Spokojnie o referendum z Wielką Nieobecną w tle

Paweł Krulikowski    2013-10-10 20:53:38

To była niewątpliwie pierwsza i ostatnia taka okazja. Stowarzyszenie Młodzi dla Polski w porozumieniu z Polityką Warszawską zorganizowało debatę najważniejszych aktorów warszawskiej sceny politycznej poświęconą nadchodzącemu referendum. O przyszłości stolicy rozmawiać zdecydowali się tylko przeciwnicy Pani Prezydent. Ale i tak było czego posłuchać.

Cicha nadzieja organizatorów i obserwatorów wydarzenia, że Hanna Gronkiewicz-Waltz podejmie rękawicę, została bardzo szybko wygaszona. Nieoficjalnie wiadomo, że Pani Prezydent nie chciała debatować w przyjętej formule, w której zostałaby postawiona przeciwko licznej grupie oponentów. Nie pomogły zapewnienia gospodarzy debaty, gwarantujące Jej dokładnie tyle samo czasu na wypowiedź, co wszystkim adwersarzom łącznie. Nie została przyjęta również opcja możliwości zaproszenia dowolnej liczby zastępców, kolegów partyjnych czy urzędników, którzy mogliby pomóc Hannie Gronkiewicz-Waltz w merytorycznej walce z reprezentantami środowisk proreferendalnych. Pani Prezydent zabrakło, a Jej miejsce (choć tylko do pewnego momentu) świeciło pustkami. Drugim rozczarowaniem była nieobecność Marka Balickiego reprezentanta SLD, który nie mógł uczestniczyć w debacie z uwagi na wcześniej podjęte zobowiązanie do udziału w innej konferencji z okazji Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego.

Na placu boju pozostali więc „Referendalni”, którzy postanowili w takim przypadku wyjaśnić warszawiakom motywy swoich decyzji i porozmawiać o Warszawie w gronie swojej egzotycznej, referendalnej koalicji. I tak, w Teatrze Palladium na ulicy Złotej stawili się: Elżbieta Jakubiak, Czesław Bielecki, Ludwik Dorn, Przemysław Wipler, Piotr Gliński, Piotr Guział, Ryszard Kalisz, Piotr Ikonowicz oraz Andrzej Rozenek. Debatę poprowadzili Marcin Pieńkowski ze stowarzyszenia Młodzi dla Polski oraz Redaktor Naczelny Polityki Warszawskiej Błażej Poboży. Spotkanie podzielono na dwie rundy pytań oraz krótkie wystąpienia podsumowujące. Odnotujmy więc kilka spektakularnych momentów, które dało się zapamiętać.

Warto zatem nadmienić o interesujących dyskusjach, prowadzonych nad komunikacją publiczną w Warszawie. Tu pojawiły się uwagi Ludwika Dorna o złym rozplanowaniu sieci transportu zbiorowego w naszym mieście, zarzuty Przemysława Wiplera o błędnym zarządzaniu ZTM czy sugestia Profesora Glińskiego o przeinwestowaniu komunikacji miejskiej w porównaniu do efektów i funkcjonowania transportu zbiorowego w stolicy. Ryszard Kalisz zauważył również, że w mieście istnieje możliwość znacznego usprawnienia kolei i dojazdów z dzielnic peryferyjnych. Warszawa ma swój „ring” kolejowy dookoła, on może funkcjonować. Wystarczy tylko poprawić dojazd i sytuację parkingową przy stacjach wokół Centrum – komentował były poseł SLD. Andrzej Rozenek, odpowiadając na pytanie o opóźnienia przy budowie metra, wskazał na konieczność egzekwowania od wykonawców kar z tytułu niedotrzymania terminów. Skonstatował również, że jak na stolicę europejskiego państwa jedna linia metra to przerażająco mało.

Poruszono również wiele innych kontrowersyjnych tematów. Pytany o pomnik rotmistrza Pileckiego i o pomnik ofiar katastrofy w Smoleńsku Czesław Bielecki mówił, że władze miasta uprawiają „politykierstwo” dookoła tych monumentów. Nie zabrakło rozmów o żłobkach, przedszkolach i szkołach, Elżbieta Jakubiak zwracała uwagę na konieczność prowadzenia polityki stypendialnej przez urzędników miejskich, zaś Andrzej Rozenek podkreślał, że czasy niżu demograficznego to doskonały moment na reformy w stołecznej oświacie. Społeczne nierówności w Warszawie, wynikające między innymi z prywatyzacji SPEC komentował Piotr Ikonowicz, wskazując na przykład na różnice w poziomie życia na Pradze Północ w porównaniu z Wilanowem.

Osobny akapit należy poświęcić specyficznemu wystąpieniu inicjatora referendum, Piotra Guziała. Otóż w pewnym momencie debaty wręczył on pustemu krzesłu Pani Prezydent... czerwoną różę na symboliczne pożegnanie Hanny Gronkiewicz-Waltz. Niestety burmistrz Ursynowa nie miał okazji dokonać osobistego przekazania pięknego kwiatka. Z liderem WWS wiąże się również drobny incydent debaty, kiedy dwuznacznie wypomniał wiek Hannie Gronkiewicz-Waltz, określając ją jako starszą kobietę. Damom wieku się nie wypomina – pouczył go jednak szybko Ryszard Kalisz i zgodnie przeprosili Panią Prezydent za ten lapsus.

W podsumowaniu każdy z uczestników pokrótce przedstawił swoje powody, dla których weźmie udział i zagłosuje za odwołaniem Hanny Gronkiewicz-Waltz. Wyłamał się tylko Piotr Ikonowicz, który zaapelował o przybycie do urn w niedzielę, nawet w przypadku, gdy popieramy Panią Prezydent. – Wzywam do głosowania nie przeciwko, ale do wzięcia udziału w ogóle i zabrania swojego głosu. To ma być demokratyczna decyzja – grzmiał były lider PPS. Bielecki stwierdził, że trzeba odwołać Panią Prezydent, bo Warszawie widać brak wizji, energii i dialogu społecznego. Najostrzej swój apel sformułował reprezentant Twojego Ruchu, mówiąc, iż władza w stolicy kpi sobie z mieszkańców. Skrót nazwiska Pani Prezydent nie powinien brzmieć HGW, tylko ABP. – Arogancja, buta i pogarda – podsumował Andrzej Rozenek, zamykając tym samym debatę.

Można zżymać się na formułę dyskusji, można zarzucać organizatorom negatywne intencje i cichą koalicję ze środowiskami „proreferendalnymi”. Fakty są jednak takie, że gospodarze tej debaty zrobili wszystko, by umożliwić dialog pomiędzy siłami politycznymi w Warszawie i dać szansę na poważną rozmowę dwa dni przed najistotniejszym wydarzeniem politycznym w naszym mieście od lat. Pani Prezydent z takiego zaproszenia nie skorzystała, stąd z konieczności w rolę „adwokata diabła” wielokrotnie wcielali się moderatorzy. Pozostaje nam tylko żal, że zabrakło przeciwników i prawdziwego starcia, ale z drugiej strony możemy być dumni. Udało się w spokojnej atmosferze porozmawiać o naszym mieście i jego przyszłości. Oby udawało się częściej.

 

 

Zobacz także:

Referendalna debata „Polityki Warszawskiej” i Młodych dla Polski

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...