Poznaj swojego radnego

Karol Szyszko    2013-09-28 09:21:55

W obecnej kadencji warszawskiego samorządu (2010-2014), mieszkańcy stolicy wybierali łącznie aż 485 reprezentantów do trzech rodzajów organów kolegialnych - rad dzielnic, rady miasta i sejmiku mazowieckiego.  Warto zainteresować się i być na bieżąco z tym, w jaki sposób lokalni politycy piastują swój mandat.

Wraz z odrodzeniem się w Polsce samorządu terytorialnego ewoluował ustrój m. st. Warszawy. W 1990 roku, Warszawa stała się obligatoryjnym związkiem siedmiu dzielnic-gmin. Cztery lata później powstało miasto stołeczne Warszawa, w skład którego weszła gmina Warszawa-Centrum (podzielona na 7 dzielnic – jednostek pomocniczych gminy) oraz 10 gmin peryferyjnych. 15 marca 2002 roku uchwalona została obowiązująca do dnia dzisiejszego ustawa, na mocy której m.st. Warszawa jest gminą mającą status miasta na prawach powiatu, na obszarze którego utworzenie jednostek pomocniczych – dzielnic jest obligatoryjne.

Wielokrotna zmiana ustroju stolicy nie sprzyjała warszawiakom w poznaniu zasad funkcjonowania miasta, jego organów oraz przedstawicieli. Do dziś słyszę zwłaszcza z ust starszych warszawiaków, że „idą do Rady Narodowej” załatwić jakąś sprawę urzędową. Wielokrotnie zastanawiałem się, jaka jest wiedza przeciętnego warszawiaka nt. warszawskiego samorządu. Słaba. Zadajmy sobie pytanie: czy znamy swoich reprezentantów w dzielnicy, mieście? Ile znamy nazwisk radnych, burmistrzów? Czy wiemy, czym się zajmują i jaką rolę odgrywają w naszym życiu? Nie wspominając już nawet o sejmiku Mazowsza, który jest dla nas odległy jak najdalsza galaktyka.

Obecnie w Warszawie wybieramy 409 radnych w dzielnicach (w przyszłym roku ta liczba nieznacznie wzrośnie) oraz 60 radnych ogólnomiejskich. Dodatkowo, w trzech okręgach wyborczych na terenie stolicy wybieramy swoich przedstawicieli do Sejmiku Mazowsza – razem 16 radnych. Ci wszyscy ludzie decydują o miliardach złotych z naszych podatków, mają wpływ na nasze codzienne życie i przyszłość miejsca w którym żyjemy. Warto poznać swojego radnego, zainteresować się jego działalnością i zaangażowaniem w wykonywanie swoich obowiązków.

Przyjdź na sesję

Najprostszym sposobem by poznać swoich radnych jest wzięcie udziału w posiedzeniu rady (sejmiku). Sesje są jawne, każdy mieszkaniec ma prawo przyjść i przysłuchać się obradom. Co więcej, przewodniczący obrad może udzielić głosu osobie niebędącej radnym, a co za tym idzie każdy, kto przyjdzie na sesje ma prawo wyrazić swoje zdanie na dany temat. Informacja o miejscu, terminie i przedmiocie obrad rady umieszczana jest w siedzibie urzędu, w Biuletynie Informacji Publicznej i na stronie internetowej. Dodatkowo, część dzielnic jak i Rada Warszawy wprowadziły transmisje z obrad na żywo przez internet.

Odwiedź na dyżurze

Ważnym elementem pracy radnych jest obowiązek utrzymywania stałej więzi z mieszkańcami oraz ich organizacjami. Do najpopularniejszych form kontaktu z mieszkami należą dyżury, podczas których możemy bezpośrednio zwrócić się o pomoc lub z własnym pomysłem do konkretnego radnego. Harmonogram dyżurów znajdziemy na stronach internetowych urzędu. Zazwyczaj, odbywają się one raz lub dwa razy w miesiącu. Przyjście na dyżur może okazać się bardzo dobrą metodą na sprawdzenie aktywności radnego. Często zdarza się bowiem, że radni opuszczają swoje dyżury i tylko teoretycznie są w tym czasie do dyspozycji mieszkańców.

Wyślij maila

Znalezienie adresu mailowego radnego nie stanowi większego problemu. Są one dostępne na stronach urzędu i w Biuletynie Informacji Publicznej. Radni korzystający z internetu zamieszczają je na swoich stronach www i profilach społecznościowych. O ile napisanie wiadomości do radnego nie jest czynnością skomplikowaną, to uzyskanie odpowiedzi nie zawsze jest proste. Przekonali się o tym mieszkańcy Targówka, których maile wysłane do jednego z radnych dzielnicy nie były dostarczane do adresata. Radny napisał w tej sprawie interpelacje. Otrzymał odpowiedź, jakiej zapewne się nie spodziewał. Jego konto zostało zablokowane i oznaczone jako nieaktywne, gdyż nie logował się do niego przez co najmniej trzy miesiące.

Znajdź radnego w internecie

Jak pisałem w jednym ze swoich pierwszych artykułów na łamach Polityki Warszawskiej, stołeczni radni powoli wkraczają w XXI wiek, przynajmniej jeśli chodzi o wykorzystywanie internetu i portali społecznościowych do promowania swojej działalności. W ostatnich tygodniach obserwuję pewien boom na zakładanie nowych kont na Facebook’u czy twitterze. Pojawiają się nowe twarze, a nieaktywni od czasu poprzednich wyborów użytkownicy zaczęli aktualizować swoje statusy. Radni chętnie dzielą się poprzez te instrumenty swoimi dokonaniami i aktywnością publiczną. Inicjują dyskusje i bronią swoich poglądów. W ten sposób można łatwo nawiązać bezpośredni kontakt ze swoim reprezentantem.

Za trzy tygodnie referendum w stolicy, za rok wybory samorządowe. Nasi lokalni politycy powoli budzą się z trzyletniego letargu po poprzedniej elekcji. Wielu pragnie z okazji zbliżającego się referendum przypomnieć o swoim istnieniu potencjalnym wyborcom. Już niedługo wielu z nas odwiedzi w progu domu radny zachęcający (lub wręcz przeciwnie) do udziału głosowaniu 13 października. Warto by osoba, która nas odwiedzi nie była dla nas kompletnie anonimowa. Wtedy będziemy wiedzieli, czy warto otworzyć drzwi i zaprosić gościa do środka. Czy lepiej udać, że nikogo nie ma w domu.

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...