Miasto zachęca do „zielonej współpracy”

Polityka Warszawska    2017-05-08 19:46:51

Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zapraszają mieszkańców, firmy i organizacje, by te aktywnie włączyły się w ten proces. Powołany w tym celu Zarząd Zieleni Warszawy (ZZW) wdraża mechanizmy partycypacji umożliwiające kształtowanie zielonej tkanki miasta.

O celach takiej aktywności władz mówił na konferencji prasowej wiceprezydent Michał Olszewski. –  Warszawiacy coraz mocniej chcą angażować się w tworzenie i adaptację otaczającej ich przestrzeni. Chcemy dać im tę możliwość. Dzięki współpracy z Zarządem Zieleni będą mogli realnie wpływać na tereny zieleni znajdujące się w pobliżu ich miejsca zamieszkania, pracy czy uczelni. Zieleń to przecież nasze wspólne dobro – podkreślił Olszewski.

W jaki sposób ma to być dokonane? O tym z kolei wspominał Marek Piwowarski, dyrektor miejskiej Zarządu Zieleni. – Chcemy pobudzić i wykorzystać do kształtowania zieleni mechanizmy, które już teraz z powodzeniem funkcjonują w Warszawie. Mam tu na myśli np. Inicjatywę Lokalną, która działa przy Centrum Komunikacji Społecznej. Zarząd Zieleni, jako jednostka wiodąca w obszarze zieleni w stolicy, chce działać maksymalnie efektywnie. Dlatego też będziemy gromadzić wiedzę, diagnozować, a następnie stosować rozwiązania poprawiające zieloną przestrzeń tanki miasta – zapowiedział.

Program Zarządu Zieleni obejmuje takie aktywności, jak zgłaszanie inicjatyw, wynajdywanie rozwiązań oraz finansowanie projektów i ich realizacji. To nie wszystko, mają one też dotyczyć mechanizmów wsparcia, takich jak fundraising indywidualny (osób prywatnych), jak i korporacyjny. – Działania fundraisingowe są swego rodzaju odwróconym budżetem partycypacyjnym. Udostępniając swoją wiedzę, umiejętności i pracowników chcemy by mieszkańcy czy przedsiębiorcy sfinansowali, choć częściowo, pomysły na zazielenienie swojej najbliższej okolicy – tłumaczy Marek Piwowarski.

Działania ZZW chce realizować we współpracy z partnerami społecznymi, takimi jak fundacje oraz stowarzyszenia. – Mają oni służyć miastu swoim wsparciem w realizacji konkretnych przedsięwzięć. Do ich zadań należeć będzie m.in. prowadzenie marketingu bezpośredniego w tym m.in. propagowania idei współpracy z ZZW, prowadzenia działań edukacyjnych, rozpowszechniania informacji o programie, a także pozyskiwania środków finansowych – zakłada ratusz.

Władze miasta liczą także na współpracę z przedsiębiorcami. – Bardzo liczymy na zaangażowanie przedsiębiorców. Ich partycypacja w tego typu przedsięwzięciach może przynieść jedynie korzyści. Z jednej strony dla samych firmy, które będą miały szansę zbudowania swoje „ekologicznego” wizerunku, z drugiej dla miasta, które zyska kolejne tereny zielone – mówi Mariusz Frankowski, radny i przewodniczący Komisji Rozwoju Gospodarczego Rady m.st. Warszawy. Partycypacja podmiotów prywatnych będzie mogła odbywać się na drodze darowizny, bezpośredniego pokrycia kosztów działania lub darowizny na rzecz partnera społecznego programu.

W czasie konferencji przedstawiciele władz zachęcali także mieszkańców do udziału w programie nasadzeń drzew, między innymi przy pomocy mobilnej aplikacji „Milion drzew”.

AK/um.warszawa.pl

Zdjęcie: Fanpage Michała Olszewskiego

Zobacz także:

Parkowanie w centrum może zdrożeć

W 10 lat wycięto w Warszawie ponad 230 tysięcy drzew. "To katastrofa ekologiczna!"

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...
Białołęka
2017-04-04 18:04:45
Wraca spór o władzę na Białołęce. Naczelny Sąd Administracyjny oddalił ...