Polityka prorodzinna, czyli jaka?

Karol Szyszko    2013-09-18 11:09:34

W poniedziałek odbyło się drugie spotkanie z cyklu debat „Zmieniamy Warszawę. Warszawa 2.0” poświęcone tym razem polityce prorodzinnej. Szumnie zapowiadana debata z Panią Prezydent okazała się ostatecznie konsultacjami społecznymi projektu „Warszawskiej Karty Rodziny”. Zawiedli się ci, którzy przybyli z nadzieją spotkania z Hanną Gronkiewicz-Waltz.

Źródło zdjęcia: Polityka Warszawska

Spotkanie odbyło się w siedzibie Centrum Promocji Kultury przy ul. Podskarbińskiej na Pradze Południe. Pomimo oficjalnych zapowiedzi nie wzięła w nim udziału Prezydent m.st. Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz. Urząd Miasta reprezentowali m.in. wiceprezydent Włodzimierz Paszyński oraz dyrektor Biura Pomocy i Projektów Społecznych Tomasz Pactwa. Podkreślali oni wielokrotnie, że polityka prorodzinna jest priorytetem stolicy i z kasy miasta na ten cel przeznaczane jest ok. 360 mln złotych rocznie.

Debata okazała się elementem konsultacji społecznych projektu uchwały w sprawie przyjęcia Programu „Warszawskiej Karty Rodziny”. Projekt karty zakłada wprowadzenie rozwiązań, dzięki którym dzieci i młodzież z warszawskich rodzin będą mogły od 2014 roku na preferencyjnych warunkach korzystać z dostępu do placówek kultury, sportu i rekreacji oraz z przejazdów środkami lokalnego transportu zbiorowego (tzw. karta młodego warszawiaka). Konsultacje w tej sprawie trwają do 20 września. Prezydent Paszyński w odpowiedzi na pytanie jednego z uczestników zapewnił, że projekt uchwały uwzględniający wyniki konsultacji powinien trafić pod obrady Rady Warszawy w ciągu najbliższych kilku tygodni.

Źródło zdjęcia: Polityka Warszawska

- Rodzina jest priorytetem polityki społecznej m. st. Warszawy. Jednym z celów tej polityki jest stworzenie rodzinom przyjaznego środowiska dla funkcjonowania i rozwoju w miejscu zamieszkania. – czytamy w uzasadnieniu do projektu uchwały. Trudno nie zgodzić się, że propozycje ratusza są dobrym sygnałem dla warszawskich rodzin i będą ułatwiały funkcjonowanie szczególnie tych najliczniejszych. Z mojego punktu widzenia (jako młodego warszawiaka zamierzającego w niedalekiej przyszłości założyć być może własną rodzinę) założenia tego programu choć pozytywne, są jednak tylko zalążkiem właściwej polityki prorodzinnej, którą moim zdaniem powinno prowadzić miasto.

W trakcie poniedziałkowej dyskusji wielu uczestników mocno akcentowało problem trudności w zdobyciu przez rodziny własnego lokum. Moim zdaniem jest to fundamentalna kwestia, którą powinien zająć się warszawski samorząd, jeśli na poważnie myśli o prowadzeniu efektywnej, długofalowej polityki prorodzinnej. Żeby móc wspierać rodzinę, to najpierw muszą znaleźć się osoby, które chciałyby ją założyć. A dziś największą przeszkodą dla młodych ludzi planujących swoją przyszłość jest brak własnego (niekoniecznie własnościowego) dachu nad głową.

Nie nawołuję w tym miejscu do przeznaczania przez miasto dziesiątków milionów złotych na nowe budownictwo komunalne – powinno ono dotyczyć tylko najuboższych. Chciałbym, aby władze Warszawy podjęły dyskusję na temat możliwości wsparcia tysięcy młodych osób, które z chęcią założyłyby rodzinę gdyby tylko mogły się usamodzielnić. Czekam na nowe TBS-y, nowe mieszkania spółdzielcze, partnerstwo publiczno-prywatne czy program „Warszawiak na Swoim”.

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...