Śmieci. Niekończąca się opowieść

Paweł Krulikowski    2013-09-21 15:36:53

Nie dalej jak kilka dni temu warszawski Ratusz ogłosił finał słynnego już w mediach śmieciowego przetargu. Wyłoniono trzy firmy – Lekaro, Sita Polska i MPO, które mają od lutego 2014 roku odbierać od mieszkańców stolicy nieczystości. To jednak jeszcze nie koniec, przegrani nie składają broni i korzystają z prawa odwołania. Kolejny etap śmieciowej epopei przed nami.

Źródło zdjęcia: www.sxc.hu

9 września rozstrzygnięty został legendarny śmieciowy przetarg. O perturbacjach z nim związanych pisaliśmy wielokrotnie. Po raz pierwszy, gdy Krajowa Izba Odwoławcza dopatrzyła się uchybień w specyfikacji przetargowej czy później, gdy Ratusz zwyciężył batalię o wywóz nieczystości z firmą Byś. Tym razem wszystko miało być już jasne. Miasto zostało podzielone na 9 części, trzy firmy zajmą się wywozem śmieci. Ustawowy tryb usuwania nieczystości miał rozpocząć się od lutego przyszłego roku.  Prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz z dumą zapowiedziała – Po sprawdzeniu wszystkich ofert wybraliśmy optymalne propozycje. Wyłonieni wykonawcy będą, począwszy od lutego przyszłego roku, odbierać śmieci od mieszkańców stolicy i dbać o ich przetworzenie. Dzięki wprowadzeniu systemu pomostowego, na sfinalizowanie umów mamy jeszcze ponad 4 miesiące. Przed nami ustalenie dokładnego harmonogramu odbierania śmieci z poszczególnych nieruchomości oraz akcja informacyjna dla mieszkańców.

Poznaliśmy również podstawowe kwoty, które będziemy płacić firmom za wywóz i zagospodarowanie nieczystości po upływie okresu przejściowego. Prezydent przekonuje, że na ich podstawie można przewidywać obniżkę opłaty śmieciowej dla mieszkańców stolicy. Wiceprezydent Jarosław Dąbrowski zachwalał natomiast w mediach ostateczny efekt przetargu. A dokładniej wybrane firmy, wskazując na posiadany przez nie nowoczesny osprzęt. I tak, śmieciarki mają mieć GPSy i wagi, odmierzające ilość wrzucanych odpadów, zaś pojemniki będą rzekomo wyposażone w chipy rejestrujące ich otwieranie i zamykanie. I choć wizje technologiczne wyglądają wspaniale, to niestety, od ogłoszonego wyniku przetargu niewybranym firmom przysługuje jeszcze odwołanie do KIO. I zamierzają z niego skorzystać.

Firmy Byś i Remondis nadal kwestionują wynik śmieciowego konkursu i zamierzają skarżyć rozstrzygnięcia. Jak zapowiedział przedstawiciel Bysia Karol Wójcik, głównym punktem zapalnym jest cena. Według dwóch skarżących przedsiębiorstw, zaniżono kwoty do poziomu, na którym nie da się mówić o racjonalnym zarządzaniu odpadami. Krótko mówiąc – stawki są za niskie, faworyzują MPO, zaś wywóz śmieci to nie będą żadne Gwiezdne Wojny z GPSami (gdyż nie da się tego zrobić za tak niewielkie pieniądze), a typowa antyekologiczna prowizorka. Wszystko, ponownie, w rękach KIO, która po raz kolejny musi wydać wyrok w sprawie warszawskich nieczystości. Tym razem ma na to piętnaście dni, a w skrajnym przypadku może zdecydować, że wybór firm obsługujących wywóz śmieci trzeba będzie powtórzyć.

Sprawie stołecznych śmieci przyglądamy się z ciekawością od samego początku perturbacji Ratusza z niesławną ustawą. Nie da się ukryć, że funkcjonowanie w ramach tak fatalnego aktu prawnego, jakim jest pomysł rządu Donalda Tuska na nieczystości, nie jest łatwym kawałkiem chleba. Stąd – przyjmując pozę umiarkowanych optymistów – możemy cieszyć się, że nie doczekaliśmy drugiego Neapolu. Mamy za to pasjonującą rozgrywkę przed obliczem Krajowej Izby Odwoławczej, której efekty poznamy za dwa tygodnie. I wiem, że tak jak redakcja „Polityki Warszawskiej”, nasi czytelnicy czekają z ekstazą na realizację śmieciowego Wielkiego Brata. Przyznacie Państwo, śmieciarki z GPSem, odpady pod wagową kontrolą i staranne wyliczanie otwieranych i zamykanych kontenerów robi wrażenie. Nie pozostaje nam nic innego, jak z niecierpliwością spoglądać w stronę wokandy KIO. Mając nadzieję, że to już ostatni rozdział tej niekończącej się opowieści.

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...