Referendalna debata „Polityki Warszawskiej” i Młodych dla Polski

Daniel Nowak    2013-10-10 08:02:04

Na finiszu kampanii referendalnej w dyskursie publicznym dominuje jedno słowo: frekwencja. To ona zdecyduje o tym, czy referendum będzie wiążące i Hanna Gronkiewicz-Waltz zostanie odwołana. W ferworze walk i przepychanek politycy i komentatorzy sceny politycznej sprawiają wrażenie jakby zapomnieli o obywatelskich motywach jakie legły u podstaw akcji zbierania podpisów. Zapomnieli o naszym mieście i problemach jego mieszkańców. Nie chcieliśmy aby referendum zostało zapamiętane wyłącznie jako walka polityczna będąca przeniesieniem konfliktów ogólnokrajowych na stołeczną arenę. Dlatego też, z zadowoleniem przyjęliśmy od stowarzyszenia Młodzi dla Polski ofertę współorganizowania debaty, która mamy nadzieję przywróci prawdę o stołecznym referendum.

Kampania referendalna bez wątpienia zmieniła polityczne oblicze Warszawy. Warto więc zrobić wszystko, żeby zmiany te przyniosły coś dobrego. Dla jednych niedzielne głosowanie w sprawie odwołania urzędującej prezydent Hanny Gronkiewicz-Waltz jest świętem demokracji, a dla innych „polityczną hucpą” i skrajną nieodpowiedzialnością. Nie bez znaczenia przy tych ocenach są sympatie polityczne. Jednak jedno nas łączy. Bez względu na to czy "Marzymy o Wielkiej Warszawie", czy "Zmieniamy Warszawę", czy jesteśmy za, czy przeciw odwołaniu Hanny Gronkiewicz-Waltz wszyscy chcemy żyć w mieście, którego to my obywatele, jesteśmy gospodarzami.

W systemach demokratycznych to właśnie debata powinna stać w centrum życia politycznego. Nie kłótnia, nie przepychanka, nie wojna, ale debata. Przy okazji referendum często słyszeliśmy głosy naszych czytelników, którzy skarżyli się na to, że tak dużo polityków, a tak mało konkretów. Debata, którą współorganizujemy, ma być uzupełnieniem tej luki. Ma dotyczyć konkretnych spraw.

Dlaczego tak późno? Dlaczego dopiero na 4 dni przed referendum? O to, drodzy Państwo, zapytajcie polityków. W piątek, 4 października stowarzyszenie Młodzi dla Polski wyraziło gotowość do zorganizowania debaty. 8 października politycy (z obozu organizatorów referendum) odpowiedzieli. Ludzie z MdP wykonali tytaniczną pracę, żeby w przeciągu dwóch dni debatę zorganizować. I się udało. Arena jest, my czekamy na gladiatorów. 9 polityków wyraziło gotowość do debaty. Na odpowiedź pani prezydent wciąż czekamy. I do zakończenia debaty będziemy czekać.

Debata ma być podzielona na dwa panele dyskusyjne. Pierwszy będzie dotyczyć spraw komunikacji miejskiej i inwestycji, drugi – administracji, kultury i edukacji. Czyli spraw najważniejszych dla mieszkańców. Każdy z uczestników będzie miał okazję nie tylko diagnozować obecne problemy, ale i przedstawić swoją receptę.

Na początku akcji zbierania podpisów wiele osób mówiło, że akcja jest prowadzona tylko „przeciw” i nie ma żadnego pozytywnego przekazu. Mamy nadzieję, że ta debata pokaże, że jest inaczej. Wśród zaproszonych polityków będą osoby, które prawdopodobnie wystartują w przyszłorocznych wyborach prezydenckich. Dzięki tej debacie będziemy mogli się przekonać, czy są to tylko awanturnicy, czy jednak osoby, którym warto powierzyć stery w naszym mieście.

Niezależnie od niedzielnych planów oraz od oceny prezydentury Hanny Gronkiewicz-Waltz, zapraszamy wszystkich warszawiaków do debaty na temat miasta, jaką od początku istnienia prowadzimy za pośrednictwem naszego portalu. Debata najważniejszych aktorów na scenie politycznej już dziś 10 października o godzinie 14:00 w Teatrze Palladium w centrum Warszawy.

Do zobaczenia!

 

Zobacz również:

Razem na referendum

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...