Rewitalizacja Warszawy – gdzie, jak i kiedy?

Karolina Wiśniewska    2013-09-27 15:37:09

W środowy wieczór miała miejsce kolejna debata z cyklu: „Zmieniamy Warszawę. Warszawa 2.0”. Tym razem zgromadzeni dyskutowali na temat rewitalizacji i sposobów na odbudowanie zdewastowanych dzielnic. Do Centrum Promocji i Kultury na Pradze Płd., gdzie odbyło się spotkanie zgodnie z zapowiedziami zawitała sama Hanna Gronkiewicz-Waltz oraz jej zastępca Michał Olszewski.

Niebawem dobiegnie końca prowadzony obecnie w Warszawie Lokalny Program Rewitalizacji 2005-2013. Głównym celem spotkania było zatem jego podsumowanie, a także przedstawienie założeń na nowy tworzący się właśnie Zintegrowany Program Rewitalizacji 2014-2020, który – jak przyznała sama Pani Prezydent – z pewnością wyrówna szanse prawobrzeżnej i lewobrzeżnej Warszawy.

Po przybliżeniu samego pojęcia „rewitalizacji” organizatorzy przedstawili po krótce skutki kończącego się właśnie LPR, który obejmował 15 dzielnic (z wyjątkiem Ursynowa, Wilanowa i Białołęki). Misją programu była odnowa i ożywienie kryzysowych obszarów Warszawy. Zrealizowaliśmy 21 dużych projektów, m.in.: remont kamienic na ul. Ząbkowskiej i odnowę budynków komunalnych – mówił z-ca Dyrektora Biura Polityki Lokalowej Marek Goluch.

Chyba najbardziej wyczekiwanym przez mieszkańców punktem spotkania była prezentacja dotycząca nowego projektu, którą przedstawił z-ca Prezydenta m.st. Warszawy Michał Olszewski. Zintegrowany Program Rewitalizacji 2014-2020 jest kontynuacją LPR, lecz skupia się przede wszystkim na trzech dzielnicach: Pradze Północ, Pradze Południe oraz Targówku. Dla tych terenów przystąpienie do projektu jest obligatoryjne, inne dzielnice zaś mogą wziąć w nim udział, lecz nie muszą. Nowy program ma być odpowiedzią na oczekiwania mieszkańców, dlatego planujemy w jak największym stopniu włączyć ich w proces jego powstawania – mówił pan Olszewski. Szczegółowe plany powstaną na początku przyszłego roku, niemniej jednak już teraz organizatorzy wytyczyli sobie główną przestrzeń działania. Jest to m.in. poprawa dostępności komunikacyjnej (przede wszystkim dzięki II linii metra) czy też przestrzeń kulturowa (budowa Muzeum Warszawskiej Pragi).

Hanna Gronkiewicz-Waltz ku niezadowoleniu zgromadzonych szybko opuściła konferencję. Nie zabrakło jednak chwili na zadanie pytań. Mieszkańcy chcieli wiedzieć m.in., dlaczego dotychczas rewitalizacja na Pradze toczyła się tak wolno. Pani Prezydent przyznała, iż rozumie patriotyzm lokalny (sama mieszkała na Pradze 17 lat), lecz Warszawa ma kilkanaście dzielnic i w projektach należy uwzględnić każdą. Pan Michał Olszewski , mimo zastrzeżeń płynących z sali podkreślił znaczenie rewitalizacji właśnie na tym terenie: Jeszcze 4 lata temu ludzie bali się w celach rekreacyjnych przyjeżdżać na Pragę, a dziś jest to wręcz trendy. Nie byłoby tego gdyby nie rewitalizacja – przyznał.

W ostatniej części konferencji był czas na zgłaszanie uwag odnośnie przedstawionych prezentacji. Zgromadzenie uznali, że nie podoba im się dotychczasowa polityka władz miasta w stosunku do Pragi. Narzekali na brak komunikacji i ignorancję ich postulatów. Podczas spotkania dużo mówiono na temat konieczności integracji społeczności lokalnej, co również nie podobało się mieszkańcom: jesteśmy doskonale zintegrowani, nie potrzebujemy nakazu odgórnego – przyznali wspólnie. Zgromadzeni uznali także, że przedstawione plany są na razie zbyt ogólne, aby nad nimi dyskutować, ale w większości wyrazili zadowolenie, iż nowy program rewitalizacyjny w tak dużym stopniu skupia się właśnie na ich dzielnicy.

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...