Ruch Palikota walczy na dwóch frontach

Wiktor Raczkowski    2013-09-30 14:30:25

Referendum warszawskie, czyli akcja obywatelska zainicjowana przez środowiska społeczne, od momentu oficjalnego złożenia podpisów jest regularnie zawłaszczane przez Prawo i Sprawiedliwość – piszą w swoim oświadczeniu członkowie Zarządu Warszawskiego Ruchu Palikota. – Mamy obawę, że taka postawa PiS-u może uratować Hannę Gronkiewicz – Waltz – mówi „Polityce Warszawskiej” Marcin Rzońca.

Czarę goryczy stołecznych działaczy Ruchu Palikota przelał przygotowany przez PiS plakat zachęcający warszawiaków do wzięcia udziału w zbliżającym się referendum, na którym widnieje wielka litera „W”. Plakat wywołał oburzenie, ponieważ wielu osobom jednoznacznie kojarzy się z godziną „W” – momentem wybuchu Powstania Warszawskiego. „Apogeum tego zawłaszczenia (referendum – przyp. red) jest rozpoczęcie kampanii przez Prawo i Sprawiedliwość – wykorzystanie ważnych ale i tragicznych dla Polaków wydarzeń dla doraźnej polityki. To zawsze było domeną tego ugrupowania, jednak w najśmielszych oczekiwaniach nie spodziewaliśmy się, że PiS będzie gotowe pogrzebać inicjatywę obywatelską w tak spektakularny sposób. Jesteśmy zniesmaczeni, oburzeni i zaskoczeni jednocześnie tymi działaniami” – napisali Aleksandra Popławska, Grzegorz Walkiewicz, Michał Miernik, Marcin Rzońca i Jerzy Budzyn.

W rozmowie z naszym portalem Marcin Rzońca przyznał, że w łonie koalicji referendalnej nie prowadzono żadnych rozmów dotyczących spójnego prowadzenia kampanii zachęcającej do głosowania za odwołaniem pani prezydent. – Nie było żadnych wspólnych ustaleń. Rozmawialiśmy jedynie z WWS, ponieważ jako inicjator całego przedsięwzięcia jest to dla nas podstawowy podmiot i partner do rozmów. Przypominamy, że referendum odwoławcze to inicjatywa obywatelska i właśnie taką powinno pozostać. Z tego też powodu partie polityczne nie powinny robić z referendum swojej autorskiej akcji. Prawo i Sprawiedliwość, chociaż zebrało bardzo dużo podpisów, to do samej inicjatywy przyłączyło się dosyć późno – mówił.

Członkowie Zarządu Warszawskiego w oświadczeniu podkreślili, że ich ocena rządów Hanny Gronkiewicz – Waltz nie uległa zmianie, dlatego konsekwentnie nawołują do wzięcia udziału w referendum i zagłosowania za odwołaniem pani prezydent. Równocześnie jednak stanowczo odcięli się od prowadzonej przez PiS kampanii. Stołeczni działacze Ruchu Palikota przypomnieli także, że akcja referendalna jest inicjatywą społeczną łączącą w słusznym celu środowiska prawicowe i lewicowe. „Podkreślamy, że przeciwnicy Hanny Gronkiewicz – Waltz nie należą jedynie do obozu PiS. Jednak politycznymi gestami zostali wykluczeni z debaty o jakości zarządzania miastem. Zostali postawieni pod ścianą – albo idziecie z PiSem, albo zostajecie w domu. Obawiamy się, że większość z nich zniesmaczona takim obrotem spraw zostanie w domu” – można przeczytać w oświadczeniu.

By temu zapobiec warszawski Ruch Palikota prowadzi własną kampanię. – Nie widać nas na plakatach i billboardach, ponieważ nie chcemy używać wielkiej polityki. Nam zależy przede wszystkim na rozmowie o sprawach miasta, dlatego spotkać nas można na ulicach. Mogę tu wymienić chociażby parki: Praski i Skaryszewski lub Halę Wola. Rozmawiamy z ludźmi, przekazujemy im nasze ulotki, przekonujemy, że Hannę Gronkiewicz – Waltz należy odwołać, zwracamy uwagę na popełnione przez nią błędy – wylicza Rzońca. I dodaje: – Warszawskie referendum nie jest wielką polityką, tylko sprawą mieszkańców Stolicy. Może się nią stać dopiero wtedy, kiedy uda się odwołać panią prezydent. Wówczas będzie to oznaczało koniec Platformy. Teraz jednak chcemy rozmawiać o sprawach ważnych dla warszawiaków. Nie potrzebujemy do tego podnosić kwestii etyki w szkołach, czy legalizacji marihuany, bo od tego jest Sejm.

W oświadczeniu Zarządu Warszawskiego Ruchu Palikota wiele miejsca poświęcono także postawie stołecznego SLD, którego brak jednoznacznego stanowiska w sprawie referendum interpretuje się jako oczekiwanie władz Sojuszu na możliwość zawiązania koalicji z PO. – Jesteśmy zaskoczeni tym, co robi SLD. Rozmawiając z pewnymi osobami ze stołecznych kręgów tej partii byłem pewien, że naszą inicjatywę jednak poprą, teraz jednak okazuje się, że prowadzą zakulisowe rozmowy z Platformą – mówi Marcin Rzońca.

Wystosowanie oświadczenia o takiej treści wydaje się racjonalnym posunięciem Warszawskiego Zarządu RP. Partia, która od samego początku poparła inicjatywę referendalną dalej konsekwentnie nawołuje do odwołania urzędującej pani prezydent. Równocześnie, w miarę swoich możliwości, stara się nie dać zmarginalizować przez PiS, jednoznacznie odcinając się od instrumentalnego traktowania przez stołeczną prawicę tragicznej historii Warszawy. Krytyka SLD także jest jasnym komunikatem: „My, Ruch Palikota, w odróżnieniu od Sojuszu czekającego na stołki, jesteśmy lewicą, która chce zmieniać Warszawę”. Widać więc, że walka po lewej stronie wchodzi w decydującą fazę. Wyniki referendum, o którym mogą zdecydować głosy lewicowych wyborców, jest więc dla stołecznego Ruchu Palikota sprawą z kategorii „być albo nie być”. Warto sobie jednak zadać pytanie, czy przyjęta przez Ruch forma prowadzenia kampanii jest właściwa? Czy brak billboardów i spotkania z przechodniami na ulicy wystarczą, by skutecznie przekonać zdezorientowanego lewicowego wyborcę?

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...