Kwiaty na koniec kampanii referendalnej

Paweł Krulikowski    2013-10-11 18:55:51

Była to bodaj najdłuższa w Warszawie po 1989 roku kampania samorządowa. De facto trwała ponad pół roku. Rozpoczęła się 22 kwietnia, kiedy WWS wystosował pierwsze „ultimatum“ do Pani Prezydent, w sprawie między innymi obniżki opłat za śmieci, strasząc referendum. Dzisiaj głosowanie nad przyszłością Hanny Gronkiewicz-Waltz jest zbliżającym się faktem, a Piotr Guział przed Ratuszem symbolicznie zamknął kampanię.

To wielkie zwycięstwo warszawiaków – rozpoczął swoje wystąpienie burmistrz Ursynowa. 22 kwietnia nikt nie traktował poważnie zapowiedzi lidera Warszawskiej Wspólnoty Samorządowej, że faktycznie złoży wniosek o odwołanie Hanny Gronkiewicz-Waltz, że faktycznie zbierze pod nim wymaganą ilość podpisów, że zmobilizuje mieszkańców do wysiłku. I jak sam zauważył – zmobilizuje do aktywności samą Panią Prezydent. Ludzie, działając razem, zmusili władzę do pracy na rzecz Warszawy. Referendum już zwyciężyło dla stolicy. Zapisy Konstytucji funkcjonują, to nie jest martwa księga – grzmiał Guział. Podkreślił również pozytywny efekt niedzielnego głosowania wobec wielkiej polityki, wskazując, że do tej pory problemy Warszawy były obce Donaldowi Tuskowi, Jarosławowi Kaczyńskiemu czy Leszkowi Millerowi. Teraz wszyscy zaangażowali się, szukając najlepszych rozwiązań dla stolicy.

Odnosząc się do kwestii bojkotu referendum ze strony Platformy, Guział stwierdził, że widzi w tym analogię do lat PRL. To właśnie wtedy politycy jednej formacji mówili z jakich swobód obywatelskich można korzystać, a z których nie. Każdy powinien decydować sam. Czasami żółta kartka i ostrzeżenie władzy nie wystarczy, czasem trzeba pokazać zawodnikowi czerwoną kartkę – kontynuował Guział, odnosząc się do lubianej w PO piłkarskiej retoryki. I jak wielokrotnie powtarzał, 13 października każdy warszawiak ma głos w tej sprawie.

Symbolicznym gestem, którym burmistrz Ursynowa chciał podkreślić finisz działań WWS w tej kampanii referendalnej, stało się wręczenie Pani Prezydent (a właściwie zostawienie ich w pustym gabinecie) bukietu róż. Chciałbym wręczyć Hannie Gronkiewicz-Waltz bukiet 21 kwiatów. Zgodnie z sennikiem 21 to symboliczna liczba, która oznacza przejście w dorosłość. Pani Prezydent zrozumiała, że samorząd to nie tylko czerwone dywany i przecinanie kolejnych wstęg – tłumaczył lider WWS. Zaznaczył również, że jest przekonany o dobrych intencjach Hanny Gronkiewicz-Waltz, ale ze smutkiem skonstatował, że często zamiast warszawiakom, Prezydent służyła swojej partii. Guział wskazał również na jeszcze jedno znaczenie swojego gestu z bukietem kwiatów – W tej kampanii padło wiele słów, które paść nie powinny. Bierzemy pełną odpowiedzialność za wszystkie słowa, które zostały wypowiedziane. Dlatego chcemy przeprosić Panią Prezydent. Tym właśnie gestem chciałbym zakończyć kampanię – podsumował lider WWS.

Technicznie zostało nam jeszcze kilka godzin przedreferendalnej gorączki. WWS powiedziało ustami swojego lidera już ostatnie słowo. Guział zapowiedział na dzisiejszej konferencji start w ewentualnych przyspieszonych wyborach, demonstrując swoją głęboką wiarę w odwołanie Pani Prezydent. Tak czy inaczej, w obliczu przepychanek o opłaty za przejazd mostem, pomiędzy PO i PiS, gest burmistrza Ursynowa przedstawia się dość sympatycznie. Odrobina klasy zawsze w cenie.

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...