Likwidacja Straży Miejskiej. Realny pomysł czy akcja polityczna?

Paweł Krulikowski    2013-05-09 19:02:28

Pomarańczowe kamizelki, pomarańczowe flagi Ruchu Palikota, wyeksponowane stanowisko. Warszawski oddział formacji Janusza Palikota w swojej kolejnej akcji uderza w stołeczną Straż Miejską. Służbę, która w ocenie posłów i radnych z RP jest już Warszawie niepotrzebna. Inne zdanie na ten temat ma zarówno Ratusz, jak i oczywiście sama Straż Miejska.

Słoneczne południe, popularna „patelnia” przed Metrem Centrum. Przez mikrofon rozlega się głos warszawskiego radnego RP Grzegorza Walkiewicza – Straż Miejska skompromitowała się jako formacja mająca służyć bezpieczeństwu warszawiaków. Straży Miejskiej chodzi tylko i wyłącznie o to, żeby przynosić wpływy do budżetu. Służba ta przestała reagować na wezwania w trudnych sprawach, zajmuje się teraz tylko sprawami poważnymi inaczej, czyli ściga kierowców. Ściga handlarzy truskawek, sprzedających owoce tutaj przed Metrem Centrum. Walczy z kataryniarzami na Starówce. Straż Miejska przestała działać na rzecz mieszkańców, stała się parapolicją, stała się służbą drogową.

To nie wszystko. Zarzuty dotyczyły nie tylko kontrowersyjnej, w opinii radnych Ruchu Palikota, działalności stołecznych strażników, ale także kosztów jakie ponosi Warszawa – Straż Miejska kosztowała Warszawę 106 milionów złotych w zeszłym roku. W tym roku 330 tysięcy idzie na remont siedziby przy ulicy Młynarskiej. To jest zdecydowanie za dużo. Od dziś przez kilka najbliższych dni będziemy walczyć i zbierać podpisy, by pozbyć się Straży Miejskiej z Warszawy – grzmiał Walkiewicz. W krótkiej rozmowie z naszym portalem rozwiązanie tego problemu przedstawił Poseł Ruchu Palikota Andrzej Rozenek – Uważamy, że te pieniądze, które wydajemy na Straż Miejską należy przeznaczyć na policję. To właśnie policjanci zapewniają bezpieczeństwo obywatelom, a Straż Miejska skupia się głównie na prześladowaniu ulicznych handlarzy pietruszką i wlepianiu mandatów. Dziś rozpoczynamy dyskusję o reorganizacji organów bezpieczeństwa w naszym mieście. Dodał również, że akcja ma szansę na wielką popularność – W godzinę zebraliśmy 500 podpisów.

W zaangażowane rozmowy wdawali się również przechodzący mieszkańcy Warszawy. W tłumie usłyszeć można było zarówno argumenty przeciwników jak i zwolenników funkcjonowania Straży Miejskiej w obecnym kształcie. Straż Miejska to darmozjady, wykorzystują pieniądze, jeżdżą i nic nie robią. Będzie równie bezpiecznie jak zlikwidujemy tę służbę – twierdzili oponenci. Z drugiej strony pobrzmiewały obawy o bezpieczeństwo warszawiaków gdyby strażników zabrakło. – Nie podpiszę, uważam, że Straż Miejska jest potrzebna mieszkańcom, a to jest akcja polityczna. Likwidacja tej służby spowoduje większy chaos na ulicach – mówił jeden z obrońców tej formacji.

O komentarz poprosiliśmy Rzecznika prasowego Urzędu m.st. Warszawy Bartosza Milczarczyka - Być może w mniejszych miastach, gdzie Straż Miejska liczy kilku, kilkudziesięciu strażników jej istnienie może nie mieć wpływu na bezpieczeństwo. W dużych ośrodkach ma to bezpośrednie przełożenie. W Barometrze Warszawskim, badaniach realizowanych co pół roku widać, że wysoko oceniane jest poczucie bezpieczeństwa. I to właśnie dzięki współpracy Policji i Straży Miejskiej, które to służby wykonują swoją robotę dobrze. Z tezą o konieczności likwidacji nie można się zatem w żaden sposób zgodzić. Rzecznik odniósł się również do finansowych argumentów działaczy Ruchu Palikota – Równie absurdalne są zarzuty dotyczące kosztów działalności Straży Miejskiej, poczucie bezpieczeństwa mieszkańców nie powinno być wyceniane w ten sposób. To są koszty miasta, które są konieczne, aby zapewnić skuteczne działanie w zakresie bezpieczeństwa warszawiaków.

Podobny komentarz otrzymaliśmy ze strony najbardziej zaniepokojonej pomysłami partii Janusza Palikota. Rzeczniczka Straży Miejskiej m.st. Warszawy Monika Niżniak w rozmowie z „Polityką Warszawską” stwierdziła: – Ocena Straży Miejskiej przez Ruch Palikota jest bardzo subiektywna. Mam dziwne wrażenie, że niektóre ugrupowania polityczne żyją w oderwaniu od rzeczywistości i przez ostatnie 20 lat nie miały okazji zapoznać się z działaniem strażników miejskich i gminnych. Już w grudniu wysyłaliśmy zaproszenie do naszej siedziby Panu Posłowi Palikotowi, by zapoznał się z naszym funkcjonowaniem. Do dziś nie otrzymaliśmy odpowiedzi. Naszym zadaniem nie jest podbijanie słupków wyborczych jakiemukolwiek ugrupowaniu politycznemu. Robimy swoje i robimy to dobrze. Oceniają nas warszawiacy. Z roku na rok rośnie liczba zgłoszeń do Straży Miejskiej. W tym roku odebraliśmy od mieszkańców 86 tysięcy zgłoszeń, to jest o 8% więcej niż w roku ubiegłym. 45% dotyczy ruchu drogowego. My słuchamy mieszkańców, którym jesteśmy potrzebni, a politycy nas nie interesują.

Wniosek o likwidację Straży Miejskiej ciężko traktować inaczej, niż jako kolejną akcję polityczną Ruchu Palikota. W obecnym układzie politycznym jej rozwiązanie jest mało realne. Akcja to jednak interesujący sposób mobilizacji warszawiaków, którzy często mają wątpliwości dotyczące funkcjonowania stołecznych strażników. O tym, że problem istnieje świadczy nie tylko inicjatywa RP, ale także dyskusje przewijające się w Internecie (wydarzenie „Referendum w sprawie likwidacji Straży Miejskiej w Warszawie” na Facebooku zdołało zebrać 11 tysięcy uczestników). Jak zapowiedział Grzegorz Walkiewicz, zbieranie podpisów będzie trwało przez kilka dni. „Polityka Warszawska” będzie przyglądała się akcji i jej ewentualnym efektom.

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...