"Miasto moje a w nim?" – debata NZS o Warszawie

Adam Kielar    2017-03-30 07:43:43

W środowy wieczór Niezależne Zrzeszenie Studentów Uniwersytetu Warszawskiego zaprosiło na debatę pod tytułem „Miasto moje a w nim”, w którym dyskutowano o bieżących problemach Warszawy. W dyskusji wzięli udział Jacek Sasin, Jan Śpiewak oraz Marcin Święcicki. Polityka Warszawska objęła debatę patronatem medialnym.

Wydarzenie miało miejsce w części budynku Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego, należącej do Wydziału Prawa i Administracji UW. Rozpoczęła się chwilę po godzinie 20. Moderatorem dyskusji był Piotr Mazur z NZS UW. Uczestnicy – Jacek Sasin, poseł Prawa i Sprawiedliwości, były wojewoda mazowiecki, wiceburmistrz Śródmieścia oraz kandydat w wyborach prezydenckich w Warszawie w 2014 roku, Jan Śpiewak, radny dzielnicy Śródmieście, aktywista miejski, współzałożyciel i były prezes Stowarzyszenia Miasto Jest Nasze (które ostatnio opuścił) oraz Marcin Święcicki, poseł Platformy Obywatelskiej, a w latach 1994-99 Prezydent Warszawy – dyskutowali o dwóch sprawach: reprywatyzacji oraz metropolii Warszawskiej.

Reprywatyzacja

Pierwsza część dyskusji dotyczyła tego problemu, który od dłuższego już czasu rozpala stołeczna dyskusję polityczną. Moderujący debatę Piotr Mazur rozpoczął od krótkiego rysu historycznego sprawy, a następnie zapytał, dlaczego ostatnio przybrała ona na sile. – Złodziejstwo stało się nie do wytrzymania. Przestępcy mieli swoich ludzi w Ratuszu. Był to dobrze zorganizowany proces, przewijały się te same postacie, mające stały wzorzec działań – mówił Jan Śpiewak. Podkreślił też rolę ruchów miejskich i lokatorskich, a także mediów, które ujawniały kolejne nieprawidłowości. Nie bez znaczenia jego zdaniem były też wyniki wyborów parlamentarnych. – Zmiana władzy pozwoliła na podjęcie tematu – uważa radny ze Śródmieścia.

Zdaniem Jacka Sasina, afera reprywatyzacyjna to gigantyczna kompromitacja ekipy rządzącej Warszawą. Jak mówił jest to temat znany od dawna, ale każde jego wspomnienie kiedyś było uznawane za atak. – Działo się to za rządów wszystkich prezydentów – podkreślił. – Wiele mówiłem o reprywatyzacji w kampanii wyborczej w 2014 roku – przypomniał poseł. Odniósł się także do kwestii komisji weryfikacyjnej. – Jest to ciało nadzwyczajne, ale sprawa wymaga takich działań, by przywrócić obywatelom poczucie sprawiedliwości – przekonywał Sasin. W jego opinii, brak ustawy reprywatyzacyjnej nie jest głównym problemem. – Wystarczy nie łamać obecnego prawa, nie powoływać 150-letnich kuratorów – uważa poseł.

Według Marcina Święcickiego, Warszawa nie mogła się rozwijać z powodu roszczeń. – Brakuje ustawy, mienie należało zwracać. Najbardziej poszkodowani są lokatorzy. Miasto za późno wyszło z inicjatywą dla nich – mówił były prezydent stolicy. Odpierał także zarzut, że PO nic nie zrobiła za swoich rządów. – W życie weszła mała ustawa reprywatyzacyjna – przypomniał Skrytykował też PiS za zamiar odrzucenia projektu „dużej” ustawy w tej sprawie, autorstwa Platformy, a także tryb powoływania członków Komisji Weryfikacyjnej. –  8 osób wybranych przez Sejm, bez wymogu wykształcenia prawniczego, a nawet w ogóle wyższego. Nie jesteśmy w Bantustanie, by tak rozwiązywać te problemy. Można to zrobić we współpracy ze służbami – przekonywał Święcicki. Jacek Sasin zareagowała tę wypowiedź. – Bantustan to kraj gdzie można kraść bezkarnie. Aby rozwiązać problem, władza musiała się zmienić. Ustawa PO nie zajmuje się lokatorami. Dziś musimy przyjąć dobre prawo. Nie ma pośpiechu – uważa poseł PiS. Z kolei Jan Śpiewak przypomniał o wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 2015, zakazującego zwracania nieruchomości z lokatorami. – Ustawa to jedno, ale warto przestrzegać też obecnego prawa oraz praw człowieka – mówił. Jego zdaniem ta sprawa to symbol „państwa z kartonu”. – O reprywatyzacji w Warszawie będą książki, seriale i filmy – uważa Śpiewak.

