Konferencja PiS zamiast referendalnego wieczoru

Karol Szyszko    2013-10-13 23:20:16

W siedzibie partii Prawo i Sprawiedliwość przy ul. Nowogrodzkiej już od godziny 20 trwało niecierpliwe oczekiwanie na pierwsze szacunkowe wyniki głosowania ws. odwołania prezydent stolicy Hanny Gronkiewicz-Waltz. W kuluarowych rozmowach politycy pesymistycznie odnosili się do frekwencji. Sondażowe wyniki podane przez stacje telewizyjne tylko potwierdziły nastrój zebranych. Według TNS Polska frekwencja wyniosła 27,2%. Zabrakło niewiele.

O godzinie 21 w siedzibie PiS przy ul. Nowogrodzkiej miał rozpocząć się wieczór referendalny. W ostatniej chwili dziennikarze dostali jednak informacje o odwołaniu wystąpienia prezesa Jarosława Kaczyńskiego, które miało być głównym punktem wieczoru.  Ostatecznie grupa posłów PiS zorganizowała więc krótki briefing prasowy przed siedzibą partii.

– Ten wynik, jeśli frekwencja się utrzyma nie jest dla nas satysfakcjonujący – powiedział krótko poseł Mariusz Kamiński, szef warszawskich struktur partii. W swoim wystąpieniu podziękował tym mieszkańcom Warszawy, którzy wzięli udział w głosowaniu. Odniósł się również do przed referendalnych działań Platformy Obywatelskiej. – Zobaczyliśmy inną twarz Platformy Obywatelskiej. Partii, która w nazwie ma obywatelskość i która przeprowadziła kampanię tak naprawdę sprzeczną z podstawowymi zasadami konstytucyjnymi – stwierdził Kamiński.

Posłowie PiS zarzucili również władzom Warszawy nieetyczne zachowania i prowadzenie kampanii przy wykorzystaniu miejskich instytucji. – Przez dyrekcję niektórych przedszkoli pani prezydent dystrybuowała list do warszawiaków, a w części z tych przedszkoli z tego co wiem, rodzice musieli kwitować odbiór takiego listu. To jest najlepszy dowód na to, w jaki sposób miasto wykorzystywało swoje możliwości. – powiedział poseł Adam Kwiatkowski. Dodał również, że PiS będzie ujawniał takie przypadki.

Największa partia opozycyjna w Warszawie zaangażowała się w akcję referendalną na całego. W kampanię włączył się sam prezes partii Jarosław Kaczyński, który spotykał się z mieszkańcami stolicy prawie codziennie. Tournee po dzielnicach zorganizował również prof. Piotr Gliński prezentując swoją wizję stolicy. Lokalni działacze PiS wystawili swoje stoliki referendalne w różnych punktach Warszawy i zachęcali mieszkańców do wzięcia udziału w referendum ulotkami specjalną gazetą „Kurier Warszawski”. Działacze partii okleili też miasto plakatami z wielką literą „W”. Wykorzystanie tego symbolu spotkało się jednak z krytyką części mediów i konkurencji politycznej, jako bezprawne ich zdaniem wykorzystywanie symboli Powstania Warszawskiego do celów politycznych.

Czekamy na oficjalne wyniki Państwowej Komisji Wyborczej. Frekwencja podana przez TNS Polska może jeszcze ulec niewielkiej modyfikacji na korzyść obozu referendalnego. Nawet, jeśli wynik pozostanie bez zmian, to jednak PiS zyskał na tej akcji. Udało się wypromować przyszłego kandydata na fotel prezydenta stolicy prof. Piotra Glińskiego. Ożywiły się również lokalne struktury partii, dzięki czemu działacze dzielnicowi mogli wypromować się przed przyszłorocznymi wyborami samorządowymi.

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...