Chcemy wielkiej Warszawy

Karol Szyszko    2013-10-06 12:16:18

W sobotę odbyła się kolejna już konwencja warszawskiego PiS w czasie kampanii referendalnej. Do pójścia do urn 13 października zachęcali Jarosław Kaczyński, Mariusz Kamiński oraz prof. Piotr Gliński, który zaprezentował de facto swój autorski program wyborczy dla Warszawy.

Kampania referendalna w ostatnich tygodniach nabrała znaczącego tempa. Na ulicach zaczęli pojawiać się partyjni działacze zachęcający lub wręcz przeciwnie do wzięcia udziału w referendum 13 października. Zwolennicy Platformy rozdają w centrum m.in. ulotki i torby z nadrukiem: „Ja wybieram za rok”. Po Warszawie krążą przyczepy reklamowe z wielkim wizerunkiem Piotra Guziała, który przypomina warszawiakom o referendum. Działacze Prawa i Sprawiedliwości postawili natomiast na bezpośredni kontakt z mieszkańcami i organizują w każdej dzielnicy spotkania oraz konwencje partyjne. Jedna z nich, promująca spot referendalny PiS odbyła się w sobotę przy ul. Foksal 3/5.

Program wyborczy dla Warszawy

W swoim przemówieniu prof. Piotr Gliński przedstawił autorską wizję rozwoju Warszawy. Zaprezentował program, który uczyni Warszawę „Wielką”. Zakłada on budowę m.in. pomnika światła na Krakowskim Przedmieściu, Muzeum Historii Polski, Muzeum Sztuki Nowoczesnej, Praskiej Doliny Krzemowej, odbudowę floty wiślanej, Światowy Festiwal Nauki oraz wiele innych przedsięwzięć i inicjatyw. Zapowiedział również zmianę modelu zarządzania miastem - Potrzebujemy miasta przedsiębiorczego i sprawiedliwego socjalnie, gdzie urzędnicy będą zabiegali o ludzi z inicjatywą, a nie odwrotnie. Gdzie będzie prawdziwa wolność gospodarcza, ale z drugiej strony nikt nie będzie niszczył barów mlecznych i wyrzucał lokatorów z ich mieszkań – przekonywał prof. Gliński.

Zaproponował również przedreferendalną debatę z udziałem Hanny Gronkiewicz-Waltz. – Jeszcze raz ponawiam apel i zaproszenie do pani prezydent miasta o podjęcie rozmowy na temat Warszawy, naszych postulatów, naszej krytyki i o przedstawienie konkretnych argumentów za i przeciw przed 13 października. Tak, aby Warszawiacy mieli możliwość świadomego wyboru.

Upartyjnienie i nepotyzm

Szef warszawskich struktur partii, poseł Mariusz Kamiński wytknął obecnej ekipie m.in. rozrost i upartyjnienie biurokracji, arogancje wobec mieszkańców oraz „przywileje materialne” obecnej władzy. – chcemy zobaczyć jako mieszkańcy i pokazać innym mieszkańcom, jaki jest stopień upartyjnienia administracji samorządowej w Warszawie, jaka jest skala nepotyzmu w Warszawie – mówił Kamiński. - My wiemy jak rządzą ludzie Platformy Obywatelskiej w samorządach.(…)Kilkudziesięciu pracowników jednej z jednostek sejmiku mazowieckiego odpowiadającej za wdrażanie funduszy unijnych. Od sekretarki do dyrektora członkowie, działacze Platformy Obywatelskiej, radni Platformy Obywatelskiej, członkowie ich rodzin, 100 procent. Mamy prawo wiedzieć, co się dzieje w Warszawie. Kogo oni zatrudnili za nasze pieniądze. – przekonywał Kamiński.

Warszawa może być wielka

Na zakończenie zabrał głos prezes PiS Jarosław Kaczyński. Zachęcił warszawiaków do wzięcia udziału w referendum i przekonywał, że Warszawa może być wielka. - My Warszawiacy mamy prawo do tego by dążyć do Warszawy wielkiej. Do Warszawy, która będzie znaczącym miastem w skali europejskiej i światowej. Porównywalnym z Wiedniem, Berlinem, a nawet z Paryżem i Londynem. – powiedział Kaczyński. Prezes przedstawił także przykłady z innych miast w Polsce gdzie rządzi Platforma, a jednak udało się rozwiązać problemy m.in. komunikacji miejskiej bez podnoszenia cen i ograniczania połączeń. – Pani Zdanowska nie rządzi w Łodzi najlepiej, ale mimo wszystko tam doprowadzono do obniżenia ceny za bilet miesięczny.(…) Tam przedłużono ważność biletu 20-min. do 40-min., 40-min. do godziny. Bo jest wiele remontów w Łodzi i w związku z tym wiadomo, stoi się w korkach. I nie ma powodów żeby Łodzianie za to płacili – wyliczał Kaczyński.

Prawo i Sprawiedliwość umiejętnie wykorzystuje kampanię referendalną do wypromowania swojego potencjalnego kandydata na fotel prezydenta Warszawy. Prof. Gliński obecny jest na każdej konwencji partii oraz objeżdża stolicę, prezentując swoją wizję miasta i wytykając błędy aktualnej władzy. Trzeba przyznać, że jego wizja jest spójna i całkiem interesująca. Na dzień dzisiejszy w jego wypowiedziach brakuje jednak energii i przebojowości, potrzebnej do porwania tłumów. Na poprawę ma jeszcze rok. Zobaczymy, czy mu się to uda.

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...