Urzędniku, nie lekceważ mieszkańców!

Karol Szyszko    2013-10-02 07:35:37

Wczoraj wieczorem w kawiarni Państwomiasto odbyła się debata „Warszawa Obywatelska” z udziałem pani prezydent Hanny Gronkiewicz-Waltz. W trakcie dyskusji poruszono wiele tematów związanych z rozwojem instrumentów pro-obywatelskich w stolicy. Głównym problemem zgłaszanym przez mieszkańców okazała się jednak postawa miejskich urzędników.

Pomysłodawcami debaty był Instytut Obywatelski (think tank Platformy Obywatelskiej) oraz kawiarnia Państwomiasto. Zgodnie z zapowiedziami organizatorów, panelistami mieli być prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz, Paweł Ciacek - prezes Fundacji Projekt: Polska, Jakub Wygnański z pracowni badań i innowacji społecznych Stocznia oraz Jarosław Makowski, szef Instytutu Obywatelskiego. Nieoczekiwanie nastąpiła roszada. Na podium panią Prezydent zastąpił sekretarz miasta Marcin Wojdat, a Hanna Gronkiewicz-Waltz zasiadła w pierwszym rzędzie na widowni. – Chciałabym tutaj wystąpić jako osoba, która przede wszystkim będzie państwa słuchać, zapisywać (…) żeby wszystkie państwa uwagi zebrać. – powiedziała pani prezydent. Przyczyny zamiany miejsc możemy się tylko domyślać.

Na wstępie debaty Hanna Gronkiewicz-Waltz przedstawiła szereg działań podejmowanych przez miasto w celu umożliwienia mieszkańcom współdecydowania o tym, co dzieje się w mieście. Marcin Wojdat poruszył natomiast kwestię niskiego zainteresowania społecznego konsultacji organizowanych przez warszawski samorząd i podkreślił rolę atrakcyjnej formy przeprowadzania tych spotkań np. z makietą, na której mieszkańcy mogą wcielić się w rolę projektanta parku. – Zdecydowanie ciekawszą metodą rozmawiania o przestrzeni publicznej jest rozmowa przy makiecie, której można dotknąć, przestawić potencjalne meble. (…)To nie jest bardzo powszechna forma, ale robiliśmy również takie konsultacje – powiedział Wojdat.

Dużo czasu poświęcono idei budżetu partycypacyjnego - mechanizmu, dzięki któremu mieszkańcy decydują o części wydatków gminy. Jego wprowadzenie w Warszawie kilka tygodni temu zapowiedziały władze miasta. – Budżet obywatelski stał się modny. W Polsce trzy miesiące temu 13 miast miało jakieś elementy budżetu obywatelskiego. Dziś jest to już ponad 30 miast. Ewidentnie jest fala wznosząca. – stwierdził Jarosław Makowski. W Warszawie planowane jest przekazanie do dyspozycji warszawiaków od 0.5% do 1% budżetów dzielnic. W skali miasta daje to kwotę od 21 do 42 mln złotych rocznie.

Zazwyczaj, gdy w debacie publicznej biorą udział przedstawiciele władz, to ze strony mieszkańców pada wiele pytań i własnych opinii. Tak stało się również i tym razem. Przedstawiciele organizacji społecznych, partii politycznych i zwykli mieszkańcy stolicy chętnie zabierali głos w dyskusji. Głównym problemem, który powtarzał się wielokrotnie w wypowiedziach był stosunek urzędników do osób przychodzących z jakąś inicjatywą czy problemem. Mieszkańcy napotykają mur nie do przebicia, gdy próbują załatwić coś w urzędzie lub poprosić o wsparcie swojego przedsięwzięcia. Nie chodzi tu tylko o niechęć urzędników do mieszkańców, ale również o brak jakiekolwiek reakcji, odpowiedzi ze strony administracji. W wyniku takiego postępowania wiele osób rezygnuje z aktywności społecznej.

Rozwiązanie tego problemu jest kluczowym zadaniem dla władz miasta. Niezależnie, jakie by dziś Pani Prezydent zaproponowała pro-obywatelskie rozwiązania, to głównym hamulcowym ich powodzenia będzie stosunek urzędników do mieszkańców. Nie może być bowiem tak, jak w przypadku pewnego mieszkańca Pragi, który za własne pieniądze posadził trawę na podwórku. I gdy zwrócił się do administracji z prośbą o postawienie ogrodzenia, by nikt jej nie podeptał usłyszał, że to nie możliwe - gdyż ta trawa jest nielegalna.

 

Zobacz także:

Polityka prorodzinna, czyli jaka?

Debaty nie będzie

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...