SLD daje wolną rękę

Wiktor Raczkowski    2013-10-06 16:33:17

Rada Warszawska Sojuszu Lewicy Demokratycznej zdecydowała dzisiaj, że nie będzie apelowała do swoich sympatyków, by 13 października wzięli udział w referendum bądź je bojkotowali. Stołeczny Sojusz nie będzie także namawiał do głosowania w konkretny sposób. „Jesteśmy przekonani, że podejmą (sympatycy SLD – przyp.red) decyzję nie tylko zgodnie z własną oceną władz miasta, ale również intencji i politycznych celów organizatorów referendum” – czytamy w Stanowisku warszawskiego Sojuszu, które zostało przekazane dziennikarzom.

Sebastian Wierzbicki, przewodniczący Rady Warszawskiej SLD, pytany przez dziennikarzy o swój udział w referendum odpowiedział: - To będzie pierwsze głosowanie, w którym nie wezmę udziału. Po prostu nie chcę się obudzić w Warszawie Kaczyńskiego i Macierewicza.

Przedstawiciele SLD podkreślali, że doceniają referendum jako narzędzie demokracji bezpośredniej. Szybko dodawali jednak, że w ostatnim czasie stały się one w Polsce elementem walki politycznej, które stanowią kolejną odsłonę zaciętej walki pomiędzy PiSem a Platformą. Liderzy warszawskich struktur Sojuszu wyrazili także swoje oburzenie z powodu wykorzystywania symboliki powstańczej w kampanii referendalnej partii Jarosława Kaczyńskiego. „Prawo i Sprawiedliwość wraz ze swoimi satelitami próbuje wywołać w Warszawie kolejne powstanie. Na taki dyskurs polityczny ze strony Sojuszu Lewicy Demokratycznej nie ma zgody.(…) Zamiast butelek z benzyną, barykad i kotwic na murach, proponujemy wszystkim stronom merytoryczną debatę i wspólną pracę dla dobra Warszawy” – perorowali.

Podkreślono także, że SLD cały czas pozostaje w opozycji wobec Platformy oraz Hanny Gronkiewicz – Waltz. „Krytycznie oceniamy szereg decyzji i godzących w mieszkańców stolicy podejmowanych na przestrzeni ostatnich trzech lat. Dlatego chcemy zastąpić Hannę Gronkiewicz – Waltz i PO w sprawowaniu władzy w Warszawie i mamy nadzieję, że tak się stanie po przyszłorocznych wyborach samorządowych” – oświadczyli członkowie Rady Warszawskiej. W debacie poprzedzającej ogłoszenia oficjalnego stanowiska partii głos zabrali m.in. Józef Oleksy, Wojciech Olejniczak i Włodzimierz Czarzasty. - Nie było większych rozbieżności. Tylko dwie osoby zagłosowały przeciw temu stanowisku, ale nie artykułowały swojego punktu widzenia podczas dyskusji – powiedział Wierzbicki.

W rozmowie z Polityką Warszawską szef warszawskiego SLD odniósł się także do zarzutów lewicowych partii i organizacji popierających referendum kierowanych pod adresem Sojuszu, jakoby ten nie chciał przyłożyć ręki do dokonania prawdziwie społecznej zmiany w Warszawie, a tym samym udowadniał, że jest nieformalnym koalicjantem PO: - SLD jest w zasadzie jedyną lewicą w Warszawie. Bo przecież nie jest nią Warszawska Wspólnota Samorządowa, w skład której wchodzą ludzie o poglądach skrajnie prawicowych lub Ruch Palikota niemający z lewicowością nic wspólnego. Zresztą, nowy program tej partii na pewno to pokaże. Nie jesteśmy w żadnej koalicji z Platformą. Żeby dojść do tego wniosku wystarczy przejrzeć głosowania w Radzie Warszawy. Od początku krytycznie ocenialiśmy trzyletnie samodzielne rządy Hanny Gronkiewicz – Waltz i PO w naszym mieście.

Szef warszawskiego SLD wyraził także nadzieję, że Platforma Obywatelska, zgodnie z obietnicą, zrealizuje postulaty przedstawione jej przez warszawski Sojusz: - Przez następny rok będziemy rozliczać panią prezydent z tych obietnic. Jeżeli ich nie zrealizuje, to jestem przekonany, że w następnym wyborach ona i jej partia skończą jak poprzedniczka PO w 2001 roku.

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...