Pomachali Pani Prezydent na pożegnanie

Karolina Wiśniewska    2013-10-11 08:25:48

Kampania referendalna na finiszu. Chociaż jeszcze nie wiadomo czy upływający tydzień był ostatnim tygodniem Hanny Gronkiewicz-Waltz w warszawskim Ratuszu, niektórzy już czule ją pożegnali. W piątkowe popołudnie przedstawiciele Twojego Ruchu (d. Ruch Palikota) oraz Ruchu Młodych wraz z grupą mieszkańców Warszawy przyszli na Plac Bankowy, aby pomachać Pani Prezydent na pożegnanie.

Ta ostatnia niedziela… - śpiewał przed laty Mieczysław Fogg. Wczoraj słowa tej piosenki przywoływali zebrani pod Ratuszem działacze TR, którzy nie chcą już widzieć Hanny Gronkiewicz-Waltz na stanowisku prezydenta. Żegnali wszyscy – starsi i młodsi (najmłodsza przeciwniczka HGW miała kilka tygodni i szybko stała się gwiazdą pikiety). Nikt nie chciał nawet słyszeć o tym, że referendum mogłoby być nieważne. Naród nie zawodzi, Hanka już odchodzi – skandują zgromadzeni i machają Pani Prezydent.

Pożegnania na ogół bywają smutne. W związku z tym, Twój Ruch przygotował dla przybywających pod Ratusz białe chusteczki, aby mogli wytrzeć ewentualne, uronione pod wpływem nadmiaru emocji łzy. Wszystko wskazuje jednak na to, iż nikt ze zgromadzonych nie związał się z Hanną Gronkiewicz-Waltz do tego stopnia, aby po płakać po jej odejściu.  

Prosto z zakończonej godzinę wcześniej debaty referendalnej na Plac Bankowy przybył Andrzej Rozenek – poseł Twojego Ruchu oraz kandydat tej partii na stanowisko prezydenta stolicy.

Przechodzący obok Ratusza warszawiacy z uwagą przyglądali się całej akcji. Jedni sięgali po chusteczki i dołączali do grona, inni zaś przybierali pozycję biernych obserwatorów. Przyszłam tutaj, bo nie podoba mi się władza w Warszawie. Naród jest lekceważony.. Do referendum zostało kilka dni, a ja nadal nie wiem, gdzie muszę zagłosować, bo nie ma obwieszczeń – mówi „Polityce Warszawskiej” 88-letnia mieszkanka Warszawy.

Dawny Ruch Palikota wspierał akcję zbierania podpisów przeciwko Pani Prezydent, wytypował własnego pretendenta na to stanowisko, jednak dotychczas nie angażował się zbyt intensywnie w kampanię referendalną. Jakiś czas temu w mediach pojawiały się informacje, że cała lewica powinna poprzeć wspólnego kandydata (najprawdopodobniej byłby nim Ryszard Kalisz), co poddawałoby w wątpliwość start posła Rozenka. Wczoraj jednak działacze nowego Twojego Ruchu przekonywali, że o nikim innym nie ma mowy. Tylko Rozenek, on najlepiej spośród wszystkich nadaje się na to stanowisko – przekonuje Michał z Ruchu Młodych.

Pożegnanie Hanny Gronkiewicz-Waltz raczej nie było smutne. Nie zauważyliśmy łez ani wręcz cienia przygnębienia na twarzach zgromadzonych. Rozstrzygnięcie referendum już za 2 dni. Być może wtedy łzy się pojawią – pozostaje jedynie pytanie czy uronione będą ze szczęścia, czy z żalu.

 

Zobacz także:

Ruch Palikota walczy na dwóch frontach

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...