Wojna w Ratuszu

Sławomir Bielański    2013-09-19 05:57:16

W tle akcji referendalnej zmierzającej do odwołania Hanny Gronkiewicz-Waltz w stołecznym ratuszu rozgrywa się nie mniej interesujący konflikt. Po przyjściu z Bemowa na Pl. Bankowy Jarosława Dąbrowskiego wydawało się, że losy Jarosława Jóźwiaka są policzone. Ten przeszedł jednak do wyraźnej ofensywy i po chwilowych zawirowaniach odzyskuje wpływy. Konflikt przybiera na sile generując przypadkowe, choć zasłużone polityczne ofiary. Ostatnią, co zresztą przepowiadaliśmy jest Katarzyna Ratajczyk, szefowa zlikwidowanego biura promocji.

Źródło zdjęcia: Polityka Warszawska

Gdy przed wakacjami do ratusza przychodził Jarosław Dąbrowski wielu sądziło, że będzie kimś więcej niż tylko wiceprezydentem odpowiedzialnym za rozwiązanie kryzysu śmieciowego. Nowy kadrowy ostro zabrał się do pracy spychając do przysłowiowego narożnika szarą eminencję pl. Bankowego – Jarosława Jóźwiaka. Dotychczasowy wicedyrektor gabinetu Hanny Gronkiewicz-Waltz został przesunięty na stanowisko szefa Centrum Komunikacji Społecznej, w czym wielu widziało polityczną odstawkę. Dąbrowski tryumfował i przymierzał się do większych porządków. Na cel, dodajmy bardzo łatwy, obrał więc stołeczne Biuro Promocji i jego od dawna krytykowaną szefową Katarzynę Ratajczyk.

– Plan był prosty. Jarek chciał jej dymisji aby promocję miasta oddać Krzysztofowi Zygrzakowi, do którego ma pełne zaufanie – mówi nam jeden z miejskich urzędników. Wydaje się to prawdopodobne. Zygrzak, wiceburmistrz Bemowa, był przecież jednym z najbliższych stronników Dąbrowskiego w dzielnicy. Przeciwko tej kandydaturze zmobilizowali się jednak urzędnicy ratusza, co sprawnie wykorzystał Jóźwiak. Czując oparcie w kadrach, wykorzystując oszczędnościową narrację przekonał panią prezydent do likwidacji Biura Promocji i przekazania jego kompetencji CKS-owi, którego wcześniej został szefem. Tak oto pozornie zepchnięty do politycznego narożnika były wicedyrektor gabinetu Hanny Gronkiewicz-Waltz ograł nową nadzieję stołecznej Platformy.

Dwóch się bije

Ciekawie o źródłach prestiżowej porażki nowego wiceprezydenta oraz o wzajemnych animozjach między obydwoma panami mówi nasz rozmówca:  – Obaj rywalizują o wpływy i względy Hanny. Dąbrowski popełnił jednak błąd. Za bardzo chciał być jej przybocznym, za czym ona nie przepada. Stał się takim Adamem Hofmanem Platformy Obywatelskiej. Chciał być wszędzie tam gdzie szefowa – dodaje.

W korytarzach ratusza mówi się jeszcze o innej przyczynie chwilowego zdystansowania. Według naszego źródła Dąbrowski w półprywatnych rozmowach miał chwalić się, że tak naprawdę to on rządzi teraz w ratuszu. Słowa te miały dotrzeć do głównej zainteresowanej za pośrednictwem jednego ze stronników Jóźwiaka. Choć niekoniecznie prawdziwe z pewnością jej się nie spodobały.

Widać więc, że panowie nie przepadają za sobą i w konkurowaniu o względy przełożonej uciekają się do bardzo oryginalnych metod. Podczas gdy z otoczenia Jóźwiaka wyszła opisana wyżej plotka (nie rozstrzygając prawdziwa czy fałszywa), osoby bliskie Dąbrowskiemu miały podobno rozsyłać przez Internet wspólne zdjęcie Jarosława Jóźwiaka z „diabłem z Ursynowa” jak w PO uroczo określają niektórzy burmistrza Ursynowa – Piotra Guziała.

Trzeci skorzysta?

Ciekawą postacią w stołecznej układance jest drugi wiceprezydent – Michał Olszewski. Chińskie przysłowie: „mądry ten kto potrafi czekać”, idealnie oddaje jego postawę. Olszewski nie miesza się w personalne spory i po prostu robi swoje. Mało osób zdaje sobie sprawę, że pani prezydent chwaląc się zdobyciem ponad 5 mld złotych z Unii Europejskiej de facto chwali się osiągnięciem Michała Olszewskiego. On to bowiem, jeszcze jako dyrektor biura odpowiadającego za fundusze europejskie, ciężką pracą i zaangażowaniem pozyskał znaczące środki unijne. Hanna Gronkiewicz-Waltz dostrzegła jego wartość i uczyniła swoim zastępcą. Także dziś zleca mu najtrudniejsze zadania, z których na ogół wychodzi z sukcesami.

Nie prowadząc otwartych wojen w ratuszu Olszewski sam zdobywa cenne przyczółki. Dobrym tego przykładem może być przekazanie kwestii zagranicznej promocji Warszawy do zakresu kompetencji – Biura Funduszy Europejskich i Rozwoju Gospodarczego, ukochanego „dziecka” wiceprezydenta. Było to sporym zaskoczeniem, bowiem wszyscy spodziewali się, że sprawy te przejmie CKS, kierowane przez Jarosława Jóźwiaka.

Olszewskiego doceniają także polityczni przeciwnicy. Członkowie władz Warszawskiej Wspólnoty Samorządowej nieoficjalnie przyznają, że to właśnie jego w starciu obawiają się najbardziej. Jak mało kto w ratuszu wiceprezydent zna się na rzeczy i jest jednym z niewielu polityków PO, którzy dobrze radzą sobie w słownych potyczkach z burmistrzem Ursynowa. Ostre wymiany z szefem WWS na Facebooku, poza tym że ciekawe pod względem retorycznym, są przede wszystkim merytoryczne. To wszystko czyni z Olszewskiego mocną figurę w ratuszu. Jeśli dodamy, iż w przeciwieństwie do wymienionych wyżej pozbawioną osobistych ambicji politycznych, kto wie czy nie najmocniejszą figurę, zaraz po Hannie Gronkiewicz-Waltz.

 

Autorzy: Sławomir Bielański i Błażej Poboży

Źródła: własne, gazeta.pl

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...