Ustrój

Drugim tematem, poruszonym w dyskusji była kwestia ustroju Warszawy, która niedawno wzbudziła ogromne kontrowersje. Marcin Święcicki ocenił, że reforma samorządowa z 1999 roku była sukcesem. Skrytykował projekt PiS. – Zakłada ona przymus zrzeszenia w metropolie, niszczy dwa porozumienia Warszawy z okolicznymi samorządami. Ponadto wprowadza nieobecną w naszym prawie koordynację zadań gmin przez powiat metropolitalny, a samorządy są autonomiczne – wyliczał. Wskazał też powód, dla którego jego zdaniem projekt został złożony. – PiS w Warszawie jest słaby, i chce zwiększyć swoje szanse na przejęcie władzy w mieście – uważa Święcicki. Przypomniał także o Europejskiej Karcie Samorządu Lokalnego, która wymusza konsultowanie takich spraw z mieszkańcami, a także zaleca referendum.

Jacek Sasin odniósł się do tych zarzutów. – Przede wszystkim koordynacja nie oznacza podległości – podkreślił. – Od końca komunizmu dyskutuje się o kwestii metropolitalności – przypomniał, jednocześnie cytując strategię rozwoju Warszawy autorstwa… Marcina Święcickiego, który jako prezydent stolicy mówił o stworzeniu wraz z lokalnymi samorządami metropolii. Zdaniem Sasina, projekt PO, przegłosowany w poprzedniej kadencji zwiększa biurokrację i liczbę etatów urzędniczych. Poseł PiS chce także zdecentralizować władzę w Warszawie. – Można zdecentralizować władzę, prezydent miasta będzie uwolniony od zadań burmistrza, choć formalnie nim będzie – mówił. Zapowiedział też bezpośredni wybór burmistrzów dzielnic, a także przypomniał, że będzie niezbędna druga ustawa, zawierająca przepisy wprowadzające.

Jan Śpiewak zacytował jedno z pytań z ankiety ze strony konsultacji społecznych, które uznał za „robienie z mieszkańców idiotów”. Przypominał też, że Warszawa nie kończy się na rogatkach miasta. – Koordynacja polityki przestrzennej jest niezbędna, ponadto transport publiczny nie działa dobrze na przedmieściach – mówił. Jego zdaniem projekt PiS może mieć zły skutek. – Warszawa będzie przypominać Detroit w USA, czyli martwe centrum i sypialne dzielnice dookoła – mówił.

Po tych dwóch tematach rozpoczęto rundę pytań z Sali, jednak z racji tego, że dyskusja prelegentów trwałą długo, tylko dwie osoby mogły zadać pytania. One także dotyczyły dwóch omawianych kwestii. Justyna Glusman ze Stowarzyszenia Ochocianie dopytywała o liczby oraz Ocenę Skutków Regulacji projektu ustawy o ustroju Warszawy, natomiast ze strony Filipa Styczyńskiego pojawiło się między innymi pytanie o kwestię odszkodowań dla osób pokrzywdzonych przez skutki reprywatyzacji.

Nagranie całej debaty można znaleźć na profilu NZS UW na Facebooku, pod tym adresem.

Zdjęcia: Polityka Warszawska

Napisz do autora: akielar@politykawarszawska.pl | Twitter: @AdamKielar

Zobacz także:

#OPOS – Ogólnowarszawski Panel o Smogu

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...