu o rzetelną wiedzę, rzetelne informacje, całościową pewną propozycję, a nie w oparciu o nieprawdy, które mieli przekazywane przez polityków PO – podkreślał, dodając, że opozycja próbuje wzbudzić strach przed budową metropolii.

Jan Śpiewak opuszcza MJN

Jan Śpiewak, radny Śródmieścia i były szef Stowarzyszenia Miasto jest Nasze ostatecznie opuścił tę organizację. W oświadczeniu na Facebooku wyjaśnił przyczyny swojej decyzji. – Większość członków stowarzyszenia na marcowym walnym zebraniu zdecydowała się stonować polityczną działalność MJN i podążać drogą klasycznej organizacji pozarządowej, stawiającej na działania miękkie. Szanuję tę decyzję stowarzyszenia, dlatego nie chcę by czuło się ono związane moimi dalszymi działaniami. Odchodzę ze Stowarzyszenia Miasto Jest Nasze – pisze. Jak dodaje, „działalność społeczna nie może być grzeczna i czysto symboliczna”. – Metody, które przyjmowało Miasto Jest Nasze pod moim przewodnictwem, były często radykalne i stanowcze. Nie da się inaczej zmienić zgniłego status quo – mówi. – W wyniku naszych działań i interwencji za swoją skrajną nieodpowiedzialność i niekompetencje odeszło trzech wiceprezydentów. Po naszych zawiadomieniach do prokuratury obecnie cztery osoby siedzą w areszcie z zarzutami korupcji, w tym zaufany urzędnik Hanny Gronkiewicz-Waltz – przypominał Śpiewak. W swoim oświadczeniu napisał, że „rysuje się szansa na to, żeby w najbliższych wyborach samorządowych powstała koalicja, która rozumie i kocha miasto oraz bezkompromisowo opowiada się po stronie mieszkańców”. – Chcę brać udział w jej tworzeniu. Zapraszam Was do współpracy. Historia nam nie wybaczy, jeśli nie wykorzystamy tej szansy – uważa śródmiejski radny. Podziękował także współpracownikom z organizacji, z której wystąpił. – Dziękuję członkom i przyjaciołom Miasto Jest Nasze za ich ciężką pracę. Do zobaczenia na mieście! – czytamy.

Fot. Polityka Warszawska

Przypomnijmy, że Jan Śpiewak będzie jednym z uczestników środowej debaty, organizowanej przez NZS UW „Miasto moje a w nim”, której patronem medialnym będzie „Polityka Warszawska”. Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału. Więcej szczegółów w naszym artykule i na stronie wydarzenia na Facebooku.

Marek Tatała niewinny

Jest sądowy finał sprawy Marka Tatały, który poszedł nie zgodził się przyjąć mandatu za picie piwa na Bulwarach nad Wisłą. Sprawa trafiła na wokandę, w pierwszej instancji obwiniony przegrał i został uznany winnym, jednak sąd odstąpił od wymierzenia kary. Tatała odwołał się od tej decyzji. Sąd drugiej instancji skierował pytanie do Sądu Najwyższego, by ten ustalił, jaka jest definicja ulicy. SN odmówił odpowiedzi na to pytanie. Podkreślił jednak w długim uzasadnieniu takiej decyzji, że schody nad Wisłą niekoniecznie muszą być ulicą. Wreszcie, w poniedziałek zapadł wyrok – Marek Tatała jest niewinny. – Wygrałem! Sąd Okręgowy uznał, że jestem niewinny. Nie popełniłem wykroczenia pijąc piwo na Bulwarze Flotylli Wiślanej. Mam nadzieję, że niebawem spotkamy się nad Wisłą, aby wznieść toast za #LegalnieNadWisłą – napisał na Facebookowym profilu akcji Legalnie nad Wisłą, która zapoczątkował po tym, jak jego sprawa trafiła przed sąd i przebiła się do mediów.

Fot. Polityka Warszawska

Warto jednak w tym miejscu podkreślić, że ten wyrok nie oznacza, że nad Wisłą wszędzie można legalnie spożywać napoje wyskokowe. W Polsce nie panuje anglosaski system prawa precedensu Common law, co oznacza, że wyroki sądowe nie tworzą prawa. Jednak biorąc pod uwagę ten konkretny wyrok plus wytyczne Sądu Najwyższego, osoby, które zostaną ukarane mandatami, mają większe szanse na walkę przed sądem.

Źródła: legionowo.pl, Facebook, TVN Warszawa, Polityka Warszawska

Napisz do autora: akielar@politykawarszawska.pl | Twitter: @AdamKielar

Zobacz także:

Ruszają konsultacje w sprawie ustawy metropolitalnej

Debata NZS UW – Miasto moje a w nim?

Parkowanie w centrum może zdrożeć

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...