Zieloni namawiają: idź na referendum!

Paweł Krulikowski    2013-10-09 15:37:57

Kampania trwa w najlepsze. Do aktywnych zwolenników udziału w niedzielnym głosowaniu dołączyli swoją akcją warszawscy Zieloni. Przed Ratuszem namawiali warszawiaków do wyrażenia swojego zdania 13 października, obojętnie czy popierają czy nie Prezydent Hannę Gronkiewicz-Waltz.

Można powiedzieć, że konferencje na placu Bankowym 3/5 w samo południe to już nowa, świecka tradycja. Długo zastanawiałem się nad polityczną partią czy stowarzyszeniem, które takiego briefingu przed Ratuszem jeszcze w tej kampanii nie zorganizowały. Brakowało Zielonych, którzy dzisiaj nadrobili zaległości akcją „Idź na referendum”. Skąd pomysł i przekonanie o konieczności takiego happeningu? Otóż, jak twierdzi kierownictwo partii, wokół referendum zbudowano narrację bojkotu i kolejnej walki PO-PiS. Tymczasem, jak twierdzą Zieloni, znaczenie ma tak naprawdę głos mieszkańców. Warszawiaków, którzy nie mogą przymknąć oczu na arogancję władzy.

Idziemy na referendum, ponieważ kochamy Warszawę! - rozpoczęła konferencję przewodnicząca partii Zielonych Agnieszka Grzybek. Po czym, w dość długiej wyliczance wymieniła kolejne powody, dlaczego warto iść w niedzielę głosować. Przytoczmy kilka przykładów. Po pierwsze hipokryzja Platformy Obywatelskiej, która w innych miastach agituje za odwoływaniem prezydentów, zaś w Warszawie zapiera się rękami i nogami i namawia by zostać w domu i głosowanie zbojkotować. Po drugie, w Warszawie podniesiono ceny komunikacji miejskiej, co według Zielonych w widoczny sposób odbije się na kieszeniach mieszkańców. Po trzecie, według przewodniczącej Grzybek, w stolicy po macoszemu traktuje się tereny zielone, co najlepiej widać na przykładach Ogrodu Krasińskich czy zabudowie Jeziorka Czerniakowskiego. Po czwarte, Zieloni wskazali na fatalnie zarządzaną kulturę w Warszawie, czego wyrazem jest ciągły brak Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Dodatkowo, Grzybek wymieniła również problemy w oświacie (likwidacja stołówek) czy metodyczne zwalczanie drobnego handlu w stolicy (na przykładzie kupców z KDT czy spod Dworca Centralnego). Tych powodów mogłabym wymieniać naprawdę, wiele, w nieskończoność – podsumowała przewodnicząca Zielonych. Na konferencji zabrali również głos przedstawiciele akcji „Stop podwyżce cen biletów” oraz organizacji „Pracownicza Demokracja”.

Przewodniczący koła warszawskiego Zielonych Marek Matczak pytany przez Politykę Warszawską o rzekome upolitycznienie referendum i wpisanie go w walkę pomiędzy dużymi partiami, stwierdził – Nas interesuje tylko i wyłącznie polityka miejska i samorządowa. Nie chcemy grać w grę PO-PiS, mieszkańcy też nie chcą. Rzecz nie idzie o wyciąganie sztandarów z kotwicą powstańczą, tylko o konkretne rzeczy. Codziennie stykamy się z mieszkańcami Warszawy i rozmawiamy z nimi o ich problemach. Te zwykłe sprawy, to są kwestie, które interesują nas i warszawiaków. Ważna jest polityka miejska i nie damy się wplątać w „wielką politykę”.

Odnotowujemy więc kolejną polityczną partię, która włączyła się w profrekwencyjne działania. Zieloni, kończąc swoją konferencję, zaapelowali – czy jesteście za, czy przeciwko Pani Prezydent, idźcie w niedzielę i zagłosujcie. Nie ignorujcie woli mieszkańców, którzy podpisali się pod wnioskiem o referendum. Przyłączamy się do tego apelu.

Przeczytaj również nasz wywiad z Adamem Ostolskim z Zielonych!

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...