Wesoła – dzielnica nieodkryta

Sławomir Bielański    2013-10-07 19:01:00

Wesoła należy do dzielnic z silną strukturą komitetów lokalnych. Jednocześnie jest miejscem, w którym znaczącym poparciem cieszy się Platforma Obywatelska. Na politycznej mapie pozostaje jednak w cieniu sąsiadujących dzielnic i przez ponad 11 lat funkcjonowania w strukturach Warszawy nie wyrobiła swojej unikatowej marki.

Źródło zdjęcia: www.wesola.waw.pl

Ostatnie wybory samorządowe w Wesołej potwierdziły warszawskie trendy polityczne. Wzmocnieniu uległa pozycja Platformy Obywatelskiej, która zwiększyła swój stan posiadania o jeden mandat w radzie dzielnicy do 6 miejsc. Na drugim miejscu znalazło się Prawo i Sprawiedliwość  z 3 reprezentantami, zdobywając poparcie co piątego wyborcy. Kolejne miejsca zdobyły: Stowarzyszenie Sąsiedzkie Razem – 3 mandaty, Komitet Wesoła 2010 – 2 mandaty oraz Komitet Nasz Dom – Stara Miłosna – 1 mandat.

Te wyniki potwierdziły polityczną dominację PO, która ponownie zawarła koalicję powyborczą z Sąsiedzkim Stowarzyszeniem Razem oraz „Wesołą 2010”. Na czele zarządu dzielnicy ponownie stanął Edward Kłos, pełniący funkcję burmistrza od 2006 r., prywatnie bliski współpracownik wiceprezydenta Warszawy – Jacka Wojciechowicza.

Dekada funkcjonowania w warszawskim samorządzie.

Na tle innych dzielnic włączonych w ostatnich latach do Warszawy, sytuacja Wesołej jest dość wyjątkowa. Jeszcze w 2002 r. referendum w sprawie przyłączenia poparło niewiele ponad 52% spośród głosujących. Co ciekawe na czele opozycji akcesji do miasta stołecznego stał wówczas burmistrz…. Jacek Wojciechowicz, dziś wiceprezydent Warszawy i bliski współpracownik prezydent Hanny Gronkiewicz-Waltz.  

Dziś trudno nie dostrzec korzyści jakie dzielnica posiada ze swojego statusu. Jej budżet wzrósł z 40 do 69 mln złotych. Pomimo kryzysu gospodarczego, po 2009 r. udało się utrzymać większość inwestycji, zaś burmistrz Kłos mógł pochwalić się budżetem inwestycyjnym na poziomie 108 mln zł. Wśród zrealizowanych zadań znalazły się m.in. : budowa przedszkola, modernizacja szkół czy też przebudowa lokalnych dróg.
Z drugiej jednak strony Wesoła pozostaje jedną z „najmłodszych” dzielnic Warszawy, co czwarty jej mieszkaniec nie ukończył 30 roku życia. W związku z tym burmistrzowi wypominano też to, że przez 4 lata swojego urzędowania nie udało się jemu wybudować chociażby jednego żłobka zaś inwestycję w infrastrukturę oświatową pozostają ciągle niewystarczające. Podczas kampanii opozycyjny radni (głównie z Pis) zwracali też uwagę na to, że mniej niż 40% dróg w dzielnicy posiada odpowiednią, utwardzaną nawierzchnię.

Pomimo tych zastrzeżeń koalicji udało się utrzymać poparcie mieszkańców, zaś burmistrz Kłos startując do rady dzielnicy z list PO zdobył poparcie co dziesiątego wyborcy w swoim okręgu wyborczym (lepszy wynik zdobył jedynie Krzysztof Jędrzejewski – przewodniczący rady). Dziś wydaje się, że cały czas głównym rozgrywającym w lokalnej polityce pozostaje wiceprezydent Jacek Wojciechowicz. Radni z komitetów lokalnych w obecnym układzie politycznym są w większości wiernymi sojusznikami PO.

Koalicja silna słabością opozycji.

Wyjątkiem pozostaje niezależny radny - Arkadiusz Ciupaka, znany chirurg, reprezentujący komitet Nasz Dom – Stara Miłosna.Bardzo popularna jest także radna Małgorzata Zaremba reprezentująca Prawo i Sprawiedliwość oraz Krystyna Szyszko (prywatnie żona posła i byłego ministra środowiska Jana Szyszko) także z PiS. W dzielnicy praktycznie nie istnieje Sojusz Lewicy Demokratycznej, odkąd jej były radny Stefan Słowikowski, emerytowany pułkownik Wojska Polskiego, przeszedł do lokalnego komitetu.  Dziś wydaje się, że ewentualny polityczny przewrót jest niemożliwy, musiałby się wiązać z porzuceniem PO przez jednego z jej lokalnych koalicjantów. Lokalnie Wesoła pozostaje miejscem cały czas słabo rozpoznawalnym, zgodnie z ostatnim sondażem blisko 37% respondentów nie wybrałoby Wesołej jako miejsca zamieszkania (był to jeden z najgorszych wyników wśród dzielnic). Ta warszawska dzielnica pozostaje też ciągle bez własnej, silnej marki, mieszkańcy zdają się bardziej kojarzyć Starą Miłosną (jej część administracyjną) niż samą dzielnicę. Opozycja pomimo tych ewidentnych słabości obecnej władzy nie potrafi przejąć inicjatywy politycznej na lokalnej scenie.

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...