Siła perswazji. Leśnodorski – Kozłowski 1:0

Wiktor Raczkowski    2013-05-08 12:58:49

Dzięki skutecznej argumentacji prezesa Legii Bogusława Leśnodorskiego oraz pozytywnej opinii wydanej przez odpowiednie służby wojewoda mazowiecki Jacek Kozłowski zdecydował, że trybuna północna stadionu Legii, popularna „Żyleta”, pozostanie otwarta dla kibiców chcących dopingować stołeczną drużynę podczas dzisiejszego meczu rewanżowego finału Pucharu Polski.

Ostateczna decyzja w tej sprawie zapadła na wczorajszym spotkaniu, w którym, oprócz wojewody i prezesa klubu, udział wzięli przedstawiciele miasta – organu wydającego zgodę na imprezę masową, reprezentant PZPN, komendant stołeczny policji, straż pożarna oraz policjanci odpowiadający bezpośrednio za zabezpieczenie meczu na Łazienkowskiej.

Na konferencji prasowej zwołanej po zakończeniu rozmów wojewoda Kozłowski oświadczył: - Chcę państwa poinformować, że po zapoznaniu się z informacjami pana prezesa policja oceniła, że to ryzyko [związane z bezpieczeństwem na meczu – red.] nie uzasadnia złożenia wniosku do wojewody o zamknięcie trybuny północnej i ja, w związku z tym, cieszę się, że nie muszę takiej decyzji wydawać. I dodał: – Cieszę się, że pan prezes przedstawił kibicom te problemy i cieszę się, że doprowadził do takich deklaracji, które pozwalają przypuszczać, że podczas jutrzejszego meczu do takiego wykorzystania elementów oprawy meczu nie dojdzie.

Odpowiedzialność zbiorowa nie skutkuje

Przypuszcza się, że oprócz pozytywnej opinii służb duży wpływ na ostateczną decyzję wojewody miała odpowiedź prezesa Leśnodorskiego na pismo, które do klubu wystosował wczoraj Jacek Kozłowski. Bogusław Leśnodorski podkreślał w niej, że nowa polityka władz klubu w relacjach z kibicami wpływa na zwiększenie bezpieczeństwa na stadionie oraz ograniczenie zachowań sprzecznych z prawem. Pisał: – W trakcie ostatnich meczów zauważalna jest znacząca poprawa postawy Kibiców, w tym między innymi, nie są rzucane na murawę środki pirotechniczne ani nie są wykorzystywane petardy hukowe. Wierzymy, że nasze działania przynosić będą dalsze efekty, dzięki którym mecze piłkarskie staną się atrakcyjne i w pełni bezpieczne dla wszystkich potencjalnych kibiców piłki nożnej.

Prezes Leśnodorski zauważył także, że decyzja o zamknięciu trybuny może przynieść efekty odwrotne od zamierzonych: – W mojej opinii polityka zakazów i nakazów, stosowanie mechanizmów represji oraz odpowiedzialności zbiorowej uderzającej najczęściej w postronnych uczestników widowisk sportowych, jakimi są bez wątpienia mecze piłki nożnej naszego Klubu, nie stanowi żadnego rozwiązania istniejących problemów i niweczy podejmowane przez nas działania.

Postawa klubu oraz samego prezesa wywołały ogromny entuzjazm kibiców. – Pierwszy raz od bardzo dawna mamy prezesa, który stoi po naszej stronie. – W końcu klub wspiera swoich kibiców i prezentuje jasną i zdecydowaną postawę – powtarzają fani. Formą podzięki ma być właściwe i zgodne z prawem zachowanie na trybunach, na których zasiądzie komplet publiczności.

Na dzisiejszym meczu pojawi się także oprawa. Nie będzie to jednak „sektorówka” wywołująca tyle obaw wojewody i służb porządkowych. Tym razem kibice stworzyli kartoniadę, która po raz pierwszy w historii zostanie zaprezentowana na trzech trybunach jednocześnie.

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...