Warszawa Plus i wspólny kandydat lewicy na prezydenta

Jakub Lewandowski    2013-05-08 08:25:48

– Platforma Obywatelska lekceważy mieszkańców – twierdzi przewodnicząca warszawskiego Ruchu Palikota Aleksandra Popławska. – Radni PO robią tylko to, co dwór Hanny Gronkiewicz-Waltz każe im robić – dodaje.

Aleksandra Popławska i Andrzej Rozenek, fot. Anna Mróz

9 marca 2013 r. odbyła się konwencja samorządowa Ruchu Palikota pod hasłem Warszawa Plus. Tak rozpoczął się marsz Ruchu po władzę w stolicy. Warszawa Plus, to lokalna mutacja szerszego projektu – Europa Plus. – To nie jest sposób na załatwienie kilku stołków w Brukseli, jak twierdzi nasza konkurencja polityczna – mówi o przedsięwzięciu Aleksandra Popławska z warszawskiego Ruchu Palikota. – To jest sposób na uwolnienie wyborców od POPiSowego klinczu i dopuszczenie do głosu centrolewicy – deklaruje.

W zamierzeniu kampania ma bowiem doprowadzić do czegoś więcej niż zdobycie paru mandatów w Radzie Miasta. To pomysł na zjednoczenie lokalnych środowisk lewicowych. Na zintensyfikowanie współpracy nie tylko między różnymi ugrupowaniami politycznymi, ale przede wszystkim – między politykami a trzecim sektorem.

– Na tej konwencji obecni byli przedstawiciele organizacji społecznych, z którymi współpracujemy lub chcemy współpracować, czyli m.in. SISKOM-u (Stowarzyszenie Integracji Stołecznej Komunikacji – red.), Forum Rozwoju Warszawy i Zielonego Mazowsza. Ich członkowie pomagają nam teraz pisać program – mówi Popławska. – Ci ludzie wiedzą więcej o tym mieście, niż jakiekolwiek partie polityczne – twierdzi.

W poszukiwaniu kandydata

Warszawska lewica ma problem ze znalezieniem odpowiedniej osoby do walki o fotel prezydenta miasta. – Nie sztuką jest wystawić kandydata, który będzie kandydatem partyjnym – twierdzi Popławska. – Przy obecnej koniunkturze politycznej, jeśli wystartuje Piotr Guział (zob. wywiad z burmistrzem Ursynowa Piotrem Guziałem w Polityce Warszawskiej – red.) i oczywiście ktoś z SLD, to prawdopodobnie te 30 proc. głosów, które zwykle zgarnia lewica, podzielimy na trzy. I skończy się tym, że wygra kandydat PiS-u albo Hanna Gronkiewicz-Waltz po raz trzeci zostanie prezydentem – przewiduje.

Popławska chętnie widziałaby jakąś formę współpracy stołecznej lewicy, choćby z SLD. – Na porozumienie ogólnokrajowe na razie zapewne nie ma co liczyć – przyznaje – ale na forum samorządowym to jest zupełnie inna bajka. Mi w kontaktach z Pauliną Piechną-Więckiewicz (radna Warszawy z ramienia SLD – red.) czy Sebastianem Wierzbickim (szef warszawskich struktur SLD – red.) nie przeszkadza to, że Leszek Miller obraził się na Janusza Palikota – mówi. – Mamy bardzo podobne podejściu do wielu spraw. Może trochę dzieli nas Gierek czy interpretacja słowa „opozycja”. Teraz dla warszawskiego SLD rondo im. Gierka stało się projektem flagowym. My posiadamy jednak inne priorytety. Aktualnie zajmujemy się choćby likwidacją Straży Miejskiej. Co nie zmienia faktu, że więcej nas łączy niż dzieli – dodaje.

Lewicowe prawybory

Poseł Andrzej Rozenek, bodaj najbardziej rozpoznawalna osoba z Ruchu Palikota – poza samym bohaterem tytułowym – jako pierwszy ogłosił swoją wolę startu w wyścigu o fotel prezydenta Warszawy. Popławska ma nadzieję, że jest to kandydat, któremu uda się zjednoczyć wyborców wokół swojej osoby. Jest też jednak otwarta na inne rozwiązanie – prawybory warszawskich środowisk centrolewicowych. Z przyjemnością zaproponuje to nawet Piotrowi Guziałowi z Warszawskiej Wspólnoty Samorządowej.

 – Osobiście bardzo chętnie zobaczyłabym starcie Piotra Guziała z Andrzejem Rozenkiem o miano wspólnego kandydata warszawskiej lewicy na fotel prezydenta miasta – deklaruje. – Należałoby kumulować elektoraty. Tylko zobaczymy, czy burmistrz Guział przyjmie nasze zaproszenie – kwituje.

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